איך הפכתי לבעל שתי דירות?

מדורו של עורך הדין נועם קוריס: הקוריאם שואלים – והעו"ד משיב • והשבוע: צרכן שרוצה לבטל עסקה, רוכש דירה שלא רוצה לשלם מס וגם: למה בית המשפט הזמין אותי ל'גישור'?

נועם קוריס
נועם קוריס

שאלה: יש לי דירה בבעלותי וקניתי עכשיו דירה על הנייר. אני לא רוצה לשלם מס על דירה שנייה ולכן אני צריך למכור בתוך שנה וחצי, השאלה היא האם מחתימת החוזה או מטופס 04 בגמר הבנייה?

תשובה: המועד הרלוונטי ממנו יש לחשב את המועדים לצורך הפטור ממס שבח בגין שחלוף דירה הינו מועד מסירת הדירה, כאשר יש לשים לב היטב שבטופס הדיווח לרשויות המס סומנה אופציית השחלוף מבעוד מועד.

שאלה: מהן חובות הצרכן שרוצה לבטל עסקה לפי חוק הגנת הצרכן?

תשובה: א. הוכחת הקנייה: הצרכן חייב להציג חשבונית, קבלה או פתק החלפה, שיוכיחו את ביצוע הרכישה. אם אין לצרכן אחד מאלו, הצרכן יכול להציג כל הוכחה אחרת המעידה על ביצוע העסקה עם העוסק, מועדה, סכום העסקה ואופן התשלום.

ב. מקום החזרת המוצר: אצל העוסק אצלו נרכש המוצר או בכל אחד מסניפי העוסק ונקודות המכירה שלו (לא כולל זכיינים). הוצאות ההובלה חזרה לעוסק הן על חשבון הצרכן.

ג. אם הצרכן נדרש לרכוש מוצר לצורך קבלת שירות, הצרכן יכול להחזיר את המוצר גם אם עשה בו שימוש, בתנאי שלא נפגם.

ד. ביטול שירות מתמשך: אם הוחל במתן השירות הצרכן ישלם את החלק היחסי עבור השימוש בשירות.

שאלה: הגשתי תביעה לבית המשפט לפני כארבעה חודשים וקיבלתי זימון לפגישת מהו"ת גישור, מה משמעות זימון זה?

תשובה: הגישור הינו כלי חלופי לפתרון סכסוכים מחוץ לכותלי בית המשפט, אשר הפך להיות חלק אינטגרלי ממערכת בתי המשפט בישראל, כאשר כל התיקים המשפטיים העומדים בקריטריונים (והמדובר ברובם), מופנים לפגישת מהו"ת חובה, שהינה חלק מתהליך הגישור- וחלק חובה מההליך המשפטי בישראל היום.

בכל פגישת מהו"ת, מחויב המגשר בפתח הדברים להדגיש את חשיבות החיסיון על הנאמר בהליך הגישור, ואת המצב המשפטי בישראל לפיו אסור לאף צד או למגשר עצמו לעשות שימוש בתכנים שהועברו בחדרי הגישור, בשום זירה מחוץ לחדרי הגישור.
הליך הגישור הינו הליך וולנטרי ומלבד התייצבות חובה לפגישת המהו"ת הראשונה אין חובה על בעלי הדין לקחת חלק בהליך הגישור או להגיע להסכמות בהליך. בכל שלב של הגישור יכול כל צד להודיע אף מבלי לנמק מדוע על רצונו לסיים את הליך הגישור ולהחזיר את הדיון לבית המשפט המוסמך.

השארת תגובה