הח"כים סופדים לאורבך: "איש יקר ואהוב"

מכל גווני הקשת הפוליטית ספדו לחבר הכנסת אורי אורבך שהלך לעולמו ■ יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט: "אורי ידע לחצוב דרך אידיאולוגית בעיקשות ובחן, מתוך מודעות עצמית בלתי נגמרת וקסם אישי שלא פג לעולם" ■ נתניהו: "הייתה לו רגישות עצומה לאדם באשר הוא"

כסאו המיותם של אורי אורבך
כסאו המיותם של אורי אורבך
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ח"כים מכל קצוות הקשת הפוליטית ביכו את לכתו של חבר הכנסת והשר לעניני אזרחים ותיקים אורי אורבך. יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט שיגר הודעת אבל בה ספד לחבר מפלגתו.

"אחי הבכור הלך ממני", כתב בנט. אורי, אדם של צחוק ושל רצינות, של חוכמה ושל יושרה, של אומץ ושל חזון. אורי ידע לחצוב דרך אידיאולוגית בעיקשות ובחן, בחריצות ותוך קריצה, מתוך מודעות עצמית בלתי נגמרת וקסם אישי שלא פג לעולם".

"אורי ידע לשמח ילדים בספריו", אמר בנט בהתייחסו לספריו הרבים שכתב. "להצחיק את הוריהם בחוכמותיו, ולהביא להוריהם הקשישים זיקנה של כבוד. הוא גידל דורות של צעירים בתקשורת והראה להם שהחלום שלהם אפשרי, דורות של דתיים וחילונים למדו ממנו שהחיבור ביניהם אפשרי. הוא היה איש של אהבת הארץ ואהבת האדם עד בלי די. הוא אהב את עם ישראל, ועם ישראל אהב אותו כל כך בחזרה".

"לא היה בעולם הפוליטי הציני והקר אדם כה אהוב כמו אורי. הוא יחסר לי עד מאד. איבדתי היום חבר אמיתי, חבר בימים קשים ובימים של שמחה, איש להתייעץ איתו ואיש לצחוק איתו, איבדתי חבר שבלעדיו לא הייתי כאן היום. אני מוסר את תנחומיי לאשתו מיכל ולארבעת הילדים", חתם בנט. "אנו נמשיך בדרכו של אורי, והיא תהיה הרבה יותר קשה ועצובה בלעדיו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר: "אני דואב את הליכתו של אורי אורבך, שר בממשלת ישראל, סופר, עיתונאי, איש רוח, פטריוט יהודי. אורי כבש בקסמו את כל שומעיו בידענותו ובחוכמתו העמוקה שנבעה ממעמקי נפשו. הייתה לו רגישות עצומה לאדם באשר הוא, רגישות אותה הביא כשר לענייני גמלאים ולכל דבר שעסק בו".

"אף שהייתה בו שנינות יוצאת דופן", כתב נתניהו. "לא היה בו שום רוע. לא פגשתי מישהו שהכיר אותו ולא אהב אותו. אמש, לצד בני משפחתו, נפרדתי ממנו בבית החולים בתחושת יגון ואובדן עמוקים. אורי יחסר מאד למשפחתו היקרה, לחבריו בממשלת ישראל ולמדינת ישראל".

חברו של אורבך שר הבינוי אורי אריאל מסר לאחר ההודעה על פטירתו: "עיני עיני יורדה דמעה. איבדנו היום חבר שפרץ דרכים לציבור שלם. אורי ז"ל תמיד ראה למרחוק וצפה קדימה. הוא היה בעל דעות מקוריות, לשון חדה ושנונה והיה ממובילי הדרך בציונות הדתית בתחום התקשורת, תוך שהוביל צעירים להעז לחלום בגדול".

"אורי תמיד ידע לתת זוית חיובית בשנינות והומור האופיינים רק לו גם במציאות כואבת וקשה כאשר החיוך והחינניות לא נמחקו מפניו אף לא לרגע. זכיתי לפעול לצידו גם בכנסת כדי לקדם יחד את הערכים החשובים לכולנו. אורי אמנם נלקח מאיתנו אך אין לי ספק שרוחו תמשיך ותלווה אותנו עוד שנים רבות".

בישיבת הממשלה המיוחדת לזכרו של אורי אורבך

מפלגת האיחוד הלאומי מסרה בתגובה לפטירתו של השר אורי אורבך: "אורי בכישרונו ובחביבותו טבע ביטויים רבים שהשתרשו בשפה העברית והותיר חותם של ספרות אהובה על הורים וילדים. כאיש תקשורת תיזכר שנינותו השזורה בהומור ייחודי ובכך שהיה זה שפרץ את הדרך לציבור הדתי, שביקש להשתלב בעולם התקשורתי. כמנהיג ייזכר כמי שפעל בכל כוחו למען שלימות ארץ ישראל ואחדותו של העם היהודי. יהי זכרו ברוך".

שר החוץ, אביגדור ליברמן, מסר כי "אורי אורבך היה דמות מרכזית בחייה של מדינת ישראל בעשורים האחרונים והשפעתו הגדולה על החברה הישראלית תישאר לתמיד. אורבך הצליח להביא לידי ביטוי קבוצה גדולה וחשובה בחברה הישראלית, והיה איש שידע לשלב היטב את אהבת ארץ ישראל ואהבת עם ישראל".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון מסרה: "אני כואבת על מותו בטרם עת של השר אורי אורבך. אורבך אדם הגון, נעים הליכות ושנון, בעל תפיסת עולם יחודית, פרלמנטר חרוץ ומצטיין ובר פלוגתא ראוי. ידע לגשר על העולמות השונים בחברה הישראלית. ליבנו עם המשפחה מי יתן ולא ידעו צער".

ראשי המחנה הציוני יצחק הרצוג וציפי לבני מסרו: "קיבלנו את הידיעה הקשה על אורי אורבך בעצב וכאב. אנו משתתפים באבלם של מיכל, רוני, תמר, שירה, דניאל, המשפחה כולה  ושל תנועתו שנפרדת היום ממנהיג ושליח. אורי היה דמות מופלאה, שאיחדה וחיברה בין כל זרמי הציונות ובין כל הישראלים. איש ציבור במלוא מובן המילה, אוהב כל אדם. פוליטקאי שהכניס שנינות והומור למשכן, לצד אידיאולוגיה אמיתית ולוחמנית. נוכחותו תחסר לנו בכנסת ובחיים הציבוריים. יהי זכרו ברוך".

חברו למפלגה סגן השר לשירותי דת אלי בן דהן מסר: "איבדתי היום חבר יקר וקרוב. רבות נאמר על שנינותו, חריפותו של אורי אבל אני רוצה לדבר על אורי כחבר, כדואג, כמי שיודע לעודד ולסייע בעת צרה ובזמן קשה. אורי היה הראשון להתקשר לברך אותי על תוצאות הבחירות בפריימריז. כזה הוא אורי, שמח בשמחתם של אחרים".

"בשנתיים האחרונות שיתפנו פעולה בתחומים רבים ופתאום התברר לי עד כמה דעותינו קרובות אחת לשניה. אין יותר מאפיין מכך שברגע יציאת נשמתו של אורי היו ח"כ אילן גילאון ואלי בן דהן לצידו. ברוך דיין האמת".

חברת הכנסת אייילת שקד: "אורי חברי הטוב, שותפי היקר ומורה הדרך שלי. תודה על מי שהיית, על עשייתך הברוכה. תודה על הדרך שבה בחרת לחיות בחיים האלו; איש אמת, צנוע וחכם, שמנסה תמיד לקרב בין כולם. הכרתי אותך לפני שלוש שנים, כשבחזונך החלטת לדאוג לכך שמפלגת הבית היהודי תהיה מפלגה ציונית מובילה.

פתחת את המפלגה לפריימריז, קידמת אותה ודאגת לשכנע את נפתלי ואותי להצטרף לדרכך".

"אורי, בכל משימה שניתנה לך ראו את היצירתיות שלך והטוב שלך; לקחת משרד קטן, דל תקציב, ניערת אותו והוצאת ממנו את המיטב- זקפת את קומתם של אזרחנו הותיקים. דאגת להשאר שמח, לקחת את החיים בפרופורציה ותמיד לצחוק ולהצחיק, גם בעבודה הצינית והקשה של הפוליטיקה. היית חלק דומיננטי בצוות המגובש שלנו, של הבית היהודי".

"גם כשהיינו מתווכחים ידעת תמיד לדבר אחרת, עם הטוויסט הייחודי שלך, באופן הכה ייחודי לך. הובלת את ישיבות הסיעה ודאגת להעלות על פנינו חיוך גם ברגעים קשים. נזכור אותך ונלך בדרכך, תמיד עם שביב של הומור עצמי. נוח בשלום חבר".

ח"כ ניסן סלומינסקי יו"ר ועדת הכספים (הבית היהודי) מסר: "אורי ז"ל היה איש מיוחד ומופלא אשר ידע לשלב חוכמת חיים עמוקה עם הומור דק. היה לו עמדות מאוד ברורות ביחסים בין דת ומדינה וידע לעמוד עליהם. ליבו היה פתוח לכל הגוונים והדעות במדינת ישראל. אורי עשה רבות למען האזרחים הוותיקים הוא יחסר לי למפלגתי ולעם ישראל. יהי זכרו ברוך".

ח"כ אלי ישי מסר: "איש יקר ואהוב, סמל ליושר אישי וניקיון כפיים. לצד חילוקי הדעות, אהבתי אותו מאוד והערכתי את אומץ ליבו והגינותו. ברוך דיין האמת, ותנחומי אמת למשפחתו.

המדורג שני ברשימת 'יחד' שכיהן כח"כ בבית היהודי לצד השר אורבך ז"ל, ח"כ יוני שטבון אמר: "ברוך דיין האמת. אני כואב את לכתו של חברי השר אורי אורבך, איש עם אמת פנימית מאוד גדולה ושמחת חיים מיוחדת שהעבירה שיעור משמעותי לכולנו. שולח תנחומים למשפחתו, מי ייתן וינוחמו מן השמיים בתוך שאר אבלי ציון וירושלים".

יו"ר מפלגת 'יש עתיד', יאיר לפיד: "יותר מקולגה וחבר לממשלה, תמיד אזכור את חברי אורי אורבך כמי שפעל עבור הקשישים והגמלאים במדינת ישראל. אורי הוא איש משפחה למופת, אשר ראה בישראל כמשפחתו המורחבת. על אף חילוקי הדעות שהיו בינינו, היתה לנו ידידות אישית אמיצה, והוא ייחסר לי מאוד. אני רוצה לחזק את ידיהם של אשתו מיכל וארבעת ילדיהם – מי ייתן שלא תדעו עוד צער".

ח"כ מירי רגב מסרה: "אורי מיצג בעיני יותר מכל את הרצון העז לגשר על פערים, בין דתיים לחילוניים ובין שמאל וימין. קירוב לבבות וסובלנות היו לתמצית פעילותו בתוך כל עיסוקיו הרבים. בנושאים מורכבים בהם היה ניצת ויכוח, ידע אורבך לתבל את הויכוח בהומור באמצעותו שבר מחיצות ופתח פתח לשיח יותר נעים ומכבד. אין ספק שאורי יהיה חסר. יהי זכרו ברוך".

השארת תגובה