ספר התורה של הרב גורן – הוחזר לצה"ל

בנו של הרב גורן והרמטכ"ל, בהכנסת ספר התורה   צילום: דובר צה"ל
בנו של הרב גורן והרמטכ"ל, בהכנסת ספר התורה צילום: דובר צה"ל
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בטקס מיוחד הוכנס ספר תורה ללשכת הרמטכ"ל. ספר התורה נתרם בעבר ע"י משפחתו של ברוך שפירא ז"ל ושימש את הרב הראשי לצה"ל, האלוף הרב שלמה גורן זצ"ל במשך כהונתו, בין היתר במעמדים היסטוריים ובהם הכניסה לכותל המערבי במלחמת ששת הימים.

 

הטקס התקיים במעמד הרמטכ"ל, רב-אלוף בנימין (בני) גנץ, נציגי משפחות גורן ושפירא, רמ"ט שר הביטחון, חיים בלומנבלט, יו"ר אגף משפחות והנצחה במשהב"ט, אריה מועלם, נציגי אגף כוח האדם, הרבנות הצבאית וחיל חינוך וכן רבנים ואישי ציבור.

הרמטכ"ל אמר בטקס: "מאז שאני זוכר את עצמי אני זוכר את הרב גורן, מייסד הרבנות הצבאית. הרב הקפיד לשמר בצוותא את הממלכתיות ואת האמת. זהו בהחלט אירוע מרגש של הצבת הספר בלשכת הרמטכ"ל לצד פקודת הקמת צה"ל וזו גם הזדמנות להודות למשפחות, ולך הרב הראשי לצה"ל, על עשייה של אמת ועשייה של ממלכתיות. לי זו זכות גדולה ואני מודה לכם על הזכות הזו".
 
מעל ארגון הקודש אליו הוכנס ספר התורה נכתב סיפורו: "אליעזר ופסיה שפירא עלו לארץ ישראל בשנת 1925 בעקבות פוגרום שפגע בבני משפחתם. הם הבינו שהדרך היחידה והנכונה היא להקים משפחה במדינה השיככת לעם היהודי, וששפתה היא עברית. ברוך, בנם הבכור, התנדב בנערותו לארגון האצ"ל, ואחרי כן התנדב לשירות בצבא בריטניה במלחמת העולם השנייה. כשחזר, התנדב לפלמ"ח ולחזית הקרבות במלחמת העצמאות. טוראי ברוך-אשר (בוז'ולה) שפירא ז"ל נפל בקרבות אלה בדרך לירושלים. בשנת 1948 תרמו אליעזר ופסיה שפירא לצה"ל את ספר התורה שנכתב להנצחת זכרו של ברוך, בנם הבכור. את ספר התורה נשא האלוף הרב שלמה גורן זצ"ל, הרב הראשי הראשון לצה"ל ומייסד הרבנות הצבאיחת, באירועים מכוננים בתולדות מדינת ישראל וצה"ל: בכל מלחמות ישראל ובמבצעים צבאיים רבים, הן בתפקידו כרב הראשי לצה"ל והן אחר כך בתפקידו כרב הראשי לישראל. ספר התורה זכה לפרסום עולמי בהיותו ספר התורה הראשון בהר הבית ובכותל המערבי, עם שחרורם במלחמת ששת הימים. באותה מלחמה נשא הרב גורן זצ"ל את ספר התורה בידיו, והודות לכך זכה הספר למשמעות היסטורית מיוחדת ולמקום של כבוד בזיכרון הלאומי ובמורשת הגבורה של עם ישראל בארצו."
השארת תגובה