מרגי: "אקדם את לימודי השפה הערבית"

יו"ר ועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי: "אקדם את לימודי השפה הערבית כדי שכולנו נוכל לדבר אחד עם השני" • מיקי גיצין, מנכ"ל הקרן החדשה לישראל: "העתיד החברתי בישראל מבוסס על חיים משותפים בין יהודים וערבים"

מנכ"ל הקרן החדשה לישראל, מיקי גיצין וחכ יעקב מרגי - יוסי זמיר - צילום יוסי זמיר
מנכ"ל הקרן החדשה לישראל, מיקי גיצין וחכ יעקב מרגי - יוסי זמיר - צילום יוסי זמיר
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

היום התקיים דיון בועדת החינוך בכנסת בנושא חיים משותפים בין יהודים לערבים. הישיבה נפתחה עם תערוכת הצילום 'חום אנושי' ביוזמת הקרן החדשה לישראל, ומרכז מוסאוא המציגה צילומים המתעדים רגעים של סולידריות בין ערבים ליהודים מאירועי השריפות בחיפה 2016. חבר הכנסת יעקב מרגי מסיעת ש"ס אמר בפתח הדברים: "יש לנו מחלוקת עם הקרן החדשה לישראל בנושאים אחרים אבל בנושא הזה, נהיה איתם ראשונים".

ועדת החינוך של הכנסת קיימה ישיבת ועדה לקידום חיים משותפים בין יהודים וערבים. במסגרת הישיבה נפתח תערוכת הצילומים הנודדת "חום אנושי" ביוזמת הקרן החדשה לישראל, ומרכז מוסאוא, לזכויות האזרחים שתוצג לראשונה בכנסת. התערוכה מציגה צילומים המתעדים רגעים של סולידריות בין ערבים ליהודים מאירועי השריפות בחיפה 2016.

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ יעקב מרגי מסיעת ש"ס אמר בפתח הדיון: "יש לנו ויכוחים לא פשוטים עם הקרן החדשה לישראל אבל כשיש אירועים מתונים כמו קידום תרבות הדיון והדיבור אז אנחנו גאים להיות ראשונים. חברה שיודעת להכיל אחד את השני היא חברה יותר חזקה, יותר ערכית, יותר תרבותית. הפחדות לא מובילות לשום מקום. לא משפה ערבית, לא מהאזרח הערבי להפך, זה צריך ולעורר סקרנות, רב תרבותית, מרכז, פריפריה דעות אחרות, זה הכוח של החברה הישראלית ואני אקדם את לימודי השפה הערבית כדי שכולנו נוכל לדבר אחד עם השני". ח"כ מרגי הוסיף "אני אגלה לכם סוד על מי שמהלך עלינו אימים. הדוגמאות השליליות הן אלה שמקבלות ביטוי בתקשורת אבל אנחנו יודעים לחיות ביחד. צריך להוציא את הדיון המיליטנטי כל צד ותראו שיש דו קיום וצריך להעצים אותו. לא צריך להיפגש רק בתור לבנק, למשרד הפנים או לרשתות השיווק. צריך לכבד אחד את השני, צריך להכיר אחד את השני. אנחנו חברה שנותנים לשונות לנהל אותנו ולא צריך לתת לשונות לנהל אותנו. זה לא קלישאות. זה דרך חיים שצריך להאמין. אל תהלכו עלינו אימים השמיים אף פעם לא נופלים. יש גשמים קצת רוחות אבל הכל יציב. מתייגים אותי כחרדי אבל אני לא חרד מכלום."

מיקי גיצין, מנכ"ל הקרן החדשה לישראל אמר: "העתיד החברתי בישראל מבוסס על חיים משותפים בין יהודים וערבים. זה הבסיס למדינת ישראל מתוקנת, וצריך לדאוג שכך יהיה בעתיד. לקול קורא שפרסמנו עבור תמיכה ביוזמות שמקדמות חיים משותפים בין יהודים לערבים הגיעו מעל ל-350 בקשות. יוזמות מסוג זה מבטאות את החתירה למען חיים משותפים טובים יותר לכולנו. המאבק הזה הוא לא רק הצודק ביותר הוא גם האופטימי ביותר שמציג את המוכנות של הישראלים לחיות יחד בעתיד משותף טוב יותר".

עם פתיחת התערוכה הכריזה הקרן החדשה לישראל על מספר מיזמים שיזכו במענקים לטובת קידום חיים משותפים. כ-350 יזמים, יהודים וערבים, הגישו בקשות למענקים בתחום החיים המשותפים בין ערבים ליהודים.

המיזמים יקבלו מענקים בעקבות פעילות מגוונת המקדמת שיפור ביחסי יהודים וערבים בישראל המתגברות על גלי ההסתה והמחלוקות ובונות גשרים בין חלקי החברה הישראלית. כדי לעודד פעילות זו, מקצה הקרן החדשה לישראל תקציב מיוחד שיחזק ארגונים ויוזמות קיימות. באירוע השתתפו ח"כים יהודים וערבים מכל סיעות הבית, נשיאת הקרן החדשה לישראל עו"ד טליה ששון, מנכ"ל הקרן החדשה לישראל, מיקי גיצין, ארגונים ועמותות המקדמים חיים משותפים וכ-30 יזמים ויזמות ערבים ויהודים שיזכו במענקים.

השארת תגובה