עכשיו: אוטובוסים חשמליים בדרך לעיר

במסגרת המכרז החדש בו צפויה להיכנס חברה חדשה להפעלת התחבורה בעיר, חלק מהאוטובוסים שיפעלו יהיו חשמליים במטרה להפחית את זיהום האוויר וכן לשפר את חווית הנסיעה

אוטובוסים חשמליים של אגד
אוטובוסים חשמליים של אגד

עם כניסת החברה החדשה שתזכה במכרז החדש והכפול של התחבורה הציבורית בבית שמש, חלק מהאוטובוסים הצפויים להיכנס לעיר יופעלו על מצבר חשמלי, ולא על דלק ומזהמי סביבה. האוטובוס החשמלי אינו פולט מזהמים בעיר, נסיעתו שקטה יותר לעומת מנוע דיזל, והתחזוקה שלו זולה הרבה יותר, שכן עלות האנרגיה החשמלית הנדרשת הינה כחמישית מעלות הדלק.

כניסתם אוטובוסים חשמליים אלו לשירות, נעשית במסגרת מדיניות כוללת אותה מובילה ממשלת ישראל, לשילוב טכנולוגיות של אנרגיה חלופית, חשמל וגז טבעי, בתחבורה הציבורית בישראל. השימוש באוטובוסים אלו תורמים לאיכות הסביבה וכן משפרים את חווית הנסיעה, המאפשר לנוסע נסיעה שקטה וחלקה יותר.

לפי הנתונים שבידי המשרד להגנת הסביבה, בכל שנה מתים בישראל כ-2,200 בני אדם מזיהום אוויר, כשיותר ממחציתם מזיהום אוויר מתחבורה. לפיכך המטרה בפרויקט חשוב זה היא הטמעת האוטובוסים החשמליים בכל ציי התחבורה הציבורית, על מנת שאלו יפחיתו את זיהום האוויר, יוזילו את התחזוקה וישפרו גם את תנאי הנסיעה של התושבים.

בית שמש לא העיר הראשונה בו יופעלו אוטובוסים מן הסוג הזה, כאשר כבר בחיפה וכמה ערים נוספות פועלים אוטובוסים כאלו. תהליך החלפת האוטובוסים שפועלים על דיזל לאוטובוסים חשמליים בכל הארץ, ייקח עוד זמן רב, אך בינתיים בכמה מקומות בודדים התחילו עם זה. עתה, עם הפעלת המכרז החדש, הוחלט כי חלק מהאוטובוסים בתוך העיר יפעלו על בסיס אנרגיה חשמלית.

יו"ר ועדת התנועה סגן ראש העיר שמואל גרינברג מסביר, כי בשל ההחלטה להכניס לבית שמש אוטובוסים חשמליים נדרשה העירייה לחפש מגרש רחב ידיים נוסף עבור האוטובוסים החשמליים, מכיוון שאוטובוסים אלו נטענים מדי לילה במטען חשמלי מיוחד לתוך המצבר שיש באוטובוס. כל אוטובוס צריך עמדת הטענה ובהתאם לכך צריך מגרש רחב במיוחד, שכל אוטובוס יוכל לעמוד בו במשך הלילה להטען.

"זו אכן בשורה טובה וחשובה לבית שמש", אמר גרינברג. "מדובר באוטובוסים משוכללים במיוחד, לצד זה שהם פועלים על חשמל ומפחיתים את זיהום האוויר וניקיון הכבישים בלי כתמי דלק ודליפות, ולכן ועדת התנועה העירונית מברכת על כך, והיא עושה מאמצים לאיתור מקומות מתאימים עבור הקמת החניונים לאוטובוסים אלו, כפי הדרישות שיעלו אנשי המקצוע של משרד התחבורה".

השארת תגובה