המשטרה ממליצה: האשמת שוחד בשני התיקים

המשטרה הודיעה לעורכי דינו של ראש הממשלה כי היא ממליצה להעמידו לדין באשמת שוחד בשני התיקים: תיק מתנות ממילצ'ן ותיק נוני מוזס

נתניהו והחמוצים
נתניהו והחמוצים
משאיר אבק לכווולם! המסלול המקיף ביותר בשוק של עיצוב גרפי ותקשורת חזותית

לעורכי דינו של המיליארדר ארנון מילצ'ן הודיעה משטרת ישראל כי קיימת נגדו תשתית ראייתית בגין עבירות שוחד במסגרת חקירת תיק 1000.

המשטרה הודיעה הערב גם לפרקליטיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי היא ממליצה להעמיד אותו לדין בעבירות שוחד בפרשת טובות ההנאה – תיק 1000 ובפרשה העוסקת במגעים בין ראש הממשלה נתניהו ובין מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס – תיק 2000.

בנוסף ממליצה המשטרה להעמיד לדין על מתן שוחד את מוזס ואת איש העסקים ארנון מילצ'ן. ראש יאח"ה כורש בר-נור ערך הערב סבב טלפונים עם סנגוריהם של החשודים, ומסר להם את המלצות המשטרה.

נתניהו צפוי להגיב הערב להמלצות בנאום ממעונו בירושלים.

ח"כ תמר זנדברג: "זה יום עצוב לדמוקרטיה. עוד ראש ממשלה הולך לכלא. נתניהו איבד תוקף מוסרי לשלטונו ואם הוא לא מתפטר הערב, זהו יום בו כל אחד משישים ושישה חבריו לקואליציה צריך לקום ולומר – עד כאן. קום נתניהו והתפטר״

ח"כ פרופ' יוסי יונה (המחנה הציוני): ״נפל דבר בישראל! משטרת ישראל עמדה באומץ נגד קמפיין מתוזמר שיצא מבלפור 3 שביקש לפגוע בלגיטימציה שלה ולקעקע את אמינותה.

המשטרה ממליצה להעמיד ראש ממשלה מכהן בעבירות שוחד והפרת אמונים! יום עצוב! זהו שלב נוסף בהשחתתה של הפוליטיקה הישראלית – נשיא, שרים, ראש ממשלה ושוב ראש ממשלה פוקדים את בית המשפט כאחרוני העבריינים. יחסי הון שלטון פגומים, תאוות בצע וחרדה מאובדן שלטון חברו יחד כדי לדחוק את הדמוקרטיה הישראלית אל עברי פי פחת. מנגנוני השלטון שבהם פשה הרקב זקוקים לתהליכי הבראה חיוניים ומיידים. בנימין נתניהו ינהג באופן פטריוטי ואחראי אם יואיל להניח את המפתחות ולפרוש מהחיים הפולטיים לאלתר כדי לאפשר תהליכי הבראה אלה."

יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון: "המלצות הפרקליטות בגין עבירות שוחד נגד ראש הממשלה מטילות צל כבד על ראש הממשלה, תפקודו וכושר קבלת ההחלטות שלו.

לכן עליו להתפטר או לכל הפחות להודיע על נבצרות כדי לשקם את אמון הציבור בממשלה. כפי שאמר נתניהו עצמו בעבר "ראש ממשלה לא יכול לכהן תחת חקירה.

"לכן, בכוונתי לפנות ישירות לכל ראשי סיעות הקואליציה ולהציע כי תוקם לאלתר ממשלה חלופית ללא נתניהו. סיעות האופוזיציה מצידן יעניקו 100 ימי חסד לממשלה חדשה".

ח"כ איציק שמולי: "מתברר היום כי 'אין כלום כי לא היה כלום' של ראש הממשלה הוא שקר גדול שגלגל נתניהו. היה גם היה שוחד בהיקפים דמיוניים וההאשמות כנגד ראש הממשלה חמורות בהיקפן ובעצמתן. לא ברור כיצד יוכל נתניהו להמשיך ולכהן בתפקידו כשעליו לנהל מערכה משפטית בסדר גודל כזה ועליו לשקול להכריז נבצרות. גם שותפיו לממשלה לא יכולים לשתוק עוד."

יו"ר הקואליציה דודי אמסלם: "אין שום דבר חדש. המטרה סומנה כבר לפני כשנתיים. נורו עשרות חיצים לעבר המטרה בתקווה שאחד מהם יגיע ליעד ולאחר שהפכו כל אבן, בכל פינה בעולם – המשטרה עשתה הכל כדי להשיג את המטרה. על פי הבנתי, מדובר בהליך לא לגיטימי שמסכן כל מדינה דמוקרטית בעולם. שלטון מחליפים במדינה דמוקרטית בקלפי ולא באמצעות הצבא או המשטרה.

במהלך הדיונים בוועדת הפנים על חוק ההמלצות, עלה הנתון המדהים שקרוב ל 80 אחוז מהמלצות המשטרה נדחות על ידי הפרקליטות. אני מקווה שהם ישקלו את הראיות בכובד ראש, לי ולחלק גדול מאוד מאזרחי המדינה שאינם מגיעים לרוטשילד, ברור מה אמורה להיות ההחלטה.

באף מדינה דמוקרטית בעולם לא היו מעזים ולא מעלים על דעתם בשום אופן לזמן ראש ממשלה מכהן ולחקור אותו האם הוא קיבל בקבוקי יין, שוקלדים או סיגרים מחבר שלו.

עד אנה נבוא?"

ח"כ יעל כהן פארן: "ביבי, אתה לא כשיר לכהן, הגיעה עת הנבצרות. החשש כעת שמסע הדה-לגיטימציה כנגד המשטרה מצידו של ראש הממשלה יגבר וזו העת לומר בקול ברור – אנחנו מחזקים ומאמינים במשטרה שלנו ובשלטון החוק."

עם פרסום המלצת המשטרה חברת הכנסת יעל כהן פארן, קוראת לראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, להכריז על נבצרות, ומנמקת זו בציטוט דבריו של רוה"מ נתניהו עצמו משנת 2008: "ראש ממשלה ששקוע בחקירות, אין לו מנדט ציבורי ומוסרי לקבוע דברים גורליים, כי קיים חשש אמיתי שהוא יכריע על בסיס האינטרס האישי של הישרדותו ולא ע"פ האינטרס הלאומי. הדבר הנכון לעשות הוא שהממשלה הזאת תלך הביתה."

ח"כ כהן פארן הוסיפה: "לבסוף, הסיסמא אין כלום ולא יהיה כלום, התבררה כסיסמא חלולה. הדרישה להתפטרות אינה דרישה להחלפת שלטון, אלא להחלפת ראש ממשלה שבהתנהגותו שלו, הפך עצמו לבלתי כשיר למילוי תפקידו. בשעה זו, שהשלטון ישראל מקבל חותמת רקובה נוספת, אני מחזקת את המשטרה ואת המפכ"ל. אני מאמינה שהמשטרה עושה עבודתה נאמנה על פי הכללים הדמוקרטיים לפיהם כולם שווים בפני החוק."

ח”כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני): “תקציב 2019 הוא התקציב האחרון שנתניהו מעביר כראש ממשלה, על כן הוא להוט להעבירו.

ראש ממשלה נגדו חשדות חמורים כל כך צריך להניח את המפתחות, ולצאת לנבצרות. ראש הממשלה נראה בלחץ, והוא יודע למה. במצב כזה מסוכן להניח לו להמשיך להנהיג את מדינה.

ראש האופוזיציה נתניהו הטיף לראש הממשלה אולמרט כי במצבו תחת חקירות, אינו יכול לנהל מדינה כישראל. הדבר נכון גם לראש הממשלה נתניהו המצוי במצב דומה.

מינוי מנדלבליט. חוק ההמלצות. הכפשות של המפכל ושל החוקרים. פגיעה מתמשכת בבית המשפט. הכל מתנקז לרגע זה של פרסום ההמלצות.

נשמע היום טענות על כך שאין להמלצות תוקף משפטי. זו האמת, אך יש להן תוקף מוסרי – אותו מוסר שהנחה את יצחק רבין ז”ל כשהתפטר. נראה כי המוסר ננטש לגמרי על ידי נתניהו. הערב נדע אם ננטש גם על ידי 66 חברי הקואליציה האחרים."

‏יו״ר סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה יואל חסון: ״לעם ישראל מגיע ראש ממשלה ישר, לא משנה אם הוא מימין או משמאל. הגיע הזמן להיפרד מנתניהו לשלום.״

ח״כ עמיר פרץ: ‫סיכום חקירות המשטרה חושף מציאות קשה של ראש ממשלה שמזמן חצה את רף ההתנהלות הראוי והמתבקש מנבחר ציבור. ללא קשר להיבט הפלילי שיתברר בהמשך, לאזרחי ישראל מגיע מנהיג שמהווה דוגמא אישית בהתנהלותו ולא ראש ממשלה שמנצל את מעמדו למתקפה שלוחת רסן כנגד מערכת המשפט, המשטרה והתקשורת.

ח״כ מוסי רז: "ההחלטה להמליץ להעמיד לדין את נתניהו היא הדבר המפתיע ביותר מאז זרחה השמש בבוקר.

מסתבר שרבבות מפגינים לא טועים.

עתה הגיע זמנו של כחלון להראות לנתניהו את הדרך הביתה כפי שליבני וברק עשו לאולמרט"

פולי ברונשטיין מנכ"לית תנועת דרכנו: "המלצות המשטרה כנגד ראש הממשלה נתניהו מוכיחות מעבר לכל ספק כי המונח "אין כלום" כבר לא רלוונטי. מדובר באחד המבחנים הגדולים בתולדות הדמוקרטיה הישראלית לאורך 70 שנות קיומה. ראוי כי ראש הממשלה נתניהו המואשם בקבלת שוחד יגלה מנהיגות ויודיע על נבצרות. כל החלטה אחרת פוגעת במוסדות השלטון, החוק, בחברה ובדמוקרטיה הישראלית."

ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני): "ראש הממשלה ממשיך במלחמתו נגד שומרי הסף. המלצות המשטרה קשות, וראש הממשלה מתחיל את ההתמודדות על חפותו על גב חוקריו ועל גב אזרחי המדינה. ראש הממשלה, מדבריך ומצורת דבריך עליך להתפטר ומיד. צא לדרכך, להילחם על חפותך. מדינת ישראל צריכה מנהיג נקי כפיים שכל כולו מוקדש לעניני המדינה."

יו״ר מרצ זהבה גלאון: ״מרגע מסירת הודעת המשטרה ראש הממשלה הוא ראש ממשלה רק לכאורה ועליו לצאת לנבצרות עכשיו. אין לראש ממשלה לגיטימציה להמשיך בתפקידו כי אי אפשר לסמוך על מישהו שפרשות שחיתות כל כך חמורות נקשרו בו, ואי אפשר לסמוך על ראש ממשלה שכל מעייניו יהיו נתונים להתמודדות עם כתב אישום חמור״.

גלאון מוסיפה: ״נתניהו לא בוחל בהרס כל מערכות המדינה על מנת להגן על עצמו ואם חבריו לקואליציה בנט וכחלון לא יראו לו את הדלת – הרי שהלכלוך של נתניהו ידבק גם בהם״.

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ שלי יחימוביץ': "זהו יום שחור למדינה ולשלטון החוק. עבירת השוחד היא מהחמורות בספר החוקים, וכשמדובר בראה"מ היא מזעזעת את יסודות המדינה. מעשיו של נתניהו מושחתים, משחיתים, ומכוערים, ועליו להתפטר מייד. אם שותפיו יגוננו עליו – ידבק גם בהם כתם ההשחתה. טוב שאפשר להתנחם בחוסנן ובאומץ לבן של מערכות שלטון החוק שהתעקשו לעשות את עבודתן חרף הפחדות, הכפשות ואיומים."

‏אהוד ברק: ביבי – צא מיד לנבצרות.

יו"ר סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה יואל חסון במכתב ליועץ המשפטי לממשלה בנוגע להמלצות: ״אני פונה אליך, כמי שמופקד על התביעה הפלילית, אך גם על ייצוג האינטרס הציבורי בשמירה על שלטון החוק: משעה שהושלמו כל פעולות החקירה, נאספו כל הנתונים וכל שנותר היא מלאכת הפרשנות המשפטית – בבקשה פרסם מועד סופי לקבלת ההכרעה בדבר הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה.

היגררות הפרשה על פני חודשים נוספים תהיה מכה כואבת עבור הציבור הישראלי שמחפש באופק את נקודת היציאה מהמשבר הזה, ופרס יקר מפז עבור מי שחותר תחת שלטון החוק ושומרי הסף.״

שר התיירות יריב לוין: ״הערב נחשף המהלך הבזוי לביצוע הפיכה שלטונית נגד רצון הבוחר. בושה וחרפה שהעד המרכזי נגד ראש הממשלה נתניהו הוא הפוליטיקאי יאיר לפיד שמנסה כבר שנים להחליף אותו בתפקיד. לפיד שהפסיד פעמיים בבחירות מנסה לכבוש את השלטון על ידי עדות חסרת מהימנות. אין ספק שהאמת תצא לאור והממשלה תמשיך להוביל את ישראל בדרך שלנו, ובהנהגתו הבוטחת של ראש הממשלה נתניהו.״

שר התקשורת איוב קרא: "אני מאמין בחפותו ומחזק את ידיו של ראש הממשלה שלנו- בנימין נתניהו.

אני סמוך ובטוח שהאמת תצא לאור ונתניהו יזכה לסיים כרה"מ גם את הקדנציה הזו, וגם את זו שאחריה.

נתניהו נבחר ע"י העם ברוב עצום-

והוא ממשיך וימשיך, עם הממשלה הלאומית בראשותו, להנהיג ולהבטיח את עתידה של מדינת ישראל!"

ח"כ מיכל בירן בנאומה במליאה: "ביבי, אתה קוסם. אין על כך עוררין. אבל לא נותרו עוד שפנים לשלוף מהכובע. ככה לא נראה כלום, ככה נראה שוחד. הגעת לשלב שכולם מתביישים בך. מכל מה שלמדתי וקראתי במשך השנים אין לי ספק שהיום אביך היה מתבייש בך. יש לי רק בקשה אחת, אל תעלה את החלום הציוני, כקורבן לפולחן האישיות שלך. חלאס. תתפטר."

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ'): "ביבי הוא כמו החלילן מהמלין. הוא מחלל את מנגינת השחיתות וההסתה והקואליציה הולכת אחריו מכושפת ממנעמי השלטון. היום אנחנו חוזים בהמשכה של שתיקת הכבשים של קואליציית הליצנים.

קואליציה שמורכבת מחבורה עלובה וצבועה שאיבדה את רסיסי היושרה שעוד היו לה ושכעת מעוניינת רק בדבר אחד. בהישרדות!

ההיסטוריה תשפוט את השתיקה הזו, את התמיכה בעבריינות. גם הבוחרים."

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני אומר כי "לראש הממשלה עומדת חזקת החפות, המלצות המשטרה מבחינת החוק, אינן מעלות ואינן מורידות, ובמיוחד לאור האירועים האחרונים שהיו במשטרה, וכל עוד לא יוחלט אחרת בקרב הגורמים המוסמכים בעניין, ראש הממשלה רשאי להמשיך בתפקידו, זה החוק. וכך אנו מתייחסים לעניין, ואני מקווה שהוא ייצא נקי וחף מפשע".

הודעת השר צחי הנגבי, השר לשיתוף פעולה אזורי: ״הסתיימה החקירה.

היועץ המשפטי לממשלה קיבל את חומרי החקירה ויפעל על פי סמכותו החוקית לגבש החלטה בתיק.

ראש הממשלה היטיב להבהיר כי לא נפל כל רבב במעשיו. אני מכיר את בנימין נתניהו עשרות שנים ומאמין ביושרו ובחפותו. כהונתי כשר המשפטים לימדה אותי כי התביעה הכללית פועלת באופן מקצועי וענייני. יש לאפשר לה וליועץ המשפטי לממשלה להגיע לממצאים ללא לחצים פסולים, הפגנות מתריסות, גיליוטינות בכיכרות ושלטי נאצה.

תנועת הליכוד תמשיך לתת אמון בראש הממשלה, ולסייע בידו להנהיג את המדינה.״

ח"כ אורי מקלב על המלצות המשטרה: על אף ההמלצות הקשות, אי אפשר להתעלם כי החקירה התנהלה על רקע רדיפה פוליטית ואישית, החקירה זוהמה לכל אורכה ולכן צריך להתייחס אליה בפרופורציות האמיתיות

סגן שר הבריאות ח״כ יעקב ליצמן: "ח״כ לפיד התגלה הערב בבושתו הציבורית, כשהוא ממשיך גם כעת את ניסיון ה׳פוטש׳ נגד רה”מ, אותו ניסה להוביל כבר ב 2014, בגינו אף הודח מתפקידו הכושל באוצר.

אני מחזק את ידי ראש הממשלה נתניהו, מאמין בחפותו ומאחל לממשלה שבעזרת השם תסיים את ימיה כחוק לטובת אזרחי ישראל."

השארת תגובה