"סיכון ממשי" • סערת החינוך בביתר

יושבת-ראש הועדה לזכויות הילד, חברת-הכנסת ד"ר יפעת שאשא-ביטון לא האמינה כשנתקלה בהתנכלות של עיריית ביתר לילדי החינוך המיוחד בעיר: "חובה למצוא פיתרון, המתחם אינו ראוי לבני אדם" • עורכת-הדין המייצגת את המוסד אומרת כי התנהלותה העקבית והבעייתית של עיריית ביתר כנגד תלמידי מוסדות החינוך המיוחדים – שערורייה

קרוואנים לחינוך המיוחד בביתר עילית
קרוואנים לחינוך המיוחד בביתר עילית
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הסערה סביב התנהגותה חסרת הרחמים של עיריית ביתר עילית מול תלמידי החינוך המיוחד בביתר עילית מדירה שינה מעיניה של יושבת-ראש הועדה לזכויות הילד של הכנסת, ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון מסיעת 'כולנו'. לדבריה, "המתחם אינו מתאים בכלל לשהות של בני אדם".

ח"כ שאשא ביטון, שנחשפה השבוע למצבם של הקרוואנים שבהם לומדים התלמידים אמרה "אני לוקחת על עצמי לטפל בסוגיה אל מול הנהלת ביה"ס, משרד החינוך ועיריית ביתר עילית. ללא קשר לשאלת הגוף האחראי על המצב שבו שרויים הילדים או לגוף שיצטרך לתת פתרון לכך, אין זה סביר שבמדינת ישראל של שנת 2018, ישהו ילדים במסגרת עם תת תנאים שכאלה, תוך סיכון ממשי לביטחונם האישי בשל כשלים בטיחותיים בלתי נתפסים הקיימים במתחם. במיוחד לא כאשר מדובר בילדי חינוך מיוחד".

היא הוסיפה: "מתחם זה, שמורכב ממבנים ארעיים המשמשים ככיתות, אינו מותאם לשמש כמסגרת לימודית או בכלל לשהות של בני אדם. חובת הרשויות לפעול יחד למציאת פתרון ללא חילופי האשמות ויפה שעה אחת קודם. בטיחותם וביטחונם האישי של הילדים, כמו גם זכותם לקבל מענה לצרכיהם הייחודיים, נתונים בידיהן ואני קוראת לכל הגורמים להתגייס לטובת העניין".

עו"ד זר: "הגיעו מים עד נפש"

עו"ד נעמה זר-כבוד, שותפה במשרד עוה"ד גדעון פישר ושות' המייצגת את 'לב החינוך החסידי' אומרת כי "הגיעו מים עד נפש".

לדבריה, "חובה על כל רשות מקומית לדאוג לחינוך חינם לילדיה. זוהי חובתה המוסרית כמו גם החוקית של כל רשות מקומית. הדברים בוודאי מקבלים משנה תוקף כשמדובר בילדי החינוך המיוחד, ילדים שאין כמעט מי שדואג להם, פרט לעמותות כמו 'חינוך ועתיד' המפעילה את המוסדות לחינוך מיוחד ועושות עבודת קודש. נושא תקציב הרשות המכונה "אגרות חוץ" הוא תחליף שמצא המחוקק כשהרשות המקומית לא נושאת בעצמה במלוא העלויות, אולם בפועל, הרשות המקומית בביתר מנצלת זאת כדי להתנער לחלוטין מהחובות הכי בסיסיות שלה כרשות".

באשר לתגובת העירייה הפתלתלה לעתירה בבג"ץ, אומרת זר-כבוד: "אנו מצפים שהעירייה תפעל בהתאם להוראות החוק על כל המשתמע מכך. תמוה כי עד הגשת העתירה נמנעה העיריה מלהעביר כספי אגרות חוץ כמתחייב ואף טענה טענות חלופיות שאין תקציב או שאינה מחויבת – וכעת שינתה את עמדתה. עם זאת, אנו שמחים כי העיריה השכילה לשנות את העמדה בנושא והבהירה כי היא אכן חייבת על פי חוק בהעברת התקציבים לכל המוסדות לחינוך מיוחד בביתר. חשוב לציין כי העירייה אינה רשאית להפעיל קיזוזים ועליה להעביר התשלום כמתחייב על פי הוראות החוק וחוזר המנכ"ל. החישוב הינו פשוט ואין כל צורך במינוי רו"ח מיוחד לשם כך, כפי שהעירייה הגיבה בתשובתה לבג"צ. למרבה הצער זהו ניסיון נוסף לחמוק מחובה על פי חוק".

"מקווה שלא יהיו לחצים פוליטיים על גב הילדים"

עורכת-הדין זר-כבוד מעדיפה שלא להיכנס לטענות ולשמועות על שיקולים שאינם טהורים – בלשון המעטה – מצד העירייה, לכאורה. " אנו מבקשים להאמין שהעירייה לא תפעיל לחצים פוליטיים על גבם של הילדים. חזקה על העירייה שעליה לפעול לטובת תושביה לרבות בנושא החינוך, כולל גם את החינוך המיוחד. העמותה עושה עבודת קודש עם הילדים ומסייעת למשפחות. כל שעל העירייה לעשות זה להעביר את הכספים כמתחייב על פי חוק, בפרט כאשר מדובר בסכומי כסף שהיא מקבלת ממשרד החינוך לצורך זה בדיוק. וכמובן להעביר את הילדים הלומדים בקרוואנים למבנה שמשרד החינוך בנה מיוחד לשם כך".

האם את מאמינה בהמשך המשא ומתן או שלא הייתה ברירה מלבד עתירה משפטית?

"לאור הדברים שאמרתי, נושא המו"מ אינו רלוונטי. במשך שנים רבות העירייה עשתה כל שבכוחה כדי לצמצם את התקציבים שהיא מעבירה לבית הספר, ובשנים האחרונות התנערה מכך לחלוטין. העירייה חדלה מלשלם חשמל, ריהוט, תחזוקה ושיפוצים למוסד באופן מוחלט. הגיעו מים עד נפש, ויש לפעול בכל דרך כדי לסייע לילדים, שהם הנפגעים העיקריים מהתנהלות העיריה. כל תפקידה של העמותה הוא להגן על התלמידים ועל זכויותיהם.

"משעה שהעירייה כתבה מפורשות שעליה להעביר את הכספים היא צריכה לעשות זאת ואינה רשאית לקזז מכך סכומים לא רלוונטיים".

עיריית ביתר עוברת על החוק. עשויה להיות גם עבירה פלילית?

" איננו רוצים לדון כעת באחריות פלילית. אין לנו כוונה לפעול ל'עריפת ראשים'. נושא החינוך בכלל והחינוך המיוחד בפרט מצוי בלב האחריות המנהלית של העיריה ודי לנו בזה".

 

השארת תגובה