בוז'י הרצוג: נתניהו הסכים אתי למהלך שלום כלל אזורי

הראיון המלא של יושב ראש האופוזיציה, חבר כנסת יצחק (בוז'י) הרצוג, בראיון לעיתון הסעודי אילאף

יצחק הרצוג
יצחק הרצוג

הפסדת בראשות המפלגה בגלל הניסיונות שלך להיכנס לממשלת נתניהו ב-2016 וההליכה לפתרון שלום עם הפלסטינים ופתרון אזורי גדול. ספר לנו על כך בהרחבה.

זה היה מסלול במעמד של מפגש אינטרסים באיזור שגברו על פני הדברים כתוצאה מהסכם הגרעין בין המדינות הגדולות ואיראן. ברגע הזה נוצר מצב חדש שבו מספר מדינות התחילו לחפש שותף באיזור כדי לעצור את איראן. המדינות האלו הפסיקו להאמין לכוחות הגדולים בגלל שמכרו אותן לאיראן. מדינות אלו רואות בישראל את השותף היחיד שיכול לעזור להם להשיג מתינות. לשם כך, ישראל צריכה להגיש משהו על השולחן בעניין הפלסטיני. כפי שתמיד אמרתי, לא פינוי התנחלויות הוא מה שדרוש, אלא שרשרת פעילות שתייצר מסלול אמיתי לבניית אמון אמיתי עם הפלסטינים. מסלול זה נועד כדי לבנות קואליציה גדולה עם מדינות באיזור ועם ישראל.

לאיזה מדינות אתה מתכוון בקואליציה?

מדינות בעלות אינטרס משותף איתנו לעצירת דאעש, כמו מצרים, ירדן, סעודיה, איחוד האמירויות, מרוקו, בחריין, כווית ועמאן.

מאיפה באו אליך הפניות כיו"ר האופוזיציה בזמנו כדי ליצור את הקואליציה האזורית הזאת?

זה הגיע במקביל מראש הממשלה נתניהו שרצה שנצטרף לקואליציה בסוף 2015, משר החוץ האמריקאי בזמנו ג'ון קרי ומצדדים אחרים שאני לא מעוניין לפרט. הייתה ועידה סודית בעקבה בין נתניהו, הנשיא המצרי א-סיסי, מלך ירדן וג'ון קרי בניסיון לקדם את העניין. אני התחלתי אז במשא ומתן להצטרף לממשלה במרץ 2016 והגענו לשיא במאי 2016. הדיל היה שאני אקח את תיק החוץ ושאוביל את המשא ומתן עם הפלסטינים וצדדים ערביים אחרים ושנהיה קואליציה מתונה שתצמצם את כוח המתנחלים והקיצוניים ונלך למסלול בו נסכים לאמץ את עקרונות יוזמת השלום הערבית, הקפאת ההתנחלויות מחו ץ לגושים הגדולים וסיום הצעדים להיפרדות מהפלסטינים וצעדים מורכבים אחרים לכיוון פתרון שתי המדינות. כדי שנגיע כולנו לפסגה איזורית באחת מהמדינות הערביות. במשך כל ההתפתחות הזו נפגשתי עם אישים ערביים חשובים מירדן, ממצרים ומהמפרץ, מדינות שיש להן קשר לנושא. האווירה הייתה חיובית.

עם מי נפגשת מהערבים?

נפגשתי במצרים עם הנשיא המצרי, ביקרתי בירדן ונפגשתי עם הנשיא הפלסטיני. ביקרתי גם בבית הלבן, ארמון האליזה, רחוב דאונינג ורומא. המדינות הערביות רצו להשמיד את ישראל והיום הן רוצות ללכת עם ישראל בתהליך של שלום ופיוס היסטורי. במסלול הזה יש הצלבת אינטרסים נגד איראן ודאעש.

מי יצר את המסלול ההיסטורי הזה?

אני מודה שהייתי מוכן להקריב את עתידי הפוליטי וכך קרה. התעמתתי עם המחנה הפוליטי שלי שאיתו הייתי קרוב מאוד בלנצח את נתניהו, בגלל שלא רציתי עוד שפיכות דמים והייתה שם הזדמנות פז ותקווה לשני העמים, ובכך אני מאמין עד היום. אחרי שהגענו לחצי הסכם עם נתניהו, נפגשנו איתו במאי 2016 בביתו. הייתה שם התנגדות חזקה משני המחנות הפוליטיים שלנו. אני לא רוצה להתייחס לשמו של השר שהוא מקורב לנתניהו והוא טירפד את ההסכם. אני יודע שנציגי המתנחלים בליכוד הם אלה שהכניסו את ליברמן לממשלה. באחת הישיבות, הביא נתניהו את השר ההוא לישיבות ואחרי שהוא חשף בפניו את סעיפי ההסכם והמסלול האזורי לפתרון עם הפלסטינים כלל הקפאת ההתנחלויות, השר אמר שנציגי המתנחלים במפלגה ובממשלה לא יתנו לו ללכת על זה ושיפילו את הממשלה. נתניהו התחיל אז לסגת ולחזור בו מהנקודות שהסכמנו עליהן. הוא הפיל את ההסכם הקואליציוני וסיים את המסלול האזורי.

באיזה ימין המתנחלים הפילו את ההסכם?

הימין והמתנחלים הפעילו לחצים גדולים על נתניהו שנקרע בין ההתקדמות במסלול השלום האיזורי ובין הבסיס הפוליטי שלו. הוא חשש ללכת במסלול הראשון למרבה הצער. העתיד הוא בהחלפת נתניהו במסגרת בחירות דמוקרטיות. בסופו של דבר אנחנו הולכים בכיוון להחלפתו.

אולי הישראלים ישנו את נתניהו, אבל האם הם הולכים לשנות את הימין?

אני לא חושב ככה. אני רואה שהניצחון בבחירות הוא במגרש הפוליטי, זה מה שאריאל שרון ויצחק רבין הבינו. נתניהו הבין את זה בצורה חכמה ומעוררת הערצה ביחס לפוליטיקאי חכם. אחרי הבחירות הם חוזרים לבסיס הפוליטי. תראה עכשיו שמרכז הליכוד מחליט לספח אזורים בזמן שנתניהו נעדר מהישיבות האלה. הוא מבין שהוא צריך לתת למפלגה שלו סימן שהוא יותר ימני בציבור כדי שיהיו בחירות מקדימות בליכוד בקרוב. אני רואה את זה כסימן להתקרבות הבחירות כי המתנחלים לוחצים בתוך הליכוד.

המתנחלים לוחצים והליכוד נכנע בשרשרת החלטות ימניות כמו סיפוח שטחים, עונש מוות, חוק ירושלים וכו. האם זה מחייב את ממשלת ישראל?

זה לא הימין האידיאולוגי, זה הימין הפרגמטי שאומר לא לאמון בפלסטינים, שאומר יצאנו מעזה וקיבלנו טרור, יצאנו מלבנון וקיבלו טרור, לא רוצים להמר שוב בלי שיהיה הסכם הדדי.

איך אתה הולך לשכנע את הציבור והבוחרים?

אני רוצה שיהיה לי שותף אמיתי. היו לי מספר גישות עם אבו מאזן ודיברנו הרבה בנוגע לזה. אני חושב שלאור המצב הנוכחי ויחד עם המסלול האזורי אפשר להתקדם בצעדים שיהיו בשלבים. אני לא מסכים עם מה שטראמפ חושב לגבי פתרון מיידי. אפשר להתקדם בשלבים במהלך 10 שנים עם בניית מוסדות המדינה הפלסטינית והעברת סמכויות נוספות לפלסטינים בתחומים אחרים במקביל לסיום ההסתה והשיתוף באופן שלם בכל הרמות ובניית אופקים משותפים לשני העמים. אני חושב היום שאנחנו במצב הכי קשה לשני העמים. יש אובדן תקווה אצלנו ויש מסלול אטום בפני הפלסטינים. כשהדרך היא ללא מוצא, הצעדים החד-צדדים מתחילים לבלוט. אני מציע לכולם להיזהר מצעדים חד צדדים וקורא לכולם להיות רציונליים יותר. יש תפקיד גדול לסעודיה בשלב הזה ואני מכבד מאוד את הצעדים של יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן. אני חושב שהוא אחד המהפכנים הגדולים במזרח התיכון ואסור לנו לעזוב את המסלול הזה. אנחנו צריכים לעזור לסעודיה להחיות את תהליך השלום עם הפלסטינים.

האם אתה חושב שהסעודים בזמן הזה יכולים ללכת לפלסטינים ולגרום להם לחזור למשא ומתן?

הסעודים ניסו בשנים האחרונות הרבה פעמים להשפיע בנושא הזה, כפי שעשו איחוד האמירויות, נשיא מצרי א-סיסי ומלך ירדן עבדאללה השני. כולם ממשיכים לנסות אבל אין .יםלמנהיגות בראש הקבוצה הזאת שתגיד לכולם להיכנס לחדר כדי להגיע להסכם. יש בעיות עם קטאר ונושאים אחרים, אבל אין מנהיגות שתשב ותסתכל עמוק. אני מבין שהם כועסים על החלטת טראמפ על ירושלים, אבל הם צריכים לשים לב שטראמפ אמר בהחלטתו שגבולות הריבונות הישראלית בירושלים תיקבע במשא ומתן. זה הבסיס למשא ומתן לדעתי. לכן עליהם לרדת מהמגדל הגבוה ולבוא למשא ומתן.

האם אתה רואה את ירושלים כמו שהליכוד רואה אותה? מאוחדת ובירת ישראל הנצחית?

אני לא מדבר על ירושלים יותר מדי. ירושלים מאוחדת ולא תחולק, אבל אנחנו יכולים להיות יצירתיים בסוגיה. בשבילי, הנוכחות והריבונות הפלטסינית בשכונות ערביות בירושלים צריכה להיות בלי חלוקה. יש עוד הרבה פתרונות יצירתיים ואני לא חושב שצריך להתחיל בסוגיית ירושלים. תחילת הפתרון השלבי כפי שהצעתי למשך 10 שנים יחד עם בניית מדינה והגעה לפתרון בסוגיית ירושלים. אני חושב שלסעודים יש תפקיד גדול בנושא. אנחנו מגיעים לדבר על ירושלים והמקומות הקדושים כמו אל-אקצא, ואני חושב שלסעודים יש אחריות ותפקיד גדול קדושים לאיסלאם, כפי שלקחה אחריות על מכה ומדינה. אני חושב שצריך להעניק לסעודים תפקיד מרכזי בנושא הזה.

האם החלטת טראמפ באה בזמן מתאים או שהיא ביטלה את האופציות למשא ומתן?

אין ישראלי אחד שלא מברך את החלטת טראמפ. תפקיד ההחלטה בעיני היא להסיר את השקרים מהשולחן. כל מנהיג עולמי שהגיע לכנסת ולמשרדים הממשלתיים בירושלים המערבית וחשב שארה"ב לא הולכת להכיר בירושלים כבירת מדינת ישראל, זה שקר. כל אחד יודע שירושלים היא בירת ישראל, אבל השאלה היא מהם הגבולות בירושלים, ומה אנחנו הולכים לעשות עם 28 כפרים פלסטיניים מסביב לירושלים. זה נושא שצריך לדון בו כשנגיע לפתרון הסופי, וכך אמר טראמפ בנאומו.

האם גם אחרי הצהרת טראמפ יש לך קשרים עם הפלסטינים?

כן יש לי קשרים טובים עם הפלסטינים וגם שיחות עם צדדים ערביים אחרים במזרח התיכון.

מה הפלסטינים אומרים לך?

שיש דרך אטומה במצב הזה. מדרדרים לכיוון אלימות או לצעדים חד צדדים שאף צד לא מעוניין בהם. הלקחים הופקו בזמן אמת ואנחנו צריכים לעשות כל שביכולתנו כדי למנוע שפיכות דמים. אם חס וחלילה תפרוץ מלחמה ננקוט בכל הצעדים הביטחוניים הקשים. אנחנו לא רוצים להציע את זה לצעירים שלנו משני הצדדים, ולכן צריכים לעשות הכל כדי לא לתקדם לכיוון אלימות. הגיע הזמן להפסיק עם השקרים. מנקודת המבט הישראלית יש תסכול ובעיה כשרואים שמלכת היופי של עיראק עושה צילום סלפי עם מלכת היופי של ישראל קיבלה איומים וברחה, למרות שכולם יודעים שישראל תרמה לעולם הרבה בתחום הרפואה, הטכנולוגיה והתרבות, פתרונות מים ומדע. בתחום הדמוקרטי אנחנו המדינה היחידה שנותנת נציגות לאחים המוסלמים שעובדים באופן חופשי. למרות שהנושא קשה מאוד לנו, אנחנו מתגאים מאוד בדמוקרטיה שהשגנו. אנחנו החזקים ביותר ונתניהו אינו מנהיג.

האם אתם כאופוזיציה משתפים פעולה עם הרשימה המשותפת המורכבת ממפלגות ערביות?

אנחנו יושבים על ספסלי האופוזיציה עם הרשימה המשותפת ויש ביננו מפגשים שוטפים. יש נושאים שאיננו מסכימים עליהם ויש גם נושאים שאנחנו מסכימים. אני שמח שבתקופה האחרונה הם מחויבים ומצייתים להחלטות האופוזיציה, הם נוכחים בישיבות ומצביעים איתנו נגד הממשלה. אנחנו משחקים את המשחק הפוליטי בצורה חזרה. יש מאבק פוליטי נגד הקואליציה מזה שלושה שבועות ברצף. אנחנו עושים עבודה פרלמנטרית אמיתית ביחד נגד הממשלה כדי להפיל את החוקים וההחלטות שלה.

לאן נתניהו מנהיג את המדינה עכשיו?

ישנם חילוקי דעות עם נתניהו אבל יש גם דברים שאנחנו מסכימים עליהם. למשל בנושאים הביטחוניים והאיום האיראני אני לא נגדו, אבל אני חולק עליו בדעה איך משנים את המצב הנוכחי כך שישרת את האינטרס של הדורות הבאים. ההתנהגות שלו לא משתפת, הפחד שלו משותפיו הקואליציוניים והם מחליטים במקומו והוא לא מתפקד כמנהיג. רוב החוקים שחוקקו בתקופה האחרונה והתנגדנו אליהם היו חסרי ערך, כמו חוק עונש המוות שהוא במעמד הצהרה בלבד. יש כבר עונש מוות בחוק הישראלי שלא מיושם. החוק שמתייחס לירושלים אפשר לבטל ברוב של 61 קולות. כל החוק הנוגעים למשטרה והחוקים שנועדים לפגוע באווירה הדמוקרטית בישראל הם "קלאם פאדי" – דיבור חסר משמעות. זה לא הולך לתרום כלום לעם הישראלי, לא בתחום החינוך, לא בתחום יוקר המחייה, לא בתחום הרווחה ולא בפנסיה. אלו רק חוקים שמכעיסים את הציבור וזה מה שמובילים להחלפת נתניהו והליכוד. האווירה הולכת לכיוון שינוי פוליטי והתמתנות ואני מאמין שזה הולך להיות הכוח שלנו.

לפי מה שאתה מתאר לנו, נתניהו אינו מנהיג.

אני חושב שנתניהו נהנה לרכוב על הנמר מבלי שיידע לכוון אותו. כלומר, הוא רוכב על גל הקואליציה הממשלתית מבלי שינהיג אותה במשמעת, וזה מסוכן מאוד.

האם אתה חושב שהציבור הישראלי הולך להצביע לכם בבחירות הבאות?

כשהתמודדתי על ראשות המפלגה שמתי לנגד עיני את המטרה להקים קואליציה עם כולנו של כחלון, לפיד, יעלון, מרצ והרשימה המשותפת משמאל. כך ננצח את נתניהו ונקים ממשלה וזה יהיה הגוף שיכול להביס 15% מהימין הרך והפרגמטי בישראל.

האם זה באמת יכול להיות בישראל כשהימין הולך ומתעצם?

אתן לך קצת מספרים: ב-2011 מפלגת העבודה קיבלה 400,000 קולות, בבחירות 2015 בהנהגתי קיבל המחנה הציוני 800,000 קולות. כדי לנצח אנחנו צריכים 1,200,000 קולות. הישראלים כועסים על הממשלה ועל החלטותיה. הם מרגישים שנתניהו לא עושה בשבילם אלא בשביל עצמו. לכן זה אפשרי מאוד. אני חושב שהבחירות הקרובות יהיו ב-2019.

אבל גבאי אומר שזה יהיה ב-2018.

זה אפשרי, אבל אני רואה שפירוק הממשלה הולך לקרות רק בסוף השנה והבחירות יהיו ב-2019. אני מאמין שרבעון האחרון של השנה הזו הולך להיות דרמטי.

האם תוכל להגיד לצדדים הערביים שיש לך קשר עמם שהעם הישראלי היום רוצה שלום?

אני חושב שהציבור הערבי צריך להבין שישראל אינה רק מחשבה אחת. יש בה הטרוגניות רבה אך בנושא הביטחוני יש הסכמה. אנחנו מדינה קטנה ומאוימת שהותקפה פעמים רבות. אנחנו לא עושים הנחות לטרור. אני מזכיר כאן ששניים מהנהגת המפלגה שלי, פרס ורבין, הם אלה שעשו את מבצע אנטבה לשחרור בני הערובה. ברק נלחם בטרור בלי פשרות. אנחנו מאמינים בפתרון שתי המדינות וצריך ליישם אותו בלי להתפלסף. צריך לפתור את נושא עזה שהולך ומסתבך. אני נמנע מלדבר על ההחלטה לגבי אונר"א להחלשתה, כי זהו גורם ממתן בעזה, הדואג לתכניות לימוד מתונות ומערכת סוציאלית, ולכן צריך להיות חלק מתכנית האו"ם לטיפול בפליטים ולא רק גוף נפרד המטפל בהם.

האם אתה מודאג מההתפתחויות באזור?

המזרח התיכון מלא בהזדמנויות ופיצוצים. יש הזדמנויות כי יש כוחות הפועלים מתחת לפני השטח, שמבינים שהעולם השתנה ושמדינת ישראל תהיה כאן לנצח. כולם יודעים שיש קואליציית קיצונים מול קואליציית מתונים. יש אסון היסטורי בסוריה והעומד מביט מנגד. הממשל בדמשק קיבל היתר לעשות מה שהוא רוצה. יש כוחות אזוריים שרוצים לגרור את כל האזור לטרור והרס. יש אתגרים גדולים במזרח התיכון, החל מהריבוי הדמוגרפי ועד לבעיות המים, האנרגיה, הבריאות והחינוך. יש רוחות קיצוניים מכיוון איראן, ששמה הונה על יצירת אי יציבות במדינות השכנות. יש גם מדינות שרוצות לחיות ולהתקדם להנהגה האזורית שתקום ותתמודד עם האתגר הזה, ושתתגבר על המאבקים המקומיים, ושתדע שיש אופציות להשגת עתיד טוב יותר.

האם ישראל תהיה שותפה בהתמודדות עם האתגר הזה?

אני חושב שהמאמצים שעושים נשיא מצרים א-סיסי, יורש העצר מוחמד סלמאן ויורש העצר האמירייתי מוחמד בן זאיד הם מאמצים פורים. הם מציעים הצעות מעוררות הערצה ומרגשות, היסטוריות, המגיעות כמאה שנה לאחר הקולוניאליזם והגדרת הגבולות. כאן טמונה הזדמנות להבנה עמוקה ויציאה למסלול היסטורי וטכנולוגי עמוק והשגת התקדמות גדולה.

איך אתה רואה את ההתרחשות ברוסיה והתערבות איראן בה?

כניסת איראן לסוריה קרובה לגבולות שלנו, ומהווה איום גדול שצריך להתייחס אליו. כשנפגשתי עם הצדדים הערביים והיינו בדרך ליוזמה, ראיתי שאנחנו והפלסטינים נכנסים לחדר המשא ומתן וסביבנו המדינות המתונות, ארה"ב, רוסיה, האיחוד הארופי והמנהיגים הערביים אומרים שהם מכירים בישראל ובצרכיה הביטחוניים, ומכירים במדינה הפלסטינית ובזכותה להתקיים. המטרה הייתה לא לצאת מהחדר עד שנגיע לפתרון ושני הצדדיים ישיגו שלום וביטחון. זה החזון. סביב הנושא הזה אפשר להקים קואליציה של נאטו מזרח תיכונית שתעמוד בפני האתגרים והאיומים אני חושב שאחרי 20 שנה מאמירת שמעון פרס על מזרח תיכון חדש, אפשר לדבר על מזרח תיכון משתנה שנענה לאתגרים. אני חושב שהמנהיגות הערבית באיזור היא צעירה יותר ואין לה את המשקעים של העבר, היא פתוחה יותר לשינוי ויכולה להוביל את העמים שלה לעתיד יותר טוב. זה מחייב את ההנהגה הישראלית להיענות למצב הנוכחי ולאתגרים, אך למרבה הצער זה מה שהיא לא עושה.

דיברת על פתרון שתי המדינות, אבל הצעדים האחרונים והמצב הנוכחי הולכים לכיוון מדינה אחת בה המיעוט ישלוט על הרוב.

אימצנו את פתרון שתי המדינות כדי להיפרד מהפלסטינים ולהימנע מאיום כזה על קיומנו כמדינת ישראל. זהו איום מרכזי על התודעה הישראלית.

יש מי שקורא לפתרון הירדן – הגדה המערבית או חלק ממנה.

אני לא יודע מה זה הפתרון הזה, אני לא מכיר בו בכלל. אני מכבד ומעריך את יורש העצר הירדני המלך עבדאללה והממלכה ההאשמית היציבה שפוגשת אתגרים עצומים יחד עם המלך שלה. יש כאלה שמנסים להתעלם שישנם קרוב למיליון פליטים סוריים שהמלך קיבל, והוא מאכיל ומחנך אותם ועושה עבודה הומיטרית אדירה. טוב יותר שכל מדינות העולם יעמדו לצד ירדן ויתמכו במלך בסיוע.

אבל הוא ביקר אתכם לאחרונה בחריפות.

הביקורת שלו הייתה לא נכונה ומוטעית. עלינו לחזור לעבוד ביחד ולמצוא את הגורמים המשותפים.

במקרה שתזכו ברוב בבחירות הבאות, האם אתם חוזרים למשא ומתן עם הפלסטינים?

ראש המפלגה גבאי מדבר בבירור על הצורך במו"מ עם הפלסטינים והגעה להסכם. הוא פרגמטי ומעשי, אומר שלא צריך לפנות התנחלויות ואפשר להגיע למצב שבו יישארו חלק מההתנחלויות תחת הריבונות הפלסטינית, זו אפשרות קיימת. יש הרבה פתרונות יצירתיים. צריך להשאיר את כל הרעיונות על השולחן עד שנגיע למשא ומתן על פתרון סופי. אני מאמין שאפשר להגיע לפתרון, וכל איחור לא משרת אף צד.

נראה שהדברים חזרו אחורה אחרי הצהרת טראמפ לגבי ירושלים.

אני מבין זאת וקורא לכולם להירגע, לחשוב טוב. אני מקווה שהפלסטינים, אחרי שתסתיים הדרמה, יחזרו להבנות.

האם אתה חושב שיש שותף ישראלי?

אני חושב שיש רצון אזורי ובינלאומי לחזרה למשא ומתן. הייתי רוצה לראות את ארה"ב שמה פתרון על השולחן ושתהיה מתווך מתון, אבל אינני יודע אם זה הזמן המתאים. יש חשיבות לחזרה למשא ומתן. כפי שאמרתי לפני כן, אם הייתי נבחר הייתי נוסע לרמאללה ומדבר לפלסטינים בטלוויזיה ואומר לצעירים שאנחנו פה לנצח. תמחקו את החלומות שלכם להשמיד את ישראל, שנלמד מההיסטוריה ומאובדן ההזדמנויות ההיסטוריות. בואו למשא ומתן, בוא ביחד באומץ ליצור מציאות בה שני הצדדים יחיו בשלום.

האם אינך חושב שהצד השני צריך גם לעשות את זה? הזמנת את אבו מאזן?

אבו מאזן דיבר הרבה לציבור הישראלי בטלוויזיה, ויהיה מצוין אם נראה אותו יום אחד מגיע לכנסת ונואם בה.

ברור שהעם הישראלי אוהב את תשומת הלב מהצד האחר.

נכון, אבל תשומת הלב הזאת צריכה להיתמך בחזון פוליטי ברור. הקשבתי שוב לנאום הנשיא המצרי המנוח אנואר סאדאת אחרי 40 שנה מביקורו בישראל. זה היה נאום מעורר הערכה. המעשה שלו היה התאבדותי, אבל גבורתי. הרגשתי צער כלפי מי שמדברים על שלום בעולם הערבי וברשימה המשותפת, ולא העריכו את מה שעשה אותו מנהיג אמיץ. הוא הכריז עלינו מלחמה ב-1973 שעלתה לנו 3000 חללים, והוא זה שהושיט לנו יד לשלום. מנחם בגין לקח את ההצעה.

האם לישראל חסר בגין או רבין?

בהחלט, כשנתניהו אמר שאין סאדאת לפלסטינים עניתי לו שאין בגין לישראלים.

האם אתה חושב שאפשר למצוא כמוהם?

בהחלט, אני חושב שאבי גבאי יכול להנהיג את ישראל לכיוון השלום.

השארת תגובה