"בשורה ענקית לציבור, תקציבי מיליארדים"

עם העברת תקציב המדינה שוחחנו עם סגן שר האוצר, ח"כ יצחק כהן מש"ס • "היה קידוש השם. יש תוספות תקציביות" • ברקת "לא ראוי להתייחסות" • וגפני "פועל שלא לשם שמים"

איציק כהן
איציק כהן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

תקציב המדינה לשנת 2019 אושר זה עתה בישיבת הממשלה וזה הזמן לשמוע את עמדותיו של מי שלקח חלק פעיל בתכנון ספר התקציבים לשנת 2019, סגן שר האוצר יצחק כהן מש"ס.

"יש בשורה ענקית לציבור", פותח כהן. "כל התקציבים גדלו במיליארדים. תקציב החינוך, הרווחה, הבריאות, עולם התורה ועוד. לא רק שנשמרו התקציבים, אלא גם אושרו תקציבים תוספתיים". מטבע הדברים, התקציב כולל בדרך כלל גם קיצוצים. כהן מרגיע כי "מדובר בקיצוץ מאוד מינורי, מהתוספות בלבד".

"תקציבי הישיבות ברוך השם גדלו בצורה מאוד מרשימה, מדובר למעשה בתקציב בסדר גודל של למעלה ממיליארד ומאה מיליון שקלים. מה ששונה הפעם מהתקציבים הקודמים, זה שהכל הוצג בישיבת הממשלה. הציבור החרדי לא הוצג כסחטנים. לדעתי, זה היה קידוש השם מאוד גדול – עם כל התוספות שקיבלנו".

לדברי כהן, העלאת תקציב החינוך ב-2.5 מיליארד שקל לא קשורה רק ליעילות והוא אף שלל את הטענות לפיהן ארגוני המורים שולטים על שר החינוך. "אל"ף, יש את הגידול הטבעי של מספר התלמידים, בי"ת, יש גם כמה פרויקטים חדשים, כמו למשל קיצור ימי החופשות שזה לבד עולה 400 מיליון שקלים, וישנם גם המון תוספות תקציביות בחינוך הלא פורמלי והחינוך החרדי".

"אני לא יכול להגיד לך שהתוספות האלו מביאות לאותו תוצר מקובע, ארגוני המורים מייצגים את המורים ועושים את עבודתם נאמנה, כמו כל גוף מאוגד שמייצג את העובדים".

• אבל האזרח הקטן חי בתחושה שהוועדים הגדולים שולטים על המדינה, הנה 'אובר' (אפליקציה לשירותי הסעה מוזלים) נחסמה על ידי נהגי המוניות?

"אם משרד התחבורה רוצה לאשר את אובר, אובר יאושר. זה הכל תלוי בו. גם לי כואב המצב הזה, כי אובר זה הפתרון הפנטסטי להסעת המונים וגם כן הכנסה נוספת למשקי הבית. בחוץ לארץ זה עובד נפלא ונהדר ואין שום סיבה שזה לא יעבוד פה. נהגי המוניות מטבע הדברים מתנגדים, אבל אם שר התחבורה רוצה שזה יקרה – זה יקרה".

כשעלה נושא הביטקוין, ניכר כי לסגן השר יש מה לומר בנושא. "אין מטבע שאין מאחוריו פעילות ריאלית. מטבע שאין מאחוריו פעילות ריאלית זה פירמידה כמו כל שאר הפירמידות", מזהיר כהן, אך מודה שהטכנולוגיה עליה מתבססים המטבעות הקריפטוגרפיים, הבלוקצ'יין, היא דבר מבורך.

"אני מציע לקוראים שייזהרו מאוד מאוד. זה מאוד מפתה", מבהיר לנו סגן השר. "הכלל הראשון הוא שכל עסק פיננסי או מכשיר פיננסי שאין מאחוריו פעילות ריאלית הוא בסופו של דבר פירמידה. אני לא רוצה להקצין ולומר לך דוגמאות כמו מיידוף, אבל שייזהר הציבור. גם העליות המטורפות האלה, אין להן שום אחיזה במציאות. זה יוצר ביקוש ברמה מטורפת, אבל אין מאחוריו שום פעילות ריאלית וזה מאוד מאוד מטריד".

• יבוא האזרח ויטען כי אתם מתנגדים למטבע ומציגים אותו כמשהו מפלצתי, מכיוון שלמדינה יש אינטרס לשלוט על הכסף שלו…

"אני אומר מה שאני חושב וזאת דעתי האישית. אבל אין קשר למשרד האוצר בעניין הזה, מעבר לזה שהוא דואג לאזרחים", הוא מבהיר.

אנו עוברים לסוגיית שער הדולר שהגיע השבוע לשפל שיא של שש שנים, עם שער יציג של 3.4 שקל. "לדעתי, התערבות חיצונית של המדינה בשער יכולה להשפיע רק בשוליים. בנק ישראל רכש איזה 113 מיליארד דולר ברזרבות. הלוואי שישקיע אותם כמו שחברות פרטיות מנהלות אותם ולקבל תשואות יותר נורמליות, כי התשואה שלהם היום הוא בקושי אחוז אחד וזו שערורייה", פתח סגן השר את התייחסותו לנושא. "אתה רואה שכבר כמה שנים מה שקובע זה הכלכלה וכוחות השוק – ולכן גם השקל חזק, בגלל שמאחוריו עומדת כלכלה ישראלית חזקה. הנתונים המאקרו-כלכליים של ישראל הם מצוינים".

"גם היצואנים שבוכים על שער דולר נמוך, הם מייבאים. וכשהם מייבאים, הם משלמים בדולרים", הוסיף סגן השר. "נכון שהתשלום של זה הוא בשקלים, פה בארץ, אבל היבוא שלהם הוא בדולרים וגם הם יש להם איזו שהיא הנאה מסוימת. אבל בסך הכל, לדעתי הם כבר הבינו את המצב וכבר הסתגלו לזה. אתה שואל אותי? מבורך שהשקל חזק".

משהזכיר סגן השר את העלאת תקציב הרווחה בעבור הנכים, תהינו בפניו הכיצד לא מתייחס אף פוליטיקאי לסכום הכולל של הקצבאות, לו זוכים הנכים מכלל הרשויות, שלפעמים מגיע ללמעלה מ-15 אלף שקל לחודש, כפי שפורסם בעבר בתחקיר 'קו עיתונות'. בתגובה, השיב סגן השר ש"הם נכים והם סובלים. אין שום סכום בעולם שיכול לפצות אדם על הנכות שלו. צריך לעזור להם. הציבור רואה שהנכים סובלים והוא מתחשב בהם. אף אחד לא רוצה שיוסיפו סבל לסבל שלהם".

בזמן שרחובות הבירה עמוסים בשלטים הטוענים כי כחלון "מוותר על ירושלים", סגן השר מגיב בלקוניות כי ברקת "לא ראוי להתייחסות".

• מהי תגובתך לאלו הטוענים שבמאבקים החרדים מול האוצר אתה נעמד דווקא לצד האוצר?

"מדובר בקשקוק בלבוש. מי שאומר את זה אומר את זה מתוך קנאה, שנאה ותחרות. אני מייצג את הציבור החרדי ואת עולם התורה וברוך השם אני כבר עושה את זה הרבה שנים טוב מאוד. מי שאומר את זה אומר את זה על דעת עצמו ואני לא מתייחס לאמירות האלה. אני ש"ס ופועל על פי הוראת מועצת חכמי התורה וגדולי ישראל, התוצאות מדברות בעד עצמם ועם העובדות אי אפשר להתווכח. שאר הדברים באמת לא ראויים להתייחסות".

ביקשנו מהשר את התייחסותו לחוק ביטוח האברכים שהוא יוזם, אליו מתנגד יו"ר ועדת הכספים משה גפני. כאן פתח סגן השר במתקפה חסרת תקדים נגד מי שהוא הגדיר "פועלים שלא לשם שמים", אך על אף שמובן מאליו כי הוא התכוון לגפני, הוא סירב להפנות אצבע ישירות אליו. עם זאת, הוא גם לא הכחיש את משמעות הדברים. "אני לא מזכיר שמות, לא אומר גפני ולא אומר אף אחד".

"מי שמתנגד לזה, לא מתנגד לזה מטעמים ענייניים. כל גדולי ישראל אוהבים את התוכנית הזאת ואף רוצים אותה. אנחנו נתגבר גם על המתנגדים שאנחנו יודעים שהם לא עושים את זה לשם שמיים ולא ממקום טוב. נילחם בזה עד הסוף והתוכנית הזאת תצא לדרך".

השארת תגובה