עו"ד נועם קוריס – איתן כבל חשוד בקבלת שוחד ובהפרת אמונים, משטרת ישראל חוקרת

איתן כבל, צילום יצחק הררי דוברות הכנסת
איתן כבל, צילום יצחק הררי דוברות הכנסת

חבר הכנסת איתן כבל מהמחנה הציוני נחקר היום ביחידת להב 433 בחשד לקבלת שוחד ולהפרת אמונים בכך שקידם את חוק ישראל היום תמורת טובות הנאה באמצעות פרסומים חיוביים.

ועוד כמה מאמרים שכתבתי:

עו"ד נועם קוריס- מיליון דרכים למיליון הראשון

עו"ד נועם קוריס – על בהלת הביטקוין וסכנת השורט

עו"ד נועם קוריס: תקנון בחינם לאתר אינטרנט

חבר הכנסת איתן כבל נחקר במשך כמה שעות בגין עבירות מרמה ושוחד בחשד שסייע להעביר את "חוק ישראל היום" בכנסת הקודמת, שהיה צפוי לסייע לעיתונו של מוזס. השניים שוחררו בתום כמה שעות חקירה.

עבירת מתן וקבלת השוחד מוגדרת בסעיף 290 לחוק העונשין. במסגרת הגדרת העבירה יש נהנה בעל תפקיד ציבורי אשר זוכה לטובות הנאה מאחר וזאת על מנת שיפעיל מכוחו ומעמדו לטובת האדם שהעניק לו את השוחד, מתוך כוונה ששוחד ימנע ממנו מלבצע פעולות מסוימות שבמסגרת תפקידו, יביא להאצה של תהליכים מסוימים או האטה שלהם ואף מהתעלמות מדברים מסוימים המתרחשים במסגרת אחריותו.

מבין מגוון העבירות שבספר החוקים עבירת שוחד נתפסת כחמורה וזאת מכיוון שרצוננו, כחברה מתוקנת, לשמור על טוהר המידות של המערכות הציבוריות ולוודא שמקבלי ההחלטות פועלים מאינטרסים של טובת הכלל ולא של טובתם האישית, לחזק את אמון הציבור במערכות אלו וכמובן למנוע ניצול לרעה של עובדי ציבור את מעמדם במסגרת תפקידם. ביטוי לחומרת העבירה ניכר באופי הענישה, כשעל מקבל השוחד ענישה מרבית של עשר שנות מאסר ואילו לאדם שהעניק את השוחד צפוי עונש מאסר מרבי של שבע שנים

על מנת שתקום עבירה של נתינת ולקיחת שוחד על האירוע להכיל גם את היסוד העובדתי וגם את היסוד הנפשי שבעבירה. היסוד העובדתי בעבירת השוחד מכיל גם מקרים בהם מתן השוחד ולקיחתו לא הושלמה (הכוונה למקרים בהם חלק מהשוחד הועבר, שוחד שהחליף מספר ידיים בטרם הגיע ליעדו וכו'). אי לכך, אין צורך בהוכחה שעבירת השוחד השפיעה ועצם הנעת הפעולה עשויה לגרום לבית המשפט לפסוק נגד עובר העבירה. היסוד הנפשי בעבירת השוחד מתקיים כאשר מקבל השוחד מודע לכך שלקיחתו היא בעבור פעולה הנוגעת לתפקידו. ביסוד הנפשי ישנה אף התייחסות למעניק השוחד, בעוד עליו להיות מודע שנתינת השוחד נעשית בעבור גרימת פעולה או בעבור הימנעות מפעולה של מקבל השוחד.
שעה קלה לאחר ששוחרר כתב כבל בחשבון הטוויטר שלו כי השיב לכל שאלות החוקרים וכי הוא סומך על רשויות החוק. "כמו תמיד פעלתי כחוק ואני מציע להתאזר בסבלנות עד השלמת החקירה", הוסיף. בעבר נדרש כבל למסור עדות במסגרת הפרשה – העוסקת בשיחות בין מוזס לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. לשכת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין עודכנה מראש בחקירתו של חבר הכנסת. מהמשטרה נמסר כי חקירתו של כבל "מתנהלת בליווי ופיקוח של פרקליט המדינה ובאישור היועץ המשפטי לממשלה".

עו”ד נועם קוריס בעל תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר אילן, משרד נועם קוריס ושות’ עורכי דין עוסק במשפט מסחרי ובדיני אינטרנט מאז שנת 2004.

השארת תגובה