שוב: נדחה יישום הרפורמה במכון התקנים

ועדת הכלכלה אישרה היום בשנית את דחיית יישום הרפורמה במכון התקנים, בנימוק כי נדרש שדרוג למערכות המחשוב במכון • כבל: "מה שיפה זה שתמיד יש הסבר"

מכון_התקנים_הישראלי_צילום: ויקיפדיה
מכון_התקנים_הישראלי_צילום: ויקיפדיה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה היום את הצו שהגיש משרד הכלכלה לדחות בשלושה חודשים, עד ל-1 באפריל 2018, את הכניסה לתוקף של התיקונים בפקודת היבוא והיצוא במסגרת הרפורמה במכון התקנים. הממונה על התקינה במשרד הכלכלה, יעקב וכטל, אמר לחברי הוועדה בדיון כי מדובר בדחייה האחרונה ובתגובה השיב לו כבל כי יותר מדי פעמים שמעו חברי הוועדה, במקרים אחרים, כי מדובר בדחייה אחרונה שאחריה הגיעה עוד בקשת דחייה, והוסיף: "אני מקווה שהפעם זו באמת הדחייה האחרונה".

הרפורמה אמורה הייתה להיכנס לתוקף בראשית אוקטובר 2017, אולם לפני כשלושה חודשים דנה הוועדה בבקשה דומה שהגיש המשרד, על רקע קשיים של מכון התקנים בשדרוג מערכות המחשוב הנדרש ליישומה. הבקשה אושרה וכבר אז התברר כי משרד הכלכלה מתכוון לבקש ארכה נוספת ולדחות את כניסת הרפורמה עד ל-1 באפריל 2018 ומקים מערכת מחשוב מקבילה למערכת של מכון התקנים. עוד עלה בדיון כי עלות מערכת מכון התקנים נאמדת בכ-10 מיליון שקל ועלות הקמת המערכת של משרד הכלכלה נאמדת בכ-15 מיליון שקלים נוספים.

בדיון היום התחייב וכטל כי המערכת הממוחשבת של מעון התקנים אכן תהייה מוכנה ב-1 באפריל השנה, והמערכת של מכון התקנים תהייה מוכנה ב-1 באוקטובר. היו"ר כבל ציין כי כבר בדיון הקודם לא נחה דעתה של הוועדה מכפילות המערכות והעלויות ואמר: "מה שיפה זה שתמיד יש הסבר". ממלא מקום מנכ"ל מכון התקנים, אילן כרמית, שב וחזר על ההתחייבות שהמערכת של המכון תהייה מוכנה ב-1 באפריל.

חה"כ רועי פולקמן ביקש לברך על הדיווח ליישום הרפורמה שהוביל לפני כשנה עם שר הכלכלה, ואמר כי המהלך יעודד תחרות בשוק וישפיע ישירות על יוקר המחייה.עם זאת, טוען חה"כ יעקב פרי כי ספק ומדובר בדחיה האחרונה. "מה מבטיח שבעוד 3 חודשים הרפורמה תיכנס לתוקף? שום דבר לא מבטיח", אמר.

השארת תגובה