בצומת דרכים: הקהילות מחפשות נציגים חדשים

לא פחות מ-4 מפלגות מייצגות את הציבור הדתי בנתניה, והחשש בעיר הוא מפיצול נוסף • קרב פנימי בש"ס, 'דגל' מחפשת פרטנר, ורשימת מועמדים בצאנז להחליף את שמעון שר

עיריית נתניה, צילום: מתן טורקיה
עיריית נתניה, צילום: מתן טורקיה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

המפלגות הדתיות בנתניה נמצאות בצומת דרכים. עימותים פנימיים מאיימים לקרוע את הנציגות העירונית, והחשש הגדול בעיר הוא מפיצול נוסף ברשימות, דבר שעלול לפגוע באלקטורט הדתי כולו.

לא פחות מארבע מפלגות מייצגות כיום את הציבור הדתי; ש"ס – 4 מנדטים, ג"ל (צאנז ודגל התורה) – 2 מנדטים, הבית היהודי – 2 מנדטים, וקשת – מנדט אחד של עקיבא יצחקי.

על זהותה של סיעת ש"ס ניטש קרב איתנים בין שני מרכיביה המרכזיים; קהילתו של הגאון רבי יוסף חיים גבאי, בנו של הגאון רבי שמעון גבאי זצ"ל, הדמות הרבנית הבכירה והמיתולוגית, וקהילת הגאון רבי משה בן משה, תלמידו של הרב גבאי המנוח, ומקים מוסדות ענפים של תורה וחזרה בתשובה.

יו"ר ש"ס המקומית הוא חגי חדד, איש אמונו של הרב משה בן משה, המחזיק בתפקיד סגן ראש העיר. בחצר שכנגד לא רואים את ייצוגו בעין יפה, ומבקשים להחליפו. הנציג השני ברשימה, יונתן כהן, הוא מאנשי הרב גבאי, אך בחצר הרב גבאי מנסים למצוא נציג חדש שיוכל להתחרות על ראשות הרשימה ולהביא אותם אל קדמת הבמה.

במקום השלישי ברשימת ש"ס ניצב יניב טסה, נציג הרב והסופר קובי לוי שעל פי הערכה לא ימשיך בתפקידו.

"המתיחות בין הקהילות הספרדיות הייתה כבר 'על השולחן' בבחירות שעברו, אבל הצדדים הצליחו להתגבר", אומר גורם עירוני המעדיף להיוותר בצללים. "אבל כרגע הטונים החריפו מאד ולפחות לפי הנראה כרגע, לא מן הנמנע שזה יוביל להתפצלות ולריצה בשני ראשים".

במפלגה האשכנזית, ג"ל, הדברים עדיין לוטים בערפל. במרבית השנים, רצה חסידות צאנז עצמאית, ובשיא כוחה השיגה חמשה מנדטים. בבחירות האחרונות, הצטרפה אליה 'דגל התורה', יחדיו הגיעו לתוצאה מאכזבת של שני מנדטים; שמעון שר, איש צאנז, ומשה לחובר נציג 'דגל'.
הקדנציה האחרונה התאפיינה ביחסים לא משופרים בין הנציגים, ובימים אלה מנהלת 'דגל' מגעים מול סיעות אחרות לריצה משותפת. האופציה שמסתמנת כמועדפת עבורה, היא חבירה לעקיבא יצחקי וסיעתו 'קשת', המזוהה עם אלי ישי.

בחסידות צאנז עצמה הדברים מורכבים עוד יותר. שמעון שר, הנציג החרדי הבכיר ומי שהוביל את החסידות להישגים חסרי תקדים, בשל שותפותו האסטרטגית עם ראש העיר פיירברג, ובזכות כישורים נדירים, מתמודד עם המלצת משטרה להעמידו לדין, מה שמעמיד בספק את בחירתו המחודשת.

בשיחות עם מקורביו, מביע שר ביטחון בהמשך דרכו הציבורית, אך הערכה הרווחת בחסידות כי הוא יאלץ לפנות את מקומו.

ברשימת המועמדים לתפקיד בחסידות נמצאים עסקנים מוכרים בקהילה, בהם ניתן למצוא את:
חיים המרמן – מנכ"ל בית החולים 'לניאדו' לשעבר,
משה זלמנוביץ – בן גבאי האדמו"ר ועוזרו של שר,
דב שטמר – ממנהלי מוסדות החסידות ו'פרויקטור' שאין דבר העומד בדרכו,
שלמה דייטש – מנהל מלון גלי צאנז,
מאיר דוד שכטר – מנהל הקהילה, עסקן וותיק עם ניסיון רב מול משרדי ממשלה,
נפתלי דוד – זמר, מנהל מושב הזקנים ויו"ר איחוד הצלה שרון,
בר יוחאי שמעון – עסקן בולט בקהילה.

3 תגובות
  1. השמות הצעירים המובילים : משה שימון מנהל הישיבה בבני ברק. יעקב אייכל איש אמונו של האדמו"ר . יוסף שווארץ איש סודו. יהודה גליק הבן של… . וסנדר שכטר איש הצללים

  2. טסה לא ממשיך זה סגור.
    אחרי הבגידה הגדולה שלו… ככה זה שהשטן עולה לראש!

  3. טסה דרך על הרבה אנשים הגיע הזמן להחליף

השארת תגובה