תיעוד נדיר: פעילות צה"ל בתוך סוריה

צה"ל מפרסם היום שלל תיעודים של פעילות 'רוכב שמים', כולל כאלו שנעשו עמוק בשטח אוייב

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מפקדת יחידת רוכב שמיים, סא״ל רעות רטיג וייס אמרה: ״רוכב שמיים זה בעצם מזל"ט- מטוס זעיר ללא טייס, טקטי, שהייחוד המרכזי שלו זה בעצם הפעולה מהשטח, מכל מקום שבו הוא נמצא ובכל זמן עם צוותים קרביים, עם יכולות מאוד גבוהות, גם קוגניטיבית וגם פיזית שיכולים בעצם להתחבר לכל סוג מסגרת מסתייעת בין אם זה גדוד, חטיבה, אוגדה וכדומה ובעצם לבצע בשבילם משימות על הסוגים והמגוון שאפשר לבצע עם רוכב שמיים. כיוצא בזה גם משימות איסוף ואיתור מטרות, גם משימות של הכוונת אש מכלל הסוגים, כל מה שקיים בצה"ל זה דברים שאנחנו יכולים להכווין ואנחנו גם עושים את זה ביום יום ובנוסף ליווי כוחות גם כניסה שלהם לשטח מאוים גם ליווי תוך כדי פעילות וגם בדיקות בעצם לאחר פעילות של מה הממצאים שנותרו בשטח.

היחידה היא יחידה צעירה, קמה בשנת 2010, נמצאת במחנה רמון מזה מספר שנים. היחידה כפופה לעוצבת "קלע דוד" שהיא בעצם העוצבה של היחידות המיוחדות של חיל התותחנים. במסגרת זו אנחנו מקיימים פה מסלול הכשרה שהוא מאוד ייחודי בנוף של צה"ל ושל היבשה, במסלול הזה שהוא מסלול ארוך של שנה, יש לנו פה לוחמים שגם מקבלים לידיהם יכולות מאוד מתקדמות בהקשר הפיזי ולהטיס מטוס בשטח.

אני חושבת קודם כל שצה"ל הוא מסגרת מתפתחת, צבא העם עושה את מה שנראה לו נכון אל מול הצורך המבצעי. אם הוא חושב שצריך להכשיר עוד לוחמות הוא יכשיר עוד לוחמות, אם הוא חושב שצריך להכשיר עוד לוחמים או לפתוח עוד יחידות או לסגור יחידות זה מה שהוא יעשה. אני לא פה כדי לענות לאף אחד אני בסוף יודעת להסתכל רק על עצמי, ולהגיד שאני קיבלתי את ההזדמנות השווה כמו כל אחד מהלוחמים שהיו איתי לאורך הדרך ואני רוצה להאמין שהגעתי לפה בזכות יכולות. ככה אני מאמינה וככה גם מפקדיי מייצגים את זה מולי וככה גם אני מתייחסת ללוחמות ביחידה שנמדדות אחד לאחד כמו הלוחמים עפ"י מתאר הייחוס שאנחנו בונים להן. אין פה הקלות, אין פה ירידות של פעילות בסוף הן יצטרכו ללחום בשטח כמו שאר הצוותים הלוחמים ואני חושבת שבסוף זה גם ראוי לציון שנותנים פה את ההזדמנות השווה לכל אחד.

ביחידה רוב הלוחמים הם עוברים פה את מסלול ההכשרה כאשר לצדם גם עוברות גם צוותי לוחמות את ההכשרה. יש יותר צוותי לוחמים מאשר צוותי לוחמות בהכשרה וההבדל בניהם הוא בעיקרו נושא נשיאת המשקלים. משקלי המערכת הם משקלים מאוד כבדים וכל לוחם פה במסלול ההכשרה לומד לסחוב סדר גודל של 50% ממשקל גופו ל-50 ק"מ מספר ימים שהוא עושה. זאת אומרת לקחת איזשהו מתאר של לחימה שאנחנו מבינים שיהיה ולזה לבנות את הצוותים במהלך מסלול ההכשרה. ההבדל בין הלוחמים ללוחמות הוא שהלוחמות הן מתנייעות בלחימה, והמערכת שלהן נישאת על גבי רכבים או על גבי רק"מים. זה באמת ההבדל המרכזי. אנחנו רואים את הלוחמות גם כן משתתפות בלחימה גם בשגרה וגם בחירום, חוצות קו ועושות את כל מה שצריך עם צוותי הלוחמים.

בין כל הפיתוחים שצופים לנו בהמשך יש לנו גם את שדרוג המערכת שלנו למערכת "בלוק 3" שתאפשר לנו גם להטיס את המערכת לטווחים יותר גדולים למשך יותר זמן עם הרבה יותר יכולות גם מבחינת המצלמה שלנו שתדע גם להסתכל על חוזי שהוא תרמי וגם על חוזי שהוא יום. היום אנחנו עובדים עם שתי מצלמות שונות ובעתיד זה יהיה עם אותה מצלמה וגם נכנסת אלינו יכולת של הכוונת אש מדויקת- הכוונה היא פה שנוכל להכווין חימוש עד למילימטר מהמטרה.

נפילות רוכב שמיים קורות הרבה פעמים בגלל שמדובר פה במטוס שהוא מטוס פשוט, מטוס שהוא יחסית זול, ללא גיבויים שבעצם נועד לבצע משימות אם צריך עד שהוא נופל. זאת אומרת זה שעכשיו מטוס נופל אנחנו מתחקרים פה כל נפילה, יורדים לעומק, מקבלים החלטות, מפיקים לקחים, מצמצמים משנה לשנה את כמות הנפילות שלנו. רוב הנפילות קורות מסיבות שהן לא רק טעויות אנוש ואנחנו יודעים לכפות על הדברים בעזרת עבודה שהיא מאוד מקצועית ומתחקרת כאשר כמעט בכל שנה הוספנו בערך 1000 שעות טיסה לסל הביצועים שלנו. זה אומר שאנחנו מבצעים בכל שנה אלפי שעות טיסה עם מספר מצומצם של נפילות. יש הד תודעתי שהנפילות האלו יוצרות, אבל אל מול זה, אלפי השעות האחרות שאנחנו מביאים מודיעין וסוגרים מעגלים ושומרים על כוחות ודואגים גם בין היתר לסגור מעגלים על אויב, זה דברים שבעצם במערך המאזניים לוקחים את העניין הזה של הנפילות. ככה בנו את המערכת.

השארת תגובה