ביהמ"ש החליט להסגיר את הרב ברלנד

דרמה בקהילת 'שובו בנים': בית המשפט ההולנדי החליט להסגיר את מנהיג הקהילה הרב אליעזר ברלנד לישראל בעקבות החשדות כנגדו ■ לא ברור כיצד יפעלו פרקליטיו כעת, אך ככל הנראה יערערו על הקביעה, מה שיעכב את הסגרתו בכמה חודשים בהן ניתן יהיה לשנות את החלטת בית המשפט

הרב אליעזר ברלנד
הרב אליעזר ברלנד
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בית המשפט ההולנדי החליט לפני זמן קצר להסגיר את מנהיג קהילת 'שובו בנים' הרב אליעזר ברלנד. בדיון שהתקיים בבית המשפט המקומי נכחו פרקליטו עו"ד שרון נהרי ומקורביו. על פי גורמים בצוות ההגנה של הרב, בכוונתם להגיש ערעור על ההחלטה ולמנוע בכל מחיר את הסגרתו לישראל.

יצויין, כי בדיון האחרון שהתקיים לפני כשבועיים היה נראה כי בית המשפט יזכה את הרב ולא יורה על הסגרתו זאת מאחר והוצגו ראיות חדשות המרחיקות את החשדות שמשטרת ישראל מייחסת לרב.

לפני כחודשיים התקיים דיון בעניינו ובית המשפט ההולנדי החליט לזכותו בטענה כי העבירות המיוחסות לרב לכאורה בוצעו מעבר לקו הירוק שלא נחשב כשטח מדינת ישראל לפי החוק ההולנדי. בחצרו של הרב קיבלו אז את הבשורה בשמחה אדירה, מאחר ולא צפויות 'לצוץ' ראיות חדשות כנגד הרב לאחר שנתיים של דיונים. אך ערעור שהוגש גרם לקיומו של דיון מחודש והיום נפסק כי יוסגר.

הסאגה החלה לפני כשנתיים, כאשר ברח הרב ברלנד מישראל לאחר שהוגשו נגדו מספר תלונות פליליות במשטרה. תחנה הראשונה בה בחר ברלנד הייתה שוויץ, אך עקב הסכמי ההסגרה עליהם חתומה המדינה עם ישראל המשיך הרב ברלנד למרוקו.

לאחר נחיתתו במרוקו, שהה במקום שנה והחל להקים מוסדות לחסידיו תוך איסוף תרומות להבאת חסידים רבים מישראל למרוקו. אך גם משם נאלץ להימלט לאחר משבר עם תושבי הסביבה שלא ראו בעין יפה את התמקמותו באזור. לאחר עזיבת מרוקו השתקע הרב בזימבבואה, זמן מה לאחר מכן עקר ליוהנסבורג.

אך גם ביוהנסבורג לא יכל לשהות. מאחר במשטרה המקומית ניסו לעוצרו מספר פעמים בעת שערך חופות באזור מגוריו. אך מכל הניסיונות ברח הרב ובכך לא הצליחו כוחות המשטרה המקומית לשים עליו את ידיהם.

ניסיונות המעצר הללו הביאו את ההבנה כי הרב מוכרח לעזוב את המקום. חסידיו רקמו תכנית יציאה מיוהנסבורג כשהיעד הוא אומן, שם רצו להביאו בכדי שישהה בראש השנה בקרב חסידיו. אך עם נחיתתו נעצר הרב בהולנד שם נמצא עד עתה.

השארת תגובה