תמריצים, יעוץ ותמיכה: למה זכאי חרדי?

שבועיים לאחר הראיון המקיף עם שר הכלכלה, שאמר ל'קו עיתונות' כי בעל עסק חרדי זוכה לתמריצים וסיוע גדול בהרבה מהאזרח הממוצע, שוחחנו עם עמרם כהן, מנהל השלוחה החרדית של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה באזור בירושלים והסביבה, כדי להבין על מה מדובר

מעוף
מעוף
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

"מעוף הוא מערך השטח של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה. אנחנו נותנים מענה בשטח לעסקים ובינוניים. שלושת הכלים העיקריים שלנו מתאפיינים בעיקר בקורסים, סדנאות, ליווי, יעוץ ומימון תכניות עסקיות. אנחנו נותנים מענה החל מעסקים זעירים של עד ארבעה עובדים, ועד לעסקים קטנים ובינוניים, שהם מחמישה עובדים ומעלה, אפילו עם מחזור של מאה מיליון שקלים", פותח עמרם כהן, מנהל השלוחה החרדית של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה באזור בירושלים והסביבה.

"בנוסף, אנחנו נותנים מענה גם ליזמים ויזמיות, כמו למשל עסק ביתי למכירות פאות, עבורם אנחנו מספקים שירותי יעוץ ובודקים היתכנות עסקית וכדו'. יש לנו גם קרנות הלוואה בערבות המדינה ומענקים מיוחדים מרשויות ייעודיות. למשל, עסק חרדי המנהל רכישות מקוונות יזכה למימון של עד 10,000 ₪ מהרשות לחדשנות".

• יש הטוענים כי השירות עולה כסף. למה הם אמורים לשלם על זה אם הם כבר משלמים מסים?

"השירות הזה הוא בעלות מזערית והוא מסובסד כמעט כולו על ידי משרד הכלכלה. הסיבה לתשלום היא לא בשביל להרוויח על גב היזמים ובעלי העסקים, אלא על מנת להוכיח את רצינותם בתכניות העסקיות שבכוונתם להוציא לפועל.

"למשל, קורסים שעולים בחוץ אלפי ועשרות אלפי שקלים מוענקים על ידינו במאות שקלים בודדים. כך גם ייעוץ שעולה עשירית מהמחיר בשוק הפרטי. יש לנו יועץ עסקי שעולה בשוק הפרטי 300 דולר לשעה. אנחנו מאפשרים לבעל העסק הקטן ליהנות משירותיו ב-40-80  שקלים בלבד".

• האם בהשוואה לשנתיים אחורה, אתם רואים גידול משמעותי במספר החרדים שפתחו עסקים?

"אנחנו לא ממש יכולים לדעת כמה עסקים חרדים חדשים נפתחו. אנחנו כן יכולים לראות כמה הגיעו ליהנות משירותינו ואכן מדובר בגידול משמעותי. במספרים: כיום, 40% ממשתתפי הקורסים של מעוף הם חרדים. מדובר בגידול של עשרות אחוזים במספר הפניות לשלוחה החרדית של מעוף, בהשוואה לשנים הקודמות".

• עד כמה התמיכה בעסק הקטן חיונית לכלכלה הישראלית?

"אנשים נוטים לזלזל בכוחם של העסקים הקטנים והבינוניים, אבל זה ממש לא נכון. 99.5% מכלל העסקים בישראל הם עסקים קטנים. רק מחצית אחוז מכלל העסקים הם התאגידים והעסקים הגדולים. החצי אחוז הזה בעצם מעסיק 60% מכלל המועסקים בישראל. זו למעשה הסיבה לכך שהוקמה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה. כדי שאותם בעלי העסקים יצמחו ויגדלו, וכתוצאה מכך גם יעסיקו יותר ויותר עובדים".

• אבל לעידוד התעסוקה אתם לא ממש פועלים…

"אחת הסיבות לכך שאנחנו זוכים לתמיכתם ולברכתם של הרבנים, היא דווקא בגלל שאנחנו לא באים לעודד תעסוקה. אף פעם לא הצענו לאברך כולל לצאת לעבוד. אנחנו נותנים מענה רק למי שהוא כבר בעל עסק, הוא למי שבשלב לפני להקים עסק, ונותנים לו את הייעוץ, הליווי והמימון".

• איך אתם מגיעים לחרדי הממוצע שמתכוון לפתוח עסק?

בראש ובראשונה, מפה לאוזן. המקור השני הוא על ידי שיתופי פעולה ומעורבות קהילתית במנהלים הקהילתיים בשכונות החרדיות ובקהילות הגדולות. רק לאחרונה עשינו כנס משותף עם אגף 'מכלול' של ארגון 'אהבת חסד' לקהל חסידי בעלזא, שבו הענקנו סיוע וייעוץ לכאלף אברכים מהחסידות באירוע שהתקיים בבנייני האומה".

• האם הצלחתם לפרוץ את החומה הבצורה של הקהילות הסגורות?

"בסופו של דבר אנחנו זוכים לראות הרבה מאוד פריצות. אני לא אכנס ואציין ספציפית את כל אחת מאותן הקהילות, אבל אני יכול להגיד לך שבסופו של דבר הצלחנו להגיע לכולן. חלק באים אלינו באופן רשמי וחלק באים אלינו במסגרת שיתוף פעולה, כמו אלו שציינתי מקודם על המינהלים הקהילתיים ו'מכלול'".

• תכל'ס, יושב עכשיו הקורא ומתכנן לפתוח עסק. מה עליו לעשות?

"קודם כל, חשוב להגיד שברוב המקרים אנחנו מבצעים בדיקת היתכנות עסקית. זאת אומרת שכשבא אלינו יזם עם איזשהו רעיון עסקי, אז אני קודם כל רוצה להבין מה הריאליות ברעיון. יש מקרים שאנחנו רואים שהכל כאן חלום נהדר אבל אין כאן היתכנות ממשית, ויש מקרים שזה באמת רעיון מושלם. במקרים מעין אלו אנחנו מעבירים את היזם ליועץ עסקי שיבנה מודל עסקי נכון ויבחן את הדברים. אם אכן יש היתכנות עסקית, אז היועץ ימשיך וילווה אותו בנסגרת השעות המסובסדות שניתנו לו, עד אשר העסק יצליח.

"אחרי שהעסק כבר עומד על רגליו יכול בעל העסק לשוב אלינו, לצורך ביצוע בתחומים אחרים. כמי למשל בשיווק, מיתוג ועוד דברים שיזם מתחיל לא זקוק להם בהתחלה, כמו למשל תכנית פיננסית ואסטרטגיה עסקית".

השארת תגובה