תחקיר מקיף: מחירי מצות אפיית יד

תחקיר מקיף מהנעשה בימים אלו במאפיות המצות, ההיקף האדיר של הייצוא לחו"ל, המחירון המלא שנע בין 38 ₪ לק"ג ל-70 ₪ למצה בודדת והמאפיות של גדולי ישראל

אפיית מצות, צילום בעריש פילמר (13)
אפיית מצות, צילום בעריש פילמר (13)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

כדי להבין את תהליך אפיית המצות, ואת הדברים הגורמים ליוקר הבלתי נתפס של המצות, יצאנו למאפיית המצות בבית שמש, תחילה להבין את עולם המושגים השלם של העוסקים במלאכה הקשה: פארנעמער, פינער, טייגלעך, וועלגערן, רעדלן, שיבער, סביב כל מושג כזה עומדי אנשים שעושים את העבודה הזו מתחילת החורף וזאת בשל הביקוש העצום למצות יד, החבורות המיוחדות מתקיימות מראש חודש ניסן, כאשר גדולי הדור והאדמו"רים מקפידים לאפות בערב פסח אחר חצות. את הכתבה המלאה תוכלו לקרוא בסוף השבוע במוסף 'כל ישראל' מבית 'קו עיתונות'.

הכתבה המלאה בסוף השבוע במוסף 'כל ישראל'

תחום מצות המכונה משגשג בשנים האחרונות, המאפיות המובילות בתחום הן "מצות יהודה – ירושלמי" בקרית אריה, מאפיה שאופה אלפי טון מצות מכונה בכשרות רבנות רגילה וליין מיוחד של מצות שמורות בכשרות בד"צ העדה החרדית. מצות אביב בכשרות רבנות רגילה. בנוסף בעטרות בירושלים ממוקמת מאפיית "הלפרין", אשר גם בה ישנו ליין מיוחד של מהדרין בו מפרקים את המכונות בכל ארבעים דקות.

המצות של מצות יהודה ומצות הלפרין נמכרות במארזים של 2 ק"ג במחיר של שבעים שקל, במארזים של קילו בודד – כל קילו נמכר בשלושים וארבעה שקלים, המצות נמכרות בעיקר לרשתות השיווק ולמוסדות בכמות מסחרית.

לראשונה השנה בארה"ב הגיעו המצות של 'היימישע מצות' מבית צאנז עם ליין מיוחד בכשרות בד"צ העדה החרדית. השבוע נחת בארה"ב המשלוח הראשון של המצות המהודרות שזכו גם לפיקוח של ועד הכשרות של בד"צ 'העדה החרדית', כשגולת הכותרת היא האפייה עבודת יד על בסיס נייר ועץ ללא שום מגע ברזל בכל מהלך הכנת ואפיית המצות, במאפייה אופים בנוסף בין היתר: האדמו"רים מטשערנוביל, מאקווא, דעעש ועוד.

במאפיית מצות חבורה בית שמש הנחשבת למפעל למצות חבורה בלבד, מחיר רגיל לק"ג מצות מכונה הוא 70 ₪ לק"ג, אך רכישה באמצעות ראשי הכוללים תקנה הנחה וק"ג מצות יעלה 58 ₪ לאברך ברשת כוללים נחשבת. האפייה של מצות יד בבית שמש מתחילה בתחילת החורף ואפיית מצות מכונה מט"ו בשבט. חידוש שנכנס לאחרונה במאפייה: ניקוי המכונות עם קיטור לחץ.

בימים אלו עושות טונות מצות בשווי מוערך של כ-19.4 מיליון דולר את דרכן לחו"ל, מתוכם כ-11.5 מיליון דולר (כ-59%) לארצות הברית, ובנוסף, לקנדה כ-5%, לבריטניה כ-8% ולאיטליה כ-8%. שאר הייצוא מתפרס על פני כ-45 מדינות ברחבי העולם, מאזרבייג'ן ועד ניגריה וקניה. יצואני המצות העיקריים מישראל: מצות אביב, מצות יהודה ואחרים.

בתחקיר המלא בסוף השבוע: רשימת המאפיות המובילות לעבודת יד והייחודיות של כל אחת מהן, בין היתר המאפיות הותיקות והמוכרות: בורר, סאטמאר, דושינסקיא, כפר חב"ד, "היימישע מצות" של צאנז, המצה המהודרת בשדרות, המצות הרכות בנתיבות, פרימשלאן, ויז'ניץ, מצות חבורה בית שמש, המחירון המלא והיקר למצות שיבולת שועל, כוסמין וכדו', הסכנות במאפיות למצות מכונה ותיעוד מתהליך האפייה כולו.

מחירון המצות המלא לשנת תשע"ח

מצות מכונה בכשרות הרבנות הראשית לישראל – 25 ₪ לק"ג.

מצות מכונה של חברות הלפרין ויהודה – בכשרות העדה החרדית 34 לק"ג או 70 ₪ ל-2 ק"ג.

מצות מכונה ממפעלי החבורות בכשרות מהודרת – מינימום 50 ₪ לק"ג עד 75 ₪ לק"ג.

מצות עבודת יד ריחיים של יד – 150 ₪ לק"ג.

מצות עבודת יד בריחיים של מכונה – 110 ₪ לק"ג.

מצות "מצות מצווה" שנאפו בערב פסח אחר חצות – 150 ₪ ל-3 מצות לליל הסדר.

*המחיר עלול להשתנות עד החג באם השוק יוצף במצות או במקרה של מחסור.

 

2 תגובות
 1. במאפיית ירושלים שבעטרות
  התחילו לעבוד מחודש אלול
  בשני תנורים בשלש משמרות
  עשרות טון מצות וקמח מצות יוצאים מדי יום מהמפעל
  חלק גדול נוסע לארה"ב ואנגליה

  הכל בהכשר הרבנות ויש גם בהכשר העדה החרדית

 2. מצות אביב בהכשר רבנות נמכרות ברשתות השיווק ב 12-15 ש"ח לק"ג. המפעל עובד בכשרות הרב גליקסברג לפסח ותחת הרב לנדא לימות השנה.
  פסח שמח וכשר לכולם

השארת תגובה