'הביטקוין הבא' נשדד, הבורסות ננעלו והערך צלל

סדרת קריסות ודרמות בשוק המטבעות הוירטואליים • האת'ריום שסומן כמחליפו של הביטקוין נפרץ ו-80 מיליון דולר נגנבו • האקרים פרצו למערכת מסחר יפנית ושדדו 530 מיליון דולר במטבע הווירטואלי נאם • ואילו בארה"ב הרשויות הפסיקו פעילות של חברת מסחר במטבעות מקוונים בחשד להונאה

את'ריום
את'ריום
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

המטבע הווירטואלי המפורסם, שלא פעם זכה לכינוי "ביטקוין הבא", ואף זכה לתמיכתם של גופי טכנולוגיה ופיננסים מובילים בעולם, כמו ג'יי. פי. מורגן צ'ייס, מיקרוסופט ויב"מ, פתח את השבוע במצב ביש.

ערך מטבע האת'ריום צלל בלא פחות מעשרים ושבעה אחוזים לאחר שויטליק בוטרין, מפתח המטבע, פרסם הודעה בהולה למנהלי בורסות המטבעות הווירטואליים, בה ביקש מהם לחדול מיידית ממתן האפשרות למסחר במטבע, בשל פריצה לפלטפורמת אתריום שבמסגרתה נגנבו ככל הנראה כמעט 80 מיליון דולר.

בהודעה שפורסמה בפלטפורמת האתריום נכתב כי "הבורסות מתבקשות להפסיק עד להודיעה חדשה את המסחר באתריום ובארגון האוטונומי המבוזר (DAO), ואת ההפקדות והמשיכות. מידע נוסף יימסר בהקדם האפשרי".

הפריצה, שנחשבת לאחת הגדולים בהיסטוריה הקצרה של המטבעות הווירטואליים, במהלכה נגנבו מטבעות בשווי של 80 מיליון דולר, הביאה כאמור לצלילה משמעותית בערך המטבע. מה שרק שעות לפני כן היה שווה 21.5 דולר, צלל לערך של 15.59 דולר. במקביל, גם הביטקוין רשם באותו זמן ירידה, אך רק ב-6 אחוזים.

משקיעים בשוק ההון והמטבעות הווירטואליים מציינים כי לא פעם הזהירו בעבר על כך שאת'ריום חשוף לבעיות אבטחה חמורות יותר מאלו של ביטקוין מכיוון שהתוכנה שלו מורכבת יותר. עוד נטען, כי האת'ריום עמד בפני הרבה פחות מבחנים ומתקפות מאשר הביטקוין.

עם זאת, על אף הסערה במטבע האת'ריום, נראה כי הדרמה האמיתית התחוללה דווקא במטבע הוירטואלי נאם (NEM), בו בזמן שהתרחשה גניבת האת'ריום הגדולה. מדובר בפריצת האקרים למערכות בורסת המטבעות הווירטואליים היפנית קוינצ'ק, במהלכה נגנבו מטבעות נאם (NEM) בשווי 58 מיליארד ין שווה ערך ל-530 מיליון דולר.

לאחר שגילו את דבר הפריצה, עצרה קוינצ'ק, היושבת בטוקיו, כליל את המסחר בבורסה ואף כינסה מסיבת עיתונאים דחופה במהלכה התנצלו בכירי החברה על המפגע ואפילו השתחוו לעיני המצלמות.

לפי הבורסה, המטבעות שנגנבו לא היו על "ארנק קר", שיכול להיות על כל כרטיס זיכרון דיגיטלי, אלא ב"ארנק חם" המחובר לרשת המקוונת, מה שאיפשר לפצחנים לשדוד אותם.

עם פרסום דבר הפריצה הגדולה צנח ערך ה-NEM ל-0.78 דולר מ-1.01 דולרים ביום שישי, אבל התאושש ונסחר נכון לשעת כתיבת השורות ב-0.95 דולר.

בהודעה שפרסמה ביום שני הבורסה היא הודיעה כי תחזיר למשקיעים 90% מהכספים שנגנבו, אך אלה לא ממש מעלים ציפיות, מאחר ולא ידוע מהיכן תשיג הבורסה את המימון לכך.

אמש הודיעו הרשויות ביפן כי יבדקו את כל בורסות הקריפטו במדינה כדי לחשוף בעיות אבטחה. זאת, בשל גניבת הסייבר הגדולה אי-פעם שהתרחשה בבורסה הנמצאת במדינתם. בנוסף, הורו הרשויות במדינה לקוינצ'ק להעלות את הסטנדרטים בתחום הבטיחות.

במקביל, בתחילת 2017 הושק מטבע קריפטו חדש, ביטקונקט (Bitconnect), שלמעשה עד להיום אין לאף אחד מושג מי הם המייסדים או המתכנתים העומדים מאחוריו.

בשונה משאר אלפי המטבעות הווירטואליים שהונפקו בשנים האחרונות, הביטקונקט זכה להצלחה מסחררת וחיש מהר עלה לכותרות. זאת, מאחר והשמועות על הרווחים הגדולים שהוא מניב למשקיעים הפכו חיש מהר לנושא החם ביותר בשוק הקריפטו.

החברה הבטיחה למשקיעים התעשרות מהירה, קלה ובטוחה, באמצעות רכישת המטבע שלה שנקרא BCC בתמורה לתשלום בביטקוינים. מדוע זה שווה להם? לטענתה, היא פיתחה תוכנת מסחר (בוט) שפיצחה את שיטת ההשקעה בביטקוין – ומשיגה תשואה של 1% ליום במסחר בביטקוין.

בנוסף, הבטיחה ביטקונקט למשקיעים תשואה גבוהות רק עבור אחזקת המטבעות מכיוון שבעצם אחזקתם הם "מסייעים לאבטחת הרשת". היא גם החזיקה בפלטפורמת הלוואות שאיפשרה למשקיעים לרכוש מטבעות BCC תמורת ביטקוין ולאחר מכן הלוו אותם לפלטפורמת המסחר של ביטקונקט לתקופה מסוימת, שבמהלכה הם לא יכולים למשוך את המטבעות שהלוו.

לא זאת בלבד, אלא שהחברה גם הקימה תכנית שנראית כמו הונאת פירמידה, כשכל משתמש שמביא משתמשים חדשים מקבל עמלה.

על אף שהחברה אף פעם לא סיפקה למשקיעים הסבר על שיטות הפעולה שלה, כמו גם מדוע עליה לפנות לאנשים מבחוץ אם היא יכולה לעשות רווח נקי בעצמה באמצעות הבוט המדובר, המטבע המשיך לזנק והגיע עד לשווי של 400 דולר למטבע, ולשווי שוק של יותר ממיליארד דולר.

אלא שבשבוע שעבר חלה תפנית דרמטית, עת הורו הרשויות בארה"ב על הפסקת פעילות זירת המסחר של החברה. על אף שהחברה טענה כי תשיב את כל הכספים, טענו משקיעים רבים כי לא זכו בינתיים לראות את כספם. אחרים, שכבר כן קיבלו החזר, קיבלו אותו במטבע BCC של החברה – שבעקבות התרחשות האירועים צלל לשפל היסטורי של 18 דולר (במקום 400 דולר).

עם זאת, ביטקונקט עדיין פועלת והיא אף מציעה הנפקת ICO מחוץ לארה"ב, של מטבע חדש בשם bitconnectx. באשר לטענות המשקיעים כי מדובר בהונאת פונזי שבה המשקיעים החדשים מממנים את המשקיעים הוותיקים, השיבה החברה כי אין הדברים נכונים וכי הקריסה בשווי המטבע באה בעקבות זאת שמשקיעים רבים ביקשו למשוך את כספם בעת ובעונה אחת.

השארת תגובה