ליברמן החרים את יהונתן גפן – זנדברג מלגלגת

עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

שר הביטחון אביגדור ליברמן פירסם: "הנחתי הבוקר את מפקד גל"צ צה"ל להפסיק להשמיע או לראיין את יהונתן גפן בכל שידורי התחנה ואני קורא לכל כלי התקשורת בישראל לנהוג כך. מדינת ישראל לא תיתן במה לשיכור שמשווה בין ילדה שנספתה בשואה ולוחמת גיבורה שנלחמה במשטר הנאצי לעאהד תמימי הפרחחית שתקפה חייל. רדיפת הכותרות של גפן מחליאה ומקוממת. הבמה הראויה לדברי ההבל של גפן היא שידורי אל מנאר של החיזבאללה."

ח״כ תמר זנדברג, הגיבה: ״השירים והמלים של יהונתן גפן הן חלק כל כך אופטימי, חינני ומהפכני בפסקול הישראלי, והן יישארו כך גם אחרי שסגירת המיקרופונים האלימה של הקומיסר ליברמן תהפוך לחלק נשכח בהסטוריה״

ח"כ איציק שמולי אמר: "ההשוואה בין הילדה הפרחחית תמימי ובין גיבורות העמידה וההתנגדות לטורף הנאצי-חנה סנש ואנה פרנק היא פוגענית ומופרכת. ‬ ‫ועדיין, מציאות שבה קומיסר נותן הוראה מה לשדר ומה לצנזר ברדיו היא הזויה ויש להפסיקה לאלתר."

ח״כ קסניה סבטלובה כעסה: ״גל״צ היא לא מגרש המשחקים הפרטי של שר הביטחון. אין בסמכותו להחליט מי יופיע ומי לא בשידור הציבורי, שם אין מקום לקומיסרים של דעות ושל תרבות״.

גם ח"כ מוסי רז הגיב: "מבין שבנוסף לחובותיו לשמירה על ביטחון המדינה, שר הביטחון התחיל לחלטר כעורך רדיו. מציע לו להפוך את התחביב החדש שלו למשרה מלאה ולפנות את הכיסא"

שר התקשורת איוב קרא הסביר: "הייתי מציע ליהונתן גפן לחזור ולספור כבשים, ולהפסיק לקשקש בקומוקום… התבטאויותיו של ה'משורר' הפכו מביכות ומופרכות יותר ויותר, ובעיקר מרגיזות ומקוממות. למי שצריך הסבר, זה פשוט : תמימי רחוקה כרחוק מזרח ממערב מחנה סנש או אנה פרנק – היא סתם צעירה משועממת ופורעת חוק, ומקומה בכלא !"

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי רטן: ‏אני בעד שליברמן יעביר את כל העסקנים המושחתים והמשחיתים שלו ממע"צ, נת"ע והחברות הממשלתיות לגלי צה"ל. יעלה לנו פחות. אינני מסכים עם דבריו של יהונתן גפן, אבל טוב שהיועמ״ש הבהיר שהוראת ליברמן מופרכת. בתגובה ליברמן שוב מתעלם מהחוק, התרגל שהוא לא חל עליו. אם כבר הוא עוסק בתקשורת אז מה שחסר בתקשורת זה שיח על מה באמת עושים ליברמן ומפלגתו בתחום השחיתות. הוא פשוט לא נשאל על כך ומקפיד להתראיין על כלום ושום דבר.

אחרי יותר מ-20 שנה בפוליטיקה בהן הוא עסק בעיקר בלעשות לביתו ולמקורביו, עם אפס תוצאות והישגים עבור הציבור – כל מה שנותר לעשות זה פרובוקציות זולות ולרדוף בכל בוקר אחרי הכותרות. עוד מילה ועוד מילה בלי שום כיסוי.

התפטרתי מהממשלה כשליברמן מונה לשר ביטחון משום שזה היה מהלך ציני מדי עבורי, אפילו בעולם הציני של הפוליטיקה. כשאני מדבר על התרבות שאני מבקש לשנות ושלשמה הצטרפתי לעשייה הציבורית – אני מתכוון בדיוק לתופעות כמו ליברמן ומפלגתו. אי אפשר להיאבק בשחיתות יד ביד עם ליברמן.

ח״כ עמר בר-לב (המחנה הציוני) כתב: על גלצ אסר ליברמן להשמיע את יהונתן גפן, אבל את המכינה של הרב אבינר, שקרא לא להתגייס לצה״ל, הוא ממשיך לממן״.

ח"כ אלוף (במיל') איל בן ראובן (המחנה הציוני): "‏השוואתו של יהונתן גפן את עהד תמימי לאנה פרנק היא מקוממת ואינה במקום. יש חופש ביטוי ויש "חופש שיסוי". הראשון הוא מחוזקותינו והשני הוא בעוכרינו. ליברמן- לצנזר אמנים בגל"צ זו טעות ופגיעה בתחנת הרדיו הייחודית, גלי צה"ל. התרכז בביטחון, אל תלמד מהשרה רגב."

ח״כ עפר שלח, יו״ר סיעת יש עתיד: "יותר מפעם אחת הבעתי את דעתי על הבעייתיות המובנית של גלי צה״ל, ואני משוכנע שיש להוציא אותה ממערכת הביטחון ולהפסיק את עבודת החיילים בתחנה.

אבל בין זה לבין ההנחיה הפזיזה, שספק אם יש לה בסיס חוקי, של שר הביטחון להפסיק להשמיע את שיריו של יונתן גפן בתחנה יש מרחק גדול. גם במתכונתה הנוכחית, גלי צה״ל אינה תחנה פרטית של פוליטיקאי, גם לא של השר הממונה. לליברמן אסור להתערב בתכניה.

יונתן גפן הוא אושיית תרבות ישראלית דווקא משום שהוא מי שהוא: בוטה, ישיר, לעיתים פרובוקטיבי. הוא ייזכר הרבה אחרי שרבים מאיתנו הפוליטיקאים נישכח. תחנה ישראלית אינה שלמה בלי לשדר את שיריו – ולשר הביטחון אסור להתערב בכך."

סגן השר ד"ר מיייקל אורן (כולנו) עמד בראש וועדה חסויה בכנסת מלפני כשנתיים בנושא משפחת תמימי – בוועדה השתתפו נציגים מהשב"כ המל"ל וגורמי חוץ.

סגן השר ד"ר מייקל אורן (כולנו) : " האירוע עם משפחת תמימי הוא פשוט ניצול של הילדים. שמים להם תלבושת מערבית, כובע הפוך כמו כוכב אמריקאי. זה פשוט חלק מפאליווד (Pallywood). הם מקבלים כסף כדי להכפיש את שמם של חיילי צה"ל ואת שמה של מדינת ישראל בעולם. בדיונים שהתקיימו בוועדה הועלתה סוגיית האמינות של המשפחה והאם היא באמת משפחה אמיתית. מדובר במשפחה שמקבלת כסף מארגוני טרור כדי לבצע פעולות כנגד חיילי צה"ל בניסיון לעורר תגובות אלימות מצידם וככה להכפיש את שמה של ישראל. מדובר פה בניצול ילדים לצורך פרופגנדה נגד ישראל ונגד צה"ל. ההשוואה הזאת משמיצה את גיבורות ישראל שלחמו למען הקמתה. אעמד תמימי היא טרוריסטית הנלחמת בקיומה של מדינת ישראל.
מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית השומרת על חופש הביטוי אבל דבריו של יונתן גפן משמיצים את זכרן של הגיבורות – והופכים את מדינת ישראל לנאצית".

במענה לפניות כתבים בעקבות הודעת שר הבטחון על הנחייתו להפסיק להשמיע או לראיין את מר יהונתן גפן בתחנת גלי צה"ל, היועץ המשפטי לממשלה מבקש להבהיר כי על פי הדין, כפי שנקבע כבר בעבר על ידי היועץ המשפטי לממשלה, אין לשר סמכות חוקית להתערב בתכנים המשודרים בתחנה.

הסמכות החוקית לקבוע את התכנים שישודרו בתחנה מסורה בידי גורמי המקצוע של התחנה בלבד.

סעיף 7 להוראת הפיקוד העליון, מספר 2.0617 (הפ"ע גל"ץ), מסדיר את העצמאות העתונאית של התחנה וקובע כדלקמן: "מפקד התחנה כפוף לקצין החינוך והנוער הראשי, אולם בעניינים עיתונאיים-מקצועיים, שבהם הוא עוסק בתפקידו כעורך ראשי של התחנה, הוא לא יהיה נתון למרות מפקדיו, ויעמדו לנגד עיניו השיקולים המקצועיים העיתונאיים."

הדבר גם בא לידי ביטוי בעבר פסיקת בג"ץ, שעמד על חשיבות עצמאות הגורמים המקצועיים בתחנה והיקף שיקול הדעת הרחב המסור להם בכל הקשור לתכנים המשודרים, תוך שהוא מדגיש את חשיבות התחנה כחלק ממערך השידור הציבורי בישראל.

מובן כי אין בדברים האמורים בכדי לתת לגיטימציה כלשהי לתוכן הדברים המקוממים שנאמרו.

על כך הגיב ליברמן: "תפקידי כשר הביטחון הוא לשמש מגן לכל החיילים -בסדיר ובמילואים, שאינם יכולים לענות לפוליטיקאים ואישי ציבור. אני מונחה ע״י חוק השכל הישר, שעומד מעל כל הנחיה בירוקרטית. עם כל הכבוד וההערכה שאני רוחש ליועץ המשפטי לממשלה, במקרה הזה אני דוחה על הסף את עמדתו. עדיף שהיה מגנה את גפן, שמבזה את ההיסטוריה היהודית ואת חיילי צה״ל. גלי צה"ל היא לפני הכל תחנה צבאית ולא תשמש במה להשתלחות של עוכר ישראל כזה או אחר בחיילינו."