הושק הספר התיעודי "משה אבוטבול. העליה, השבר, הנצחון"

סיפורה של המערכה הסוערת בבית שמש "העיר שהפכה לסמל" – בספר תיעודי, "משה אבוטבול. העליה, השבר, הנצחון" ■ חה"כ הרב אריה דרעי: "הספר ללא ספק ישמש ספר שילמד לנהל מערכות ציבוריות, מתוך צדק ונחישות" ■ חה"כ הרב מאיר פרוש: "היו חייבים להנציח את הדברים בכדי ללמד כי לעולם אסור להתייאש"

חה''כ הרב משולם נהרי נואם בטקס
חה''כ הרב משולם נהרי נואם בטקס

הבחירות הסוערות שהתקיימו בבית שמש בחודש אדר אשתקד אומנם הסתיימו בניצחונו של הרב משה אבוטבול, אך הפרשיות שליוו את המערכה אסור היה להם להישכח, שכן הם אבני דרך לציבוריות החרדית ולדרכה כציבור וכיחיד בישראל החדשה.

לפיכך לא בכדי הגיעו עשרות אישי ציבור, סופרים ועיתונאים ביחד עם קהל רב בכדי להשתתף בטקס ההשקה של הספר החדש 'משה אבוטבול. העלייה, השבר והנצחון', שנערך בסניף הדגל של הוצאת 'אור החיים' בירושלים, ההוצאה היוקרתית שחתומה על ספרי איכות ועתה גם הוציאה את הספר החדש שוודאי יעורר עניין בציבור החרדי וגם מחוצה לו.

ראש עיריית בית שמש הרב משה אבוטבול אמר בטקס ההשקה כי "למרות הפרגון והכבוד שניתן לו, הוא יודע ועד כי ההצלחה בבית שמש היא איננה הצלחה של איש יחיד, אלא של כל הכלל כולו בראשות מרנן גדולי ישראל שליט"א. המערכה לא הייתה קלה כלל ועיקר, היה כאן גיוס שיא של כל אושיות המדינה בכדי להכשיל אותנו, ורק בכוח האחדות הצלחנו להחזיק מעמד ולהביא את הנצחון, שגם בתוך המחנה פנימה רבים לא האמינו כי ניתן לשחזר אותו".

בדבריו הוסיף ראש העיר את דברי המפרשים מדוע בנס החנוכה נאמר 'לשנה אחרת קבעום', שכן רק כעבור שנה מתחילים להבין את גודל הנס. "עברה שנה לנס שהיה בבית שמש, וככל שעובר הזמן, ונבנות שכונות חדשות, מוסדות חדשים, אנו מבינים יותר ויותר את גודל הנס שהיה לבית שמש כולה, ולכך הספר החדש ילמד את כולנו להודות ולשבח לקב"ה על הנסים והנפלאות".

ראש העיר קשר שבחים למחבר הספר הסופר הרב חנוך שיין שמלווה בכשרונותיו את ההתיישבות החרדית בבית שמש מראשיתה, להוצאת 'אור החיים' ולמנכ"ל הרב יעקב ביבלה על ההוצאה המהודרת, לדובר עיריית בית שמש הרב מתתיהו רוזנצוויג על מסירותו ותרומתו לכל ענייניה של העיר בית שמש, לעיתון 'חדש בבית שמש' ולמנכ"ל הרב יצחק אלתר שמשמש שופר נאמן לעשייה הברוכה של בית שמש.

יו"ר תנועת ש"ס חה"כ הרב אריה דרעי שנבצר ממנו להשתתף בטקס בשל כנס בחירות גדול שנערך בצפון, שלח מכתב ברכה חם, בו כותב בין היתר: "ללא ספק שהסייעתא דשמייא ליוותה את העיר ואכן באחדות נפלאה שנוצרה בין כלל המגזרים החרדיים, ובתכונות הטובות שלך ללכד סביבך את כל המגזרים, וכמובן ברכתו של מרן הרב עובדיה יוסף זיע"א שטרם פטירתו גם בירך אותך וצייד אותך במכתב ברכה חם, ליוו את דרכך להצלחה הגדולה למען העיר".

"גם כיום מתנהלת מערכה עצומה על צביון המדינה מחד, ועל המגזרים החלשים בפרט, כוחנו באחדותנו. אחדות הכוחות במגזר החרדי, תיתן כח להצליח גם בעיר בית שמש ובארץ כולה, ועבודה משותפת במערכה הנוכחית תניב פרי לציבור החרדי".

בסיום מכתבו כותב יו"ר תנועת ש"ס "תודה מיוחדת שלוחה להוצאת 'אור החיים' על ההוצאה לאור, ולסופר חנוך שיין על כתיבת הספר שללא ספק ישמש ספר שילמד לנהל מערכות ציבוריות, מתוך צדק ונחישות, ובעיקר על התפתחות ההתיישבות החרדית בעיר בית שמש, שאתה אבן יסוד בפיתוחה היומיומי".

חה"כ הרב משולם נהרי אמר בטקס ההשקה "בקרתי רק בשבוע שעבר בעיר בית שמש, הייתי בעימות בחירות שנערך בתיכון ממלכתי דתי, והבנתי מקרוב כמה חשוב שבעיר מורכבת כמו בית שמש יעמוד ראש עיר כמו ר' משה אבוטבול, אדם שיכול ללכת לפי רוחו של כל אחד, ולנווט את העיר בחכמה".

"חשוב מאוד שסיפורה של המערכה בבית שמש יונצח בספר", הוסיף חה"כ נהרי, "ואני מאמין שהספר הזה לא ישאר רק במגזר החרדי, אלא גם בציבור הכללי יקראו אותו, בכדי להבין מקרוב את האתגרים העומדים בפניו של הציבור החרדי".

חה"כ הרב מאיר אמר בדברי ברכתו בטקס: "אני סמוך ובטוח שאת העשייה של ר' משה אבוטבול לא ניתן לסקר בספר אחד, עוד נכונו לו ימים גדולים ועוד יהיו עליו עוד כמה כרכים, אך מה שברור כי הוא מלמד את כל הציבור החרדי על חשיבותה של אחדות, שמכוחה ניתן לנצח ולהביא הישגים גדולים לכלל הציבור".

"המערכה בבית שמש לא הייתה פשוטה כלל ועיקר, אבל ב"ה היה נצחון גדול, וחייבים להנציח את הדברים בכדי ללמד כי לעולם אסור להתייאש, ואם פועלים בנחישות ובצדקת הדרך ההצלחה תאיר פנים", אמר חה"כ פרוש.

חה"כ הרב מנחם אליעזר מוזס אמר "חשוב מאוד שהספר על בית שמש יצא דווקא בימים אלו שאנו בתוך מערכת הבחירות הכלליות, וזאת בכדי להזכיר לכולנו את חשיבות האחדות. רבים לא האמינו כי ניתן יהיה לשחזר את הנצחון בבחירות החוזרות בבית שמש אחרי כל המאבקים המשפטיים, אבל בכוח האחדות והלכידות הצליחו לעשות את הבלתי יאומן, וזה גם מה שאמור להנחות אותנו גם עכשיו לפעול מתוך אחדות".

הפרשן הפוליטי הוותיק הרב יעקב ריבלין שכתב את פרק ה'אפילוג' בספר החדש, אמר בטקס ההשקה "מי שמכיר את מה שהיה בבית שמש יודע כי הכל היה בדרך נס, בפעם הראשונה היה קשה להאמין שהוא יצליח נגד ההתגייסות של 'הבית היהודי' שאיחד את כל המפלגות בבית שמש ובכל זאת הוא הצליח, בבחירות החוזרות הנצחון היה דחוק עוד יותר נגד התגייסות שיא של התקשורת הכללית, אבל שוב היה נצחון, וזה רק בא ללמד אותנו כי יהודי יקר כמו ר' משה אבוטבול שפועל לשם שמים יכול להצליח כנגד כל הסיכויים".

מחבר הספר הרב חנוך שיין אמר בדבריו כי רבים שואלים מה הביא אותו לכתוב את הספר, אבל השאלה היא הפוך, כיצד בכלל ניתן היה להתעלם מסיפור מתח כמו שהיה בבית שמש, פרקים שמי שקורא אותם מבין כי מדובר בתהליכים עמוקים ביותר, שמשליכים לא רק על בית שמש אלא על כל מדינת ישראל כולה. "הייתה כאן השקעה גדולה בכדי להוציא את הספר בהידור רב, אבל הכל כדאי בכדי להביא את סיפורה של בית שמש ממשקפיים חרדיות, לפני שיקום מישהו אחר וינסה לשכתב את ההיסטוריה של העיר", אמר שיין.

אחרון הדוברים היה הרב יעקב ביבלה מנכ"ל הוצאת 'אור החיים', שאמר כי כבוד היא להוצאה להיות אכסניה לספר מכובד כמו הספר על בית שמש, ספר שבוודאי ילמד כספר היסטוריה על התרחבות גבולותיו של הציבור החרדי בארץ ישראל. "בשל חשיבותו של הספר הוא ימכר בתקופה הקרובה במחיר עממי של 49 שקלים בלבד, בכדי שכל אחד יוכל לרכוש את הספר וללמוד מקרוב את סיפורה של העיר שהפכה לסמל", בישר המנכ"ל בדבריו בטקס.

במהלך הטקס השתתפו עוד: הרב יצחק רייך ראש עיריית רכסים, הרב ישראל קלרמן סגן ראש עיריית ירושלים, חברים מעיריות: בית שמש, ירושלים, ביתר עלית, מודיעין עלית, ואלעד. כן השתתפו נציגים מהעיתונות החרדית לכל גווניה, מנהלי מוסדות מבית שמש ועסקני ציבור.

צילום: יעקב לדרמן

השארת תגובה