טראמפ מציג: שפל כלכלי חדש

כישלון כלכלי עד כה לנשיא האמריקאי, למרות שהנאסד"ק מרחף ומשגשג בשערים שנוסקים, קצב נמוך בייצור משרות והגירעון הגדול ביותר מאז 2012

טראמפ
טראמפ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

שיאים מסחריים תמיד יכולים לקרות, אך הפעם, זה הגיע בהפתעה – אפילו בקרב הכלכלנים הבכירים ביותר. מדובר כמובן במניית הנאסד"ק שמסרבת מזה שבוע לרדת מהכותרות וממשיכה לשבור רצף שיאים, שטרם נראו מאז 2006. המניה, הנסחרת בבורסות בעולם, מסכמת שבוע של מסחר סוער במיוחד בוול סטריט ושערה ננעל בסוף יום המסחר של יום שני השבוע על סך 7,157 נקודות.

לא מדובר ב'עוד' שיא אלא בדרמה של ממש. שכן מעבר ל-12 השנים ששערו של הנאסד"ק לא ננעל בשווי שכזה, מדובר בתקופה קשה מאוד בכלכלת ארצות הברית והאור החיובי שמקרינות המגמות החיוביות בוול סטריט הוא הרבה יותר מכפי שזה נראה.

כשמדברים על תקופה קשה בכלכלת ארצות הברית, אין הכוונה במשבר עולמי/מדיני כזה או אחר, אך בהחלט דו"חות בעייתיים. ובעוד על פי דרך הטבע דו"חות שכאלה עשויות לגרום למשקיעים לגרור רגליים – הפעם קרה ההיפך.

שיעור האבטלה האמריקנית מוסיף להיות ברמה של 4.1% והשכר השעתי עלה ב-0.3%, בהתאם לתחזיות. עם זאת, נמשך השפל במספר המשרות החדשות. לאחר שבחודש נובמבר 2017 התווספו רק 190 אלף משרות חדשות לכלכלה הגדולה בעולם, בדצמבר 2017 התווספו 148 אלף משרות בסקטור הלא חקלאי, וזאת לעומת תחזיות לתוספת משרות של 228 אלף.

כלכלנים רבים הביעו דאגה חמורה מקצב ייצור המשרות הנמוך המתמשך בארצות הברית ואומרים כי אם בהמשך השנה הקצב לא יחזור לרמה הגבוהה מ-200 אלף, אזי שיעורי האבטלה יתחילו לעלות ויכבידו על התפתחות הכלכלה הגדולה בעולם.

בתוך כך, השבוע דווח כי הנשיא טראמפ מתכוון להגביר את "מלחמת הסחר" מול סין. על פי הדיווח, תכניתו של טראמפ כוללת העלאת מכסים שתשפיע על היבוא.

נציין כי מדו"ח הגירעון המסחרי של ארצות הברית לחודש דצמבר, שפורסמה השבוע, עולה כי הכלכלה הגדולה בעולם נמצאת בגירעון השפל ביותר מאז 2012. על פי הדו"ח, הסתכם הגירעון האמריקאי בחודש דצמבר ב-3.2% שהם 50.5 מיליארד דולר.

עם זאת, אסור לשכוח כי רפורמת המס של טראמפ והתכניות להפחתת המסים לחברות אמורות להוות זריקת מרץ לכלכלה האמריקאית.

השארת תגובה