מעקב: בג"צ החינוך המיוחד בביתר

ההורים: מקווים שבג"צ יציל את ילדינו מרמיסת זכויותיהם ע"י עיריית ביתר עילית והעומד בראשה" | בתכנית: עצרות תפילה, משלחות לרבנים ואדמו"רים והפגנות מחאה | "כל אמא תיאבק כמו לביאה למען ילדיה" | שערוריה

פטיש שופט
פטיש שופט
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

עליית מדרגה במאבק הורי תלמידי החינוך המיוחד נגד עיריית ביתר עילית: שופט בית המשפט העליון נועם סולברג קבע – בהחלטה תקדימית ראשונית – כי על עיריית ביתר עילית ומשרד החינוך להגיב לעתירה בתוך שבועיים ימים. ההורים מביעים תקווה כי "בג"צ יציל את ילדינו מרמיסת זכויותיהם ע"י עיריית ביתר עילית והעומד בראשה ויעשה סוף מהיר לפרשה המתמשכת שנים ארוכות". הפניה לערכאות נעשתה באישור רבנים.

העתירה הוגשה ביום חמישי לבג"צ (ראו תצלום) לאחר שעיריית ביתר עילית טענה כי בית המשפט המחוזי אינו מוסמך לדון בעתירה בשל היותה של ביתר עילית "שטח כבוש". שעות ספורות לאחר קבלת העתירה נתן בית המשפט החלטה ראשונה וקבע כי על עיריית ביתר עילית להגיב לעתירה בתוך פרק זמן קצר של שבועיים בלבד, עד יום חמישי כ"ג בשבת, 8 בפברואר 2018 למניינם.

עו"ד בועז פייל, ממשרד עו"ד הצמרת יגאל ארנון, שהגיש את העתירה אומר כי "מדובר בפרק זמן קצר מאוד במונחי בג"צ. נראה כי בית המשפט רואה כנכונה את הבקשה למתן צו על תנאי וקיום דיון דחוף בעתירה וזאת כדי למנוע את המשך הפגיעה במן חינוך טיפול חינוכי-טיפולי בילדים נכים וחסרי אונים".

בעתירה מגולל עו"ד פייל את יחסה של העירייה ועומד בראשה כלפי ילדי החינוך המיוחד במשך שנים ארוכות, עד להגשת העתירה באישור רבנים וגדולי תורה. העתירה הוגשה לאחר שלפני כשנתיים וחצי וועד ההורים התבקש ע"י הנהלת המוסדות לחינוך המיוחד להתערב מול העירייה במטרה שהעירייה תמשיך להעביר את התקציבים המגיעים לילדים ע"פ החוק. לטענת וועד ההורים, למרות מספר ישיבות שהתקיימו עם ראש העיר ועוזריו, ועוד שלושה סיורים של ראש העיר במוסדות לא חלה כל התקדמות מעשית לפתרון הבעיות. "אפשר להיפגש. אפשר להצטלם ואפשר לאכול איתו בורקס ביחד אבל הכל נתקע כשמגיעים למעשים".

עוד מוסיף עוה"ד בועז פייל בעתירתו לבג"צ: "לפני מספר שנים הועבר ביה"ס לטובת מוסד חינוכי אחר (שהעירייה כך נראה, חפצה ביקרו) – ממבנה חדש וראוי לאתר קרוואנים, ללא חצרות וגגונים ועם דליפות מי גשמים לתוך חדרי הלימוד והטיפול.

"אמנם לאחר כשלוש שנים, הועבר חלק מביה"ס שפעל במתחם הקרוואנים למבנה ייעודי שנבנה ע"י משרד החינוך לחינוך מיוחד, אך היה זה רק לאחר מאבק איתנים של וועד ההורים ודרישה חד משמעית של פיקוח משרד החינוך להקצות את המבנה הנ"ל לביה"ס לב החינוך חסידי. למרות זאת, עד היום נותרו חלק מכיתות ביה"ס באתר קרוואנים, ללא תנאים מינימאליים".

עוד מציין עו"ד פייל העתירה כי "בניגוד לייעודו ע"י משרד החינוך של המבנה למוסד לחינוך מיוחד, החליטה המשיבה 1 (העירייה) לאכלס בו גם בי"ס רגיל, תוך הותרת חלק מביה"ס לחינוך מיוחד בקרוואנים הישנים כאמור".

"אם לא די בכך", הוסיף עו"ד פייל, "נזרקים חפצים ואבנים כמעט מידי יום על שמשות ולתוך כיתות הלימוד של תלמידי החינוך המיוחד, תוך גרימת נזק ובהלה בתלמידים ובמורות. מזכירה ספגה אבן בראשה. מורה לפני לידה נתקפה בחרדה באמצע השיעור. למותר לציין שפגיעות אלו פוגעות באחת המטרות המרכזיות של כל מוסד לחינוך מיוחד, לטעת בתלמידיו תחושת ערך והעלאת ביטחונם ודימויים העצמי. בנוסף, תלמידי החינוך המיוחד סופגים מילדי החינוך הרגיל כינויים כגון: "מפגרים" "אוטיסטים" "חולי נפש" ועוד.

"נוכח התנהלות זו, בלב העותרים עולה חשש, ולפיו בשל היותו של המוסד מיועד לתלמידי החינוך המיוחד (ובלא כל "ייחוס") – נדחק הוא לתחתית סדרי העדיפויות של העירייה והדבר בא לביטוי הן בהקצאת מבנה שאינו ראוי, והן בהימנעות מתשלום אגרות החוץ – בניגוד גמור להוראות הדין".

לאור התנהלות חמורה זו של העירייה והעומד בראשה מאיר רובינשטיין כלפי תלמידי החינוך המיוחד מתריע עו"ד פייל בעתירתו בפני שופטי בג"צ: "בהיעדר תקציב הולם, סובל המוסד מגירעון מתמשך ומהותי, ובשל כך נחסכים מן התלמידים שירותים וטיפולים חיוניים, אשר נקבע בדין חד משמעית כי יינתנו להם. טיפולים אלה אינם בגדר מותרות, כי אם בגדר צורך הכרחי. השפעת השירותים והטיפולים ותרומתם לפיתוח כישורי התלמידים ולקידום תפקודם הגופני, השכלי והנפשי הינה קריטית, והיעדרם של טיפולים אלו ניכר כמעט מיידית בהתנהגותם של התלמידים וביכולתם להשתלב".

ההורים החליטו: יוצאים למאבק במאיר רובינשטיין

ובתוך כך, כ-150 הורים לתלמידי החינוך המיוחד בביתר עילית התכנסו לכינוס חרום שהתקיים במוצאי שבת באולם 'הגפן' בביתר עילית לצורך דיון וקבלת החלטות בדבר המשך המאבק נגד העירייה והעומד בראשה. בתחילה הוזמנו ההורים לכנס חרום מבלי לציין את המיקום המדויק של הכינוס כדי למנוע איומים והטרדות על בעלי האולמות ולשבש את הכנס. להורים נמסר מיקום האירוע בהודעה טלפונית אישית במוצאי שבת, רק כשעה לפני האירוע. ההורים הגיעו בהמוניהם ומילאו את האולם עד אפס מקום.

ואכן, לכתב 'קו עיתונות' נודע כי גורמים אנונימיים פנו לבעלי אולמות בעיר, תוך התחזות כנציגי החינוך המיוחד, במטרה לנסות ולברר האם האירוע מתקיים אצלם. אולם, לאחר שלא צלחו נעשה ניסיון נוסף לשבש את הכנס חרום. דבר שלא צלח.

את הכנס פתחו מנהל ת"ת דרך התורה הרב יוסף זלפריינד שהרחיב על המצב בו נאלצים לצמצם כוח אדם תוך כדי מאמץ עילאי למנוע קיצוצים בסל השירותים והטיפולי לתלמידים. הרב נתנאל לפק. משגיח בישב"ק "נחלת צבי" האריך לתאר את האתגרים החינוכיים והטיפולים עימם מתמודד צוות הישיבה, והחובה של כולנו לפעול למניעת קיצוצים בטיפולים לתלמידים.

מנהל המוסדות הרב אלחנן וייסנשטרן תיאר בפני ההורים את השתלשלות התנהלות העירייה בשנים האחרונות ואת העובדה כי ראש העיר מסרב לתת את הנדרש לפי החוק לילדי החינוך המיוחד. ההזנחה באה לידי ביטוי בסביבת לימודים מוזנחת באתר קרוואנים ובאי-העברת התקציבים שהצטברו לכדי מיליוני שקלים. "ראש העיר מסרב כבר מספר שנים להיפגש במטרה לפתור את העניין. אני פונה מכאן לראש העיר להתעשת ולשנות את גישתו לחינוך המיוחד".

בדבריו ציין כי בניגוד לחוק ולמוסר האנושי, הנחה רובינשטיין להפסיק דווקא את תקציבי ילדי החינוך המיוחד לכל מוסדות החינוך המיוחד בעיר. ואכן, בשנים האחרונות כולם עומדים בפני סכנת קריסה וסגירה, כפי שכבר קרה בעבר לשלושה מוסדות לחינוך מיוחד בעיר.

בתום הדיון ולאחר שמיעת עמדות כל הצדדים בוצעה הצבעה באולם בין ההורים בדבר המשך והעצמת המאבק והתוצאה היתה חד משמעית – לצאת למאבק ציבורי נחוש ונוקב נגד רובינשטיין.

בהצבעתם אישרו ההורים את ההצעה לצאת לפעילות רחוב ומשלחות לגדולי ישראל עד להסדרת הענין. בשיחה עם כתבנו אומרים ההורים: "נעשה הכול למען ילדינו. כל אמא תיאבק כמו לביאה למען ילדיה. משלחות של הורים וילדים יגיעו לרבנים ואדמו"רים בתחינה לעזרה. נקים אוהל מחאה מול ביתו של שר החינוך נפתלי בנט ומול ביתם של מקבלי ההחלטות. נעביר את הלימודים מהקרוואנים לעירייה".

3 תגובות
  1. הדורסנות של העירייה מתבטאת לא רק בחינוך המיוחד, אלא גם בחינוך הרגיל.

  2. למה רבני ביתר מבליגים ונושכים שפתיים? עד מתי?

  3. ריבונו של עולם – תציל אותנו מעסקנים כאלה!

השארת תגובה