חזית דתית בהתפוררות: ש"ס תרוץ עצמאית

פרסום ראשון: רשימת שג"ב שאיחדה את כל הציבור הדתי בתל אביב, סיימה את דרכה, לאור החלטת ש"ס לרוץ בנפרד • הסיבה: רצון למקסם קולות ולגרום לכולם לחרוש את השטח

הדלקת נר חנוכה בתל אביב (17)
הדלקת נר חנוכה בתל אביב (17)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

סיעת ש"ס בתל אביב פורשת מהמפלגה הדתית המאוחדת, ותרוץ עצמאית בבחירות הקרובות. ההחלטה נפלה לאור ניתוח תוצאות הבחירות הקודמות, מחד, ולאור התחזקות התנועה ואיחוד שורותיה, מאידך. המהלך דוחק לפינה את יהדות התורה המקומית, שתיאלץ להילחם על קיומה.

בשיחה עם 'קו עיתונות', מסביר יו"ר ש"ס המקומית הרב נתן אלנתן, את הרציונאל: "הגענו למסקנה שהריצה המשותפת גרמה להפסד קולות, כשרצים יחד אף אחד לא עובד בשטח בצורה רצינית. יהדות התורה הביאה את מאגר הקולות הבסיסי שלה, לא מעבר, וקולות רבים של הבית היהודי זלגו למפלגת דרום העיר, בראשה עמד איש מפד"ל. הגענו למסקנה שהדבר הנכון לכולם היא ריצה נפרדת, ככה לא יאבדו קולות ובסופו של דבר זה יביא לחיזוק החזית הדתית בעיר".

בבחירות האחרונות, רצה בעיר רשימת שג"ב, שכללה את "ש"ס, הבית היהודי, יהדות התורה, חב"ד וארגוני התשובה". הרשימה זכתה לשלשה מנדטים, הראשון נציג ש"ס אלנתן, השני נציג הבית היהודי שמואל גפן, והשלישי נציג יהדות התורה הרב נפתלי לוברט. המפלגה קיבלה את סגנות ראש העיר, אותו אמורים היו לחלוק אלנתן ולוברט ברוטציה. חודשים ספורים לאחר היכנס לוברט לתפקיד במחצית הקדנציה השנייה, נאלצה הסיעה לפרוש מהקואליציה בהוראת דרעי וליצמן, על רקע אישור חוק עזר לפתיחת מרכולים בשבת.

מלכתחילה, ציפתה הרשימה המאוחדת לחמשה מנדטים, שלשה מתוכם יועדו לסיעת ש"ס (מקומות ראשון, רביעי וחמישי). במבחן התוצאה, זכתה הרשימה לכ-12,500 קולות, שהעניקו לה 3 מנדטים בלבד, תוצאה שמבחינת ש"ס לא משקפת נכון את כוחה ואת פעילותה. אגב, אותו מניין קולות, יכול היה להעניק במקרה של ריצה בשתי רשימות 4 מנדטים, בשל חישובי מנדטים סבוכים. נתון זה, המצטרף לתחושת חוסר מיצוי הקולות והיעדר מאמץ של יתר השותפים, הם שהובילו להכרעת ש"ס לפרוש מהאיחוד.

יצוין כי ההיסטוריה של תל אביב התורנית-פוליטית רצופה חיבורים ואיחודים, חלקם בריצה של המפד"ל עם יהדות התורה, וחלקם בריצה של כולם יחדיו. בעבר, זכתה ש"ס לבדה פעמיים בשלשה מנדטים, ופעם בשניים. בבחירות האחרונות רצה רשימה נוספת של אלי אמינוב ובנימין בביוב, שהייתה מזוהה עם העדה הבוכרית, רשימה שגרעה קולות מהחזית הדתית, אך לא עברה את אחוז החסימה ולא צפויה לרוץ בעתיד.

יו"ר ש"ס ת"א הרב אלנתן נחשב לסמל ומופת במפלגתו, דוגמה להצלחה מקומית של פעילות שטח, בניית מוסדות ודאגה לצרכי ציבור. לאורך הקדנציה האחרונה הצליח לאחד תחת התנועה את הקהילות הספרדיות התל אביביות, שחלקן היו מפולגות, בין היתר כתוצאה משינויי ההנהגה בין ישי לדרעי. בנוסף, הוא ת"ח ואיש ספר, רהוט ונעים הליכות.

השארת תגובה