אני רוצה לבטל עסקה • שאלתם, העו"ד משיב

נועם קוריס
נועם קוריס

שאלה: אני מוכר בחנותי מוצרים רבים, רציתי לדעת לגבי איזה מוצרים יש לצרכנים זכות לבטל את העסקה בתוך 14 ימים?

תשובה: המקרים הנפוצים בהם אין זכות ביטול הינם לגבי המוצרים הבאים: מוצרים שיוצרו במיוחד עבור הצרכן על פי דרישות או מידות מיוחדות, ריהוט שהורכב בבית הצרכן, מוצרי מזון, תרופות ותוספי מזון טובין פסידין, מידע כאמור בחוק המחשבים, פריטי ביגוד מסוימים, בלוני גז, תכשיטים שמחירים מעל 3000 ₪ וגם מוצרים שמועד האספקה מאוחר מ-6 חודשים מיום עשיית העסקה. הכלל בתקנות הוא כי לגבי מועד הביטול, מניין הימים נעשה בהתאם למועד האספקה. אולם במקרה שבו מועד האספקה הוא גדול מ-6 חודשים, לא ניתן לבטל אחרי האספקה.

בהתאם לחוק הגנת הצרכן, יש לשים לב גם האם אכן מדובר בצרכן, כאשר החוק מבדיל בין רוכש מוצר לשימוש ביתי או פרטי לבין מי שרוכש מוצר לשימוש עסקי שאינו פרטי (למשל קמעוני שרוכש סחורה מהסיטונאי שלו לא ייחשב צרכן ואילו לקוח פרטי שירכוש ישירות מהסיטונאי ייחשב כצרכן).

שאלה: מה חובות הצרכן שרוצה לבטל עסקה לפי חוק הגנת הצרכן?

תשובה: א. הוכחת הקנייה: צרכן שמבקש לבטל עסקה חייב להציג חשבונית, קבלה או פתק החלפה, שיוכיחו את ביצוע הרכישה. אם אין לצרכן אחד מאלו, הצרכן יכול להציג כל הוכחה אחרת המעידה על ביצוע העסקה עם העוסק, מועדה, סכום העסקה ואופן התשלום.
ב. מקום החזרת המוצר: אצל העוסק אצלו נרכש המוצר או בכל אחד מסניפי העוסק ונקודות המכירה שלו (לא כולל זכיינים). הוצאות ההובלה חזרה לעוסק הן על חשבון הצרכן.

ג. ביטול שירות כאשר נרכש ציוד קצה: אם הצרכן נדרש לרכוש מוצר לצורך קבלת שירות, הוא יכול להחזיר את המוצר גם אם עשה בו שימוש, בתנאי שלא נפגם.

ד. ביטול שירות מתמשך: אם הוחל במתן השירות, הצרכן ישלם את החלק היחסי עבור השימוש בשירות.

שאלה: רכשתי מטבעות ביטקוין באמצעות בורסה בחו"ל וקראתי שהבורסה נפרצה ונגנבו ממנה מטבעות דיגיטאליים. האם ביכולתי לתבוע את זכותי בישראל?

תשובה: מספר בורסות שעסקו במסחר במטבעות וירטואליים ובביטקוין קרסו לאחר שנפרצו. אחת הבורסות ביפן הותירה חובות של מיליארד וחצי דולר, אותם הגולשים יוכלו לתבוע רק באמצעות תביעה בפשיטת רגל, ביפן עצמה. אם רכשת ביטקוין בבורסה בחו"ל שאינה קשורה לישראל, לא תוכל להפעיל הליכים משפטיים בישראל, אלא אולי רק בארץ שבה הייתה רשומה אותה בורסה.

השארת תגובה