הארכה: ניתן להטעין רב קו אצל הנהג

משרד התחבורה בוועדה לפניות ציבור: "מועד הפסקת טעינת הרב קו אצל הנהגים יידחה עד אחרי פורים"

%d7%a0%d7%94%d7%92-%d7%90%d7%95%d7%98%d7%95%d7%91%d7%95%d7%a1
%d7%a0%d7%94%d7%92-%d7%90%d7%95%d7%98%d7%95%d7%91%d7%95%d7%a1

הוועדה לפניות ציבור קיימה דיון בעקבות פניות רבות של אזרחים מודאגים שהופתעו לגלות כי החל מי"ד באדר, ה-1 במרץ, יום פורים, נוסעים בירושלים לא יוכלו להטעין את כרטיסי הרב קו אצל נהגי האוטובוסים. בדיון השתתפו נציגי משרד התחבורה וחברות התחבורה השונות.
יו"ר הוועדה ח"כ הרב ישראל אייכלר אמר בפתח הדיון "חשוב מאוד לצמצם את פעילות הנהג כך שיוכל להתרכז בנהיגה. נהג אוטובוס לא צריך להיות גם מודיעין וגם קופאי. אבל השאלה היא איך יוכלו נוסעים "מזדמנים" שאין ברשותם רב קו, לרכוש כרטיס לנסיעה בודדת במזומן ולנסוע למחוז חפצם? יש אנשים שאין להם רב קו מכל מיני סיבות והם לא יוכלו להשתמש בתחבורה הציבורית. ישנם גם אנשים שאין ברשותם כרטיס אשראי והאופציה היחידה מבחינם היא תשלום במזומן. היות ואנחנו רוצים לעודד תחבורה ציבורית צריך להסדיר את הנושא. בפרט בימי הפורים בהם אזרחים רבים משתמשים בתחבורה הציבורית, אין שום הגיון להתחיל את התכנית דווקא בימים אלו "

ח"כ סעיד אלחרומי אמר כי "הקבוצה שנזקקת לתחבורה הציבורית היא האוכלוסייה החלשה. אני מדבר עם בעיקר נשים מהמגזר הבדואי ובעיקר אלו המבוגרות שצריכות להגיע לבאר שבע לבית החולים סורוקה. אין להם כרטיסים ומכשירים אלקטרוניים ואי אפשר פתאום לשנות להם את הכללים"

נציגי משרד התחבורה הודיעו ליו"ר הוועדה כי המשרד ידחה את תחילת הפיילוט לשבוע אחרי פורים: "הפיילוט יתחיל בכ"ב אדר, ה-8 למרץ, בירושלים. ביתר חלקי הארץ נתחיל רק אחרי פסח. דאגנו לחלופות רבות לטעינת הרב קו גם במזומן וגם באשראי. פרסנו עמדות טעינה לאורך המסלול. לגבי תיירים, בחודש הקרוב תיפתח גם עמדה בנתב"ג. סגרנו עם למעלה מ70 בתי עסק בירושלים שיוכלו לתת מענה ואנחנו בתהליכים עם עוד בתי עסק."

נציגי הנוסעים אמרו בדיון כי חברות התחבורה מזדרזים עם הפיילוט עוד בטרם ההכנות הדרושות: "כולם מסכימים שצריך להוריד מהנהג את העיסוק בתשלום השאלה איך נכון להיערך לשינוי כזה. לא יכול להיות שלפני מעבר כל כך חד לא מכפילים או משלשים את כמות עמדות ההנפקה. קודם תשלימו את סל הפתרונות לציבור ואז תבצעו את השינוי. תהליך המעבר היום הוא כואב וקשה."

לבקשת יו"ר הוועדה אמרה נציגת משרד התחבורה כי המשרד יבחן את דחיית התחלת הפיילוט לאחר חג הפסח.

יו"ר הוועדה ח"כ הרב אייכלר סיכם: "כדאי שהשינוי יתבצע אחרי שימצאו כל הפתרונות. צריך לפרסם את השינויים גם במודעות ובתחנות האוטובוסים ובכל כלי התקשורת. יש לאפשר לנוסעים מזדמנים לרכוש כרטיס אצל הנהג, ללא הנחות מיוחדות. צריך לקבוע תקופת הסתגלות ללא קנסות של לפחות חצי שנה. בנוסף, הוועדה דורשת התקנת מכשירים באוטובוסים מפרקיים כמו בבאר שבע גם בירושלים. כמו"כ אנו מבקשים להאריך את פעילות הדיילים בתחנות לפחות עד אחרי פסח. צריך לדאוג שבכל מכונות התיקוף יהיה עודף שיתאים גם לשטרות בתעריפים גבוהים. לסיום, הוועדה מזכירה שוב כי נהגים שלא תיקפו אינם גנבים. הם שילמו רק שכחו לתקף מסיבה כזו או אחרת. יש להתייחס אליהם בהתאם ולהפסיק את היחס המשפיל. להיפך, ראוי שפקחים יסייעו להם במקום לקנוס אותם."

השארת תגובה