"בושה לאינטליגנציה; העירייה פושטת טלפיה"

העירייה העבירה למוסדות החינוך המיוחד רק 15% מהתקציב, אך טענה בבג"צ: "העברנו את כל התקציבים הנדרשים" | ב'מועצה לשלום הילד' מוטרדים: "הרשות מפרה חובתה"

ביתר עילית
ביתר עילית
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

זה היה צפוי: שבועיים אחרי ששופט בג"צ נועם סולברג הורה לעיריית ביתר להגיב לעתירת הורי ילדי החינוך המיוחד – התגובה המיוחלת הגיעה. אבל גם הפעם, העירייה לא בחלה בתירוצים מקוממים הסותרים לאמת, במטרה לדחות את העתירה נגדה על הסף.

לאור הזלזול בהליך המשפטי, הורי התלמידים הודיעו כי קיבלו החלטה להחריף את המאבק נגד העירייה. במקביל, גורמים המזוהים עם ראש העיר רובינשטיין אינם שוקטים על השמרים וכמה מהם מתכננים לכאורה פעולות נקם נגד מובילי המאבק.

בתשובתה, עיריית ביתר טוענת כי "העתירה מיותרת", משום ש"ההורים מתפרצים לדלת פתוחה. העירייה מעולם לא טענה שאינה חייבת להעביר את התקציבים, ההורים אינם חברי עמותה ויש לדחות את העתירה על הסף. נמנה רואה חשבון לבדיקת היקף חובות העירייה לחינוך המיוחד. העברנו את כל החוב במלואו".

הורים לילדים מיוחד בביתר זועמים זעם על התשובה הצינית: "אינני יודע אם לצחוק או לבכות. כיצד העירייה יכולה, בו זמנית, להחזיק את המקל משני קצותיו? מחד, היא טוענת כי 'ההורים לא צד בעניין' משום שאינם חברי עמותה ולכן יש לדחות את העתירה על הסף; מאידך, היא טוענת כי 'הדלת פתוחה בפניהם' וכי ההורים מתפרצים לדלת פתוחה".

אך כאילו לא די בכך, העירייה ממשיכה לסתור את עצמה: מצד אחד, היא טענה בתשובתה לבג"צ כי מעולם לא התכחשה לעובדה שהיא צריכה להעביר את התקציבים ולתת מבנה ראוי לתלמידים, אולם בה-בעת, במשך יותר מ-4 שנים, היא אינה עושה זאת: התקציבים אינם מועברים וילדי החינוך המיוחד לומדים זה שנים בקרוואנים רעועים, המסכנים את בריאותם ומעכבים את התפתחותם החיונית.

אגב, תשובת העירייה לבג"ץ שונה מתגובתה לכלי-התקשורת שעסקו בסערה הזו, להורים ולהנהלת המוסדות. עד כה טענו אנשיו של רובינשטיין כי "העירייה איננה חייבת לשלם וכי הדבר נתון במחלוקת משפטית".

הלוליינות של עיריית ביתר, כך נדמה, כבר הפכה לתופעה. לא רק אחד בפה ואחד במעשה, כי אם שניים בפה: 2 גרסאות ויותר בכל נושא.

הנה דוגמא: יומיים לפני תשובתה לבג"צ, העבירה העירייה למוסדות לחינוך מיוחד 15% מן התקציבים המגיעים להם. בתגובתה לבית המשפט העליון, השבוע, טענה העירייה כי השלימה את העברת כלל התקציבים במלואם. מיד אחר-כך נוספה הפסקה הבאה: "העירייה מתכוונת למנות רואה חשבון לבדיקת היקף החובות".

אמא לילד הלומד במוסד לחינוך מיוחד, אמרה השבוע בכאב: "תגובת העירייה היא בושה לאינטליגנציה. ההורים והילדים נמצאים במרכז הפרשה הזו וסובלים ממנה יום-יום. אנחנו וילדנו משלמים מחיר קשה, כואב ובלתי הפיך בהעדר תקציבים ותנאים ראויים לקיום לימודים וטיפולים בילדים המיוחדים. העברת 15% מהתקציב הינו תרגיל משפטי ציני, בו פושטת העירייה את טלפיה בפני שופטי בג"צ ואומרת – כשר אני".

לדבריה, "תגובת העירייה לבית המשפט היא זילות בית המשפט. במשך שנים ארוכות לא הועברו כספים כלל בטענה שאין חובה לשלם ופתאום יומיים לפני מועד הגשת התשובה מעבירה העירייה סכום פעוט שהוא אפילו לא לעג לרש. אני שוקלת ברצינות לעבור לעיר חרדית אחרת. הגיעו מים עד נפש. כל יום שהילד שלי לומד בקראוון זו התעללות לשמה; כל שקל שמעוכב ומונע מבני להתפתח, גורם למשפחתי ולשאר המשפחות סבל איום ונורא. זה משהו שלא יכופר".

בעלה הוסיף: "במשך שנים העירייה מסרבת למלא את חובתה כלפי הילדים, צברה חוב של 2.5 מיליון שקל ובכך גרמו לנזק בלתי הפיך בעתידם, בשילובם ובבריאותם של הילדים…".

יד ימין לא יודעת מיד שמאל? כנראה שבכל הנוגע לעיריית ביתר המצב גרוע יותר. שתי הידיים פשוט עסוקות בלערבב את דעת הקהל, את בית המשפט, את ההורים, את משרד החינוך ואת כל שאר הגורמים הרלוונטיים.

לאור העדר ההתקדמות ובתום ארכה של שבועיים נוספים שניתנה לעירייה כהזדמנות ליישר את ההדורים, החלו ההורים בהתארגנות ליציאה למאבק נרחב. ובתוך כך, לכמה מן ההורים נודע כי תומכי ראש העיר מאיר רובינשטיין מאיימים לצאת נגדם במסע השמצות ובפעולות נקם. על הכוונת: מובילי המחאה. גורם המעורה במחאת ההורים אמר: "את המנגינה הזאת כבר אי אפשר להפסיק. רכבת המאבק יצאה לדרכה במלוא הכוח ואנו ניאבק על למיצוי זכויות ילדינו".

ההורים קוראים לשר החינוך נפתלי בנט ולסגנו הרב מאיר פרוש להתערב במהירות בפרשה ולהעמיד את ראש העיר במקומו הנכון. במכתב שנשלח אל השניים ביקשו ההורים: "אל תתנו לו לקחת את ילדינו כבני ערובה".

במכתב נוסף, שנשלח ליושב-ראש ועדת החינוך של הכנסת, הרב יעקב מרגי, הם כתבו: "ליבת הוויכוח הוא עצם היחס של הרשויות החרדיות לילדים המיוחדים במגזר. בעבר היו ילדים אלו מוחבאים בתוך הבית ללא כל זכויות ומבלי שקולם יישמע. כיום ב"ה ההורים אינם מסתירים את הילדים, אך הרשויות החרדיות לא הפנימו את זה ורומסים את הזכויות של הילדים. מדובר בתפוח אדמה לוהט שהתגלגל לפתחו של בג"צ ומשרד החינוך שיידרשו להכריע בשאלת יחס החברה החרדית לילדי החינוך המיוחד, שבמשך כל השנים היו מוחבאים ומופלים".

ל'קו עיתונות' נודע כי מרגי כבר פנה בנושא באופן בהול למאיר רובינשטיין ולראשי משרד החינוך.

השארת תגובה