"עוד שלושים שנה לא ישתמשו בשקלים"

התנודות החריפות במטבע וההבדלים בין ביטקוין לשאר המטבעות הוירטואליים • "אם נגיע למצב שעוד שלושים שנה כולם ישתמשו בביטקוין, אז שוויו היסודי יכול להגיע אפילו למיליון דולר"

ביטקוין
ביטקוין
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

סוגיית המטבעות הווירטואליים מסרבת לרדת מסדר היום של השיח הציבורי והשבוע האחרון המחיש יותר מכל את אי-יציבותו של המטבע שכבר זכה לשם-נרדף של 'בועה' ו'פירמידה'.

בניסיון לגלות מי עומד מאחורי מטבע הביטקוין, כיצד הוא פועל, מה ערכו האמיתי ומדוע התנודתיות החדה, שוחחנו עם יו"ר איגוד הביטקוין הישראלי, מני רוזנפלד, שעונה על כל השאלות בראיון מיוחד ל'קו עיתונות'.

• מהו בעצם הביטקוין, וכיצד הוא עובד?

"זה סוג חדש של כסף, שהוא גם דיגיטלי וגם מבוזר, אופן השימוש בו הוא באמצעים דיגיטליים והאינטרנט ואין מי ששולט בו".

• השתמשת בהגדרה "כסף", האם אתה באמת חושב שזו ההגדרה הנכונה למטבע שלא ניתן לרכוש אתו כלום?

"אתה יכול לקנות עם זה בכל מקום שמקבל את זה. יש בארץ בערך מאה עסקים שמקבלים ביטקוין. בעולם יש כמה אלפים. זה כמו שלא כל חנות מקבלת דולרים, אבל יש כאלה שכן. החזון שלנו הוא שתוך עשרים-שלושים שנים נוכל לקנות עם הביטקוין כמו בכל אפשרות אחרת, בכל חנות אפשרית".

• תכל'ס בפועל, אנשים לא ממש 'קונים' את זה שזה כסף…

"תראה, גם היום כשאתה הולך לבנק אז הכסף הוא רק ספרות דיגיטליות. אפילו השטרות הם סתם נייר ולא כסף ממשי, כמו שהיינו כן יכולים להגיד על זהב או מתכות יקרות אחרת".

• מדוע התנודות החדות במטבע?

"התנודות החדות באות בעקבות זאת שאנשים פחות מתייחסים לביטקוין כמטבע ויותר אנשים קונים ביטקוינים בתור ספקולציה מאשר שימוש בפועל. רוב האנשים היום קונים ביטקוין מתוך אמונה שהערך שלו יעלה והתמונה הזאת זה משהו שמשתנה. ברגע שנגיע למצב שהשימוש בביטקוין בפועל יהיה יותר ויותר גדול אז גם התנודות החדות ייפסקו".

• מדוע הביטקוין עדיף על שאר המטבעות הקריפטוגרפיים?

"יש כיום למעלה מאלף מטבעות וירטואליים שונים ומשונים. הבולטים ביניהם הם הלייטקוין, ריפל, את'ריום ועוד. יש מהם שדומים יותר לביטקוין ויש שפחות, אבל הצד השווה שבהם זה שכולם מבוססים על טכנולוגיית הבלוקצ'יין. ביטקוין זה משהו שאורך חייו הכי גדולים וארוכים, מה שמשפיע גם על הניסיון הכלכלי שלו בשוק. יש לך את אפקט הרשת, שכאשר כולם מדברים מהביטקוין אז גם יותר משתמשים בו.

"יש גם את האידיאולוגיה של הפרטיות ואי השליטה הרגולטורית של ממשלות ומדינות בכסף, ואלה שתומכים באידיאולוגיה הזו משקיעים בעיקר בביטקוין".

• אתה באמת מאמין שנראה את המטבע הופך ללגיטימי ועובר לסוחר?

"כן. כמובן לא בטוח, כי אף אחד לא נביא, אבל הסיכויים גבוהים מאוד. אני אוהב להגיד שעוד עשרים שנים תוכל להיכנס לכל חנות בישראל ולהיות בטוח שהוא מקבל ביטקוין, ועוד שלושים שנים תיכנס לאותם העסקים ולא תמצא דרך שהם מקבלים שקלים".

• אז למה המשקיעים הגדולים בורחים מהמטבע, ממה הם חוששים?

"תראה, מי שלא מבין את הביטקוין ולא יודע על מה הוא מבוסס כנראה לא יבין בזה. בשביל להשקיע בביטקוין צריך להאמין לחזון שעליו דיברתי מקודם.

"בנוסף, מעבר לעניין החזון וההבנה במטבע, יש גם את עניין אורך חייה הקצרים של המטבע המבוזר שלא זוכה לגיבוי ממשלתי כלשהו ואי אפשר לחזות את כדאיות ההשקעה".

• מה שווי המטבע בפועל?

"הערך שהמטבע יוצר זה שהוא יותר טוב מהכסף הקיים. מעבר לכך יש את עניין הערך הספקולטיבי והערך היסודי. הערך היסודי של הביטקוין הוא כרגע בכמת נמוך, מכיוון שהפעילות סביבו היא בעיקר ספקולטיבית, אבל עם הזמן, ככל שהוא יהפוך יותר ויותר למטבע שימושי ערכו היסודי יעלה עוד.

"אם המודלים הכלכליים שאנחנו מכירים לא מצליחים להתמודד עם מטבע כמו הביטקוין, זו לא הבעיה של הביטקוין אלא של הכלכלנים שצריכים להתאים את המודלים למטבעות הקריפטוגרפיים.

"אם נגיע למצב שעוד שלושים שנה כולם ישתמשו בביטקוין, אז שוויו היסודי יכול להגיע אפילו למיליון דולר. כרגע אנחנו עדיין לא שם וזה שהביטקוין נשאר בערך של 12,000 $ זה בגלל שהאנשים מאמינים רק באחוז אחד שהוא יצליח".

השארת תגובה