עבירות פליליות – הוגשה תלונה במשטרה נגד עיריית ביתר עילית

החוקר והד"ר נרי הורוביץ שבחן מקרוב את התנהלותה של עיריית ביתר בראיון מיוחד: "מצאתי עבירות פליליות בהתנהלות עיריית ביתר עילית"

קרוואן בחינוך המיוחד של ביתר עילית
קרוואן בחינוך המיוחד של ביתר עילית
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הד"ר נרי הורוביץ היה יועצם של שני שרי חינוך, האחרון שבהם הוא גדעון סער. בעברו שימש בשלל תפקידים יוקרתיים ונחשב לחוקר מוביל – ואוהד – של המגזר החרדי. הוא עובד כיום בחברת הייעוץ 'אגורא'.

כמי שבחן מקרוב את מה שקורה בעיריית ביתר, במסגרת תפקידו בעבר כאחראי על פרויקט 360 – "עיר ללא אלימות" – ואפילו ניגש להעיד על כך במשטרה. כדאי לשמוע את דבריו.

"לפני שנתיים, ב-2015, נחשפתי לסיפורים של מבני הציבור בביתר. נחשפתי לזה בעקבות הבעיות שעשו למי שכיהן כראש תחום הנוער בעיריית ביתר במשך 20 שנה ופרסם את מה שמתחולל שם", הוא אומר.

כאשר שמע כי הבעיה ממשיכה גם היום ואפילו החריפה, הוא נדהם. "זו עיר התורה והחסידות?", תהה.

לדבריו, "התפיסה במוסדות החינוך בביתר בעייתית, גם ביחס להקצאות לתלמידים וגם ביחס למבנים. זה לא יאומן מה שקורה שם: הרבה מאוד משאבים שצריכים להגיע לילדים בביתר נעצרים ולא מגיעים לציבור. אתה מוצא, לדוגמא, שמקימים בית-ספר למוסד אחד והוא מעביר את זה בשכירות – שגם אותו מממנת העירייה מכספי המדינה לגורם אחר. אין דמיון וקשר בין המשאבים של הממשלה לעירייה בביתר לבין איך שהם מחולקים לתושבים. ואחת הבעיות הקשות ביותר היא התקצוב בכל הנוגע לחינוך המיוחד; זה שטח הפקר: ברשות המקומית הזו, בהיעדר פיקוח אפקטיבי, יש הפקר – בניגוד לערים חרדיות אחרות. הרשות נוקטת בפרשנות 'יצירתית' במשחקים שלה עם המשאבים. זה נכון גם למבנים. זה לא יאומן. לכן הרבה מאוד משאבים לא מגיעים לציבור".

ב-2015 הוא חיבר דו"ח חמור ביותר בנושא. "נכון לאותה תקופה, יכולת למצוא בית-ספר שלא מקבל תקציב על יום חינוך ארוך, למרות שהוא מופיע בתכנית הזו; סמינר יושב במבנה של קהילה מסוימת, כאשר התלמידות בכלל נמצאות במקום אחר; פעילויות שאינן מתקיימות. מסחרה. המקרה של החינוך המיוחד משקף את זה – כי זה בניין שהוקם עבור החינוך המיוחד ובפועל בחצי מהבנין שוכנו ילדים שאינם חינוך מיוחד, ובאותה עת יש כיתות של חינוך מיוחד שבהם התלמידים לומדים בקרוואנים וחשופים לפגעי מזג האוויר".

הורוביץ כל-כך נרעש מהממצאים שגילה, עד כדי כך שהלך להתלונן במשטרה על שחיתות מצד העירייה. "אני מצאתי בשעתו חשדות לעבירות פליליות של ממש בהתנהלות עיריית ביתר עילית. אני עומד מאחורי הדברים הללו", הוא שב ומדגיש השבוע. בעקבות החשדות לפלילים, "הגעתי ליחידה להב 433 של המשטרה. אבל התוכן של המסר שקיבלתי שם היה מדהים: כשחרדים גונבים מחרדים, כאשר כספים לא מגיעים ליעדם, תלך לרגולטור; למשרד החינוך. קיבלתי הבהרות שאם יתחילו לרדוף אחרי הקבלות, לא יסיימו עם זה. אמנם עצרו חלק מהתקציבים, אבל בהיבט הפלילי לא טיפלו. עד מתי רשעים יעלוזו?".

גם ב'מועצה לשלום הילד' הוטרדו מאוד מהמידע על המתרחש בביתר ודרשו להעניק "תנאים הולמים ומבנה מונגש לתלמידים" בחינוך המיוחד. בהודעה הרשמית מטעם המועצה נמסר:

"חובתן של הרשויות המופקדות על החינוך להבטיח שכל תלמיד, ודאי תלמיד עם צרכים מיוחדים, יקבל את מכלול השירותים שלהם הוא זכאי, על מנת שיוכל לממש את זכותו לחינוך ולהתפתחות. אם תלמידים עם צרכים מיוחדים אינם מקבלים שירותי חינוך מיוחדים הרי שהרשויות המופקדות על החינוך מפרות את חובתן כלפיהם.

שירותים חינוכיים וטיפוליים מותאמים ותנאים הולמים וראויים ללמידה הינם חלק בלתי נפרד מהזכות לחינוך. כך גם באשר למבנה מונגש בעבור תלמידים שנזקקים לכך."

בג"צ בפסק דין חדש וסופי מול עיריית פרדס חנה: "הרשות המקומית חייבת להעביר תקציבים לחינוך המיוחד"

לראשונה בביתר עילית: ביקורת פתע של פקחים מטעם העירייה בתלמודי תורה

מתברר כי עיריית ביתר עילית איננה היחידה שאינה מעבירה את התקציבים המחויבים בחוק לטובת החינוך המיוחד. מסתבר שישנה עוד רשות מקומית אחת בישראל – 'פרדס חנה' שגם היא סירבה להכיר בילדי החינוך המיוחד ואף היא נהגה שלא להעביר את התקציבים לטובת הילדים המיוחדים.

במקרה של פרדס חנה, היה זה משרד עורכי הדין כבירי עמרי (המייצג את עיריית ביתר עילית בעתירות מסוימות) שייצג את המוסדות לחינוך מיוחד מול עיריית פרדס חנה. העתירה הוגשה בתחילה לביהמ"ש המחוזי בחיפה ושם נקבע כי על הרשות המקומית לשלם כחוק את התקציבים לטובת ילדי החינוך המיוחד, סעיף המכונה "אגרות חוץ".

עיריית פרדס חנה, בדומה לעיריית ביתר עילית, לא אמרה נואש וערערה לבג"צ נגד החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה. מסתבר, שיש ראשי ערים שקשה להם לתקצב את ילדי החינוך המיוחד כמתחייב בחוק.

בדיון שהתקיים ביום שני השבוע (19 בפברואר) נתנו שופטי בג"צ: המשנה לנשיאה חנן מלצר, דפנה ברק ארז וג'ורג' קרא פסק דין הדוחה את הערעור על הסף. קדם לכן כתבו השופטים בהחלטתם כי "לאחר עיון במכלול החומר שבתיק וקריאת סיכומי הצדדים, הצענו למערערת לחזור בה מן הערעור – לא צו להוצאות בהליך שבפנינו".

ההורים לילדי החינוך המיוחד בביתר הביעו תקווה כי לאחר פסק הדין המוחלט בנוגע לפרדס חנה, יתעשת ראש העיר מאיר רובינשטיין ויקבל את ההחלטה המתבקשת ממי שנבחר לראשות העיר על ידם ואמור לתת שירות ולהכיר בחובותיו כראש ראשות – גם כאשר מדובר בילדי חינוך מיוחד שאינם מאוגדים תחת מטריה של קהילה אחת מאורגנת. "אנחנו מציעים לו שבמקום שאין מי שידאג לנו – שהוא יהיה זה שדואג ושלא על מנת לקבל פרס".

רובינשטיין שלח פקחים לחיידר באמצע השיעור

שיטת הפקחים המבצעים ביקורת פתע ומפריעים לסדרי הלימוד בכוללים שודרגה ומעתה היא מתבצעת גם בתלמודי התורה. זכות היוצרים שמורה כנראה לראש עיריית ביתר עילית מאיר רובינשטיין וצוות יועציו. אם תשמעו בעתיד ביקורות דומות בערים מעורבות, ע"י ראשי ערים שאינם אוהדים את הציבור החרדי – תזכרו מי המציא את השיטה ואיך היא בוצעה לראשונה ומדוע.

ובכן, באופן תמוה וללא כל תיאום הופיעו השבוע בתלמוד תורה 'דרך התורה' צוות פקחים, שהודיעו כי מדובר בביקורת פתע מטעם הרשות המקומית. הצוות הציג כתב מינוי חתום ע"י ראש העיר מאיר רובינשטיין המנחה אותו לבצע ביקורות מטעם העירייה במוסדות החינוך בעיר. הצוות ביקש מהצוות החינוכי לקבל את יומני התלמידים כדי לבדוק אותם.

מורות לילדים בכיתות הקטנות העירו לצוות כי מדובר בהפרעה ללימודים והציעו לשוב בתיאום או לפחות בשעות ההפסקה. אולם מתברר כי היה מי שהעדיף לבצע את הביקורת דווקא באופן הזה וללא כל תיאום.

המוסד שזה לביקורת – למי שלא הבין לבד מעצמו עד כה – הוא תלמוד תורה 'דרך התורה', בהם מתחנכים תלמידי החינוך המיוחד בביתר עילית. ממש בלי קשר, כביכול, מדובר במוסד אשר מנהל יחד עם הורי התלמידים מאבק מול עיריית ביתר עילית, בעקבות התעמרותה רבת השנים של העירייה והעומד בראשה במוסד ובתלמידים. המאבק כולל כזכור עתירה בבג"צ הנידונה בימים אלו ופעולות מחאה נוספות.

ועד ההורים הגיב בכאב לביקורת התמוהה של העירייה: "זה מזכיר את הפקחים בכוללים שמפריעים באמצע הסדרים. אנו חוששים שהביקורת הזאת, שלא ידוע שהתקיימה אי-פעם בביתר עילית או בערים אחרות – נועדה לטרטר ולהטריד את המוסד, התלמידים, ההורים והמורים – אך ורק כדי להרתיע ולהעניש אותנו בגין המאבק הצודק והלגיטימי שלנו נגד ראש העיר מאיר רובינשטיין".

עוד אמרו ההורים כי "אם יש מוסד אחד שמתנהל לפי הספר, הוא המוסד שלנו. אין הסבר הגיוני לשיגור הפקחים בעיתוי הזה, מלבד ניסיון התנכלות של מאיר רובינשטיין. זהו אות קין על מצחו של מי שבחר לפגוע בילדים נכים"

מנהל המוסדות הרב אלחנן וייסנשטרן הגיב: "אין לנו כל התנגדות לעריכת ביקורת ע"י העירייה או באי כוחה במוסדותינו. אין לנו מה להסתיר ואנו נשתף פעולה באופן מלא בהתאם לחוק ולנהלים".

עם זאת במכתב תגובה ששיגר לראש העיר מאיר רובינשטיין כותב הרב וייסנשטרן: "לא ברור מדוע מבקר אמור להגיע כגנגסטר ולהפריע באמצע לימודים וללא תיאום. התנהגות זו מלמדת על רצון להטריד ולהתסיס את האווירה, ואולי מונע מנקמנות בשל העתירה שהוגשה. אני מבקש בכל לשון של בקשה שלא להיגרר למחוזות אלו".

בנוסף, כותב הרב וייסנשטרן "כל עוד שלא נקבל אישור ממשרד החינוך וממשרד הרווחה, אני אוסר להשתמש בכל מידע על שמות תלמידים ומצבם הטיפולי, החברתי והלימודי שנמסר בתום לב לנציגך אשר סמכותו להיחשף לחומר החסוי אינה ברורה כלל וכלל.

"אבקש לדרוש מהמבקר להשמיד מיידית כל חומר שהגיע אליו ובו מידע המוגן בחיסיון ע"פ חוק, ורו"ח אינו רשאי להחזיק במידע זה. אחזקת החומר עלולה להוות עבירה. כפי שהובהר לעיל, כל מידע המותר ע"פ חוק יינתן ע"פ דרישה בתוך פרק זמן סביר".

השארת תגובה