באוצר דורשים מברקת: חשב מלווה

לאחר שהכריז ברקת על אלפי פיטורים בעירייה, מגיבים באוצר ודורשים בכל תוקף מינוי חשב מלווה • העירייה: "מוטב שכחלון יחדל מעיסוק בפוליטיקה עסקנית קטנה" • ברקוביץ': "ברקת. במקום לנקות, מלכלך. במקום לייצר משרות, מפטר"

ניר ברקת ומשה כחלון על רקע ירושלים מהאוויר
ניר ברקת ומשה כחלון על רקע ירושלים מהאוויר

לאחר שהכריז על פיטורים המוניים של 2150 עובדי עירייה במסיבת עתונאים שכינס היום, משיבים במשרד האוצר לראש העיר ירושלים ניר ברקת ודורשים מינוי חשב מלווה לעיריית ירושלים.

במכתב ששיגר לפני זמן קצר הממונה על אגף התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור, לעיריית ירושלים, כותב מרידור כי "בעוד שברשויות מקומיות אחרות חלה עלייה באיתנות הכללית של הרשות חרף השקעה תקציבית נמוכה באופן משמעותי, נראה כי ההשקעות השוטפות בעיריית ירושלים אינן נושאות פרי, השירות לתושב אינו משתפר והמצב הסוציו-אקונומי של תושבי העיר ירד".

בהמשך המכתב הוסיף מרידור להדגיש את החיוניות שבמינוי חשב מלווה ואף הבהיר כי במידה ולא יוצגו חלופות בנושא לא יאשר האוצר את התקציב לשנת 2018. "לאור החשיבות הרבה שאנו רואים בשקיפות הציבורית, פיקוח ובקרה אפקטיביים וניהול יעיל של כספי ציבור, ולאור החובה לוודא כי התמיכה הממשלתית המועברת לעיריית ירושלים אכן מגיעה לתושבי העיר ולרווחתם, ובהמשך להודעת ראש העיר כי הוא עומד בפני פיטורי עובדים, נבקש כי תשקול להפעיל את סמכותך לפי פקודת העיריות ותמנה לעיריית ירושלים חשב מלווה", כותב מרידור.

מנגד, בעיריית ירושלים טוענים כי מדובר ב"פוליטיקה עסקנית קטנה", שאיננה קשורה למציאות. בתגובת העירייה למכתב נאמר כי "בניגוד לטענות האוצר,חברת מקינזי הבינלאומית אשר ביצעה בדיקה יסודית קבעה כי העירייה מתנהלת למופת ולראיה השמירה על איזון תקציבי זה תשע שנים מאז בחירתו של ברקת. אין חולק על כך כי משהו טוב קורה בירושלים וירושלים נמצאת במגמת צמיחה עקבית בתחומי החינוך, התרבות, ההייטק, תשתיות ותיירות".

עוד צויין בתגובת העירייה, כי "עדיין קיים קיפוח תקציבי היסטורי וירושלמים מקבלים פחות מחצי מתושב תל אביב ו-30% פחות מהממוצע הארצי. מוטב שכחלון יחדל מעיסוק בפוליטיקה עסקנית קטנה ובמקום להסתתר מאחורי פקידי האוצר יסייע לבירת ישראל להמשיך את הצמיחה למען הירושלמים וכל אזרחי ישראל".


ראש העיר ברקת במסיבת העיתונאים היום | צילום: פישל רוזנפלד

בהודעה שפורסמה מטעם העירייה לאחר מסיבת העיתונאים נכתב כי "לאור דרישת האוצר לקיצוצים ופיטורים בעיריית ירושלים וסירובו להעביר תקציבים לעיר נאלצת העירייה להכריז על גזירות קשות שמשמעותן המידית פיטורי מאות עובדים וקיצוץ עמוק במרבית השירותים העירוניים – חינוך, נוער בסיכון, מניעת נשירה, רווחה, תרבות, ספורט, מינהלים קהילתיים, תחזוקה ותפעול העיר ועוד".

עוד נכתב בהודעה, כי "לצערנו שר האוצר ובכירי האוצר מנהלים מלחמה פוליטית על גבם של תושבי ירושלים שתוצאתה פגיעה אנושה בירושלים ובתושביה ומביאים לכך שתושב ירושלמי מקבל 30% פחות משאר תושבי הארץ. זהו מאבק על עתידה של ירושלים ששותפים לו עובדי העירייה, הסתדרות מרחב ירושלים, וועדי ההורים, המינהלים הקהילתיים ברחבי העיר וכל אוהבי ירושלים ששולחים לשר האוצר אמירה חדה וברור: די להפקרת ירושלים".

במענה לשאלות עיתונאים השיב ברקת כי המהלך יצא לפועל וכי נשלחו מכתבים בנושא לכלל הרשויות הנוגעות בדבר, ובכללם ההסתדרות. "הפיטורים והקיצוצים הנרחבים יתבצעו במידה ומשרד האוצר לא יעביר לעירייה את התקציבים הנדרשים לה להמשיך את הפעילות העירונית", נכתב בהודעת העירייה.

במידה ואיומיו של ברקת אכן ייצאו לפועל, צפויים להיפגע כ-2150 עובדים, באגפים הבאים:

תחזוקת העיר: פיטורי מאות עובדי תברואה וניקיון ופגיעה קשה בשירותי הניקיון בעיר, קיצוץ בתקציבים לפיתוח גני משחקים ותחזוקתם, קיצוץ בטיפול שוטף בתחזוקת כבישים ומדרכות, קיצוץ באבטחת מוסדות חינוך וצהרונים ופגיעה קשה בחזות העיר.

מערכת החינוך: בכוונת העירייה לבטל את הלוואת מיליארד הש"ח לבניית 2,000 כיתות לימוד לתלמידי ירושלים שלומדים בכיתות לימוד לא תקניות. בנוסף יקוצצו תכניות חינוכיות, בית ספר בקהילה, תכניות למניעת נשירה, תכניות תגבור לבגרויות ועוד. פגיעה אנושה בשירותי הרווחה: ייפגעו קשות שירותי הרווחה, יקוצצו תמיכות למוסדות רווחה, יקוצצו תקציבים לטיפול במצבי חירום, במכורים לסמים, בנוער במצוקה ולילדים חוסים במעונות, לקשישים נזקקים, תמיכה בעולים, תעסוקת צעירים וקשישים ועוד.

מינהלים קהילתיים: קיצוץ עמוק בתקציבים לתמיכה במינהלים הקהילתיים בעיר דבר שיביא לפגיעה אנושה בשירותים הניתנים בשכונות, פגיעה אנושה בכלכלת העיר: פגיעה בכלכלת העיר ע"י קיצוץ תקציבים לעסקים בירושלים ולתיירות בעיר, קיצוץ תקציבי למוסדות תרבות ואגודות ספורט, יקוצצו תקציבים לפעילות תרבות וספורט לילדים במגזר הכללי, במגזר החרדי ובמגזר הערבי.

עם זאת, בשיחה עם 'כל הזמן' טוענים גורמים בעירייה כי לאיומיו של ברקת אין כל משמעויות והשלכות מעשיות. לדבריהם, "ברקת ברברן שמאיים שוב ושוב ולא יודע לממש את איומיו".

נציין כי אמש הגיעו עשרות משאיות לפינוי אשפה ושפכו זבל בצירי התנועה בדרך למשרד האוצר. כתוצאה מכך, נחסמו לכשעתיים הרחובות זוסמן, קפלן, ורופין לתנועת כלי רכב.

יו"ר תנועת 'התעוררות', עופר ברקוביץ', המתמודד לראשות העיר ירושלים, משיב אש להודעת ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, מוקדם יותר היום, לפיה בכוונתו לפטר 2150 עובדי עירייה, בעקבות קיצוץ תקציבי אותו הוא "נאלץ" להוציא לפועל בעקבות אי העברת תקציבים המיועדים לבירה ממשרד האוצר.

"ברקת התבצר עם עובדי טבע בעקבות ההחלטה לפטר 1000 עובדים אך כעת הוא מאיים לפטר 2150 בעצמו בלי לבחון חלופות אחרות", תקף ברקוביץ'. "ברקת מבקש תקציבים לניקיון העיר אבל מלכלך אותה באופן יזום ומפזר זבל ברחובות".

לדבריו, "ברקת הפך נטל על העיר. משרדי הממשלה מסרבים לעבוד איתו ומלחמות האגו האישיות שלו מול שר האוצר מונעות תקציבים מירושלים". בהודעתו ממשוך ברקוביץ' לתקוף את ברקת ואמר כי "לברקת סדר עדיפויות כושל אשר בא לידי ביטוי שוב ושוב, במקום לקצץ במופעי הראווה, בתקציב יחסי הציבור השמן או בתקציב הפרסום, ברקת מאיים על אלפי משפחות ירושלמיות באובדן הפרנסה שלהן. זו לא הדרך לנהל את ירושלים. אסור לאפשר לדבר הזה לקרות".

אמש הגישה עיריית ירושלים עתירה לבג"צ כנגד משרד האוצר ומשרדי ממשלה נוספים על הפרת התחייבות ממשלתית לתקצוב העיר ירושלים בשנת 2017. בהודעת העירייה נכתב כי "העתירה הוגשה בשל העובדה כי משרד האוצר מונע העברת 105 מיליון ₪ אליהם התחייב במסגרת המתווה שגיבש צוות בראשות מנכ"ל משרד רה"מ וראש אגף התקציבים באוצר אמיר לוי, שהוקם למציאת פתרון לסוגיות התקציב של עיריית ירושלים לשנת 2017. להפתעת העירייה לאחרונה פקידי האוצר הבהירו לעירייה המשרד מתכוון להפר את התחייבותו ולא להעביר את התקציב לעירייה".

העירייה מציינת בעתירה כי "זהו, אחד המופעים האנטי דמוקרטיים הנפסדים במקומותינו. דרג פקידותי הזוכה אולי לגיבוי מצד הממונה עליו, דורס ברגל גסה את החוק ואת כללי המנהל התקין ואינו מקיים במודע ובמכוון את החלטות הממשלה ואת הסיכום הכתוב של שני גורמי ממשל מקצועיים הבכירים במערכת השלטונית: מנכ"ל משרד ראש הממשלה וראש אגף התקציבים באוצר.

בעתירה מבקשת העירייה מבית המשפט צו ביניים שימנע שימוש מיידי בתקציב המיועד לעירייה וכן החלטה המורה למשרד האוצר להעביר לעירית ירושלים את התקציב בסך 105 אליו התחייב במתווה כדי לאפשר לעירייה לסיים את שנת 2017 באיזון תקציבי.

בסוף השבוע האחרון פנה ברקת לראש הממשלה נתניהו, שרי הממשלה וחברי הכנסת בדרישה להתערבות מיידית במשבר התקציבי שמשרד האוצר כפה על עיריית ירושלים.

במכתבו כתב ברקת כי "משרד האוצר מתכחש באופן בוטה לסיכומים שהיו בשנת 2017 בחסות מנכ"ל משרד רה"מ, ובאופן חד צדדי אין בכוונתם להעביר לעיריית ירושלים 105 מליון ₪ אליהם התחייבו. התעלמות בוטה זו מההתחייבות שניתנה ועל בסיסה הוכן תקציב 2017, תכניס את עיריית ירושלים לגרעון על לא עוול בכפיה".

ברקת הוסיף וציין כי "בשל אי אישור תקציב לשנת 2018 והגידול האוטומטי של הוצאות העיריה בעוד 143 מיליון ₪, הגירעון התקציבי אליו עלולה העיריה להיקלע יוכפל". לדבריו, "במטרה למנוע את הגירעון תאלץ העירייה לבצע קיצוצים קשים וכואבים שיכללו: פיטורי עובדים, הקפאת איוש משרות, הפחתת שעות לעובדים, הקפאת תמיכות לעמותות רווה, נוער, ספורט ותרבות, קיצוץ נרחב בתקציבי המינהלים הקהילתיים ופעולות העירוניות. בנוסף קיימת סכנת סגירה לפרויקט הצהרונים המוזלים בגני הילדים ובבתי הספר בשל היעדר תקצוב ממשלתי".


על במה מאולתרת מטרקטור, מחאת עובדי עיריית ירושלים אשתקד מול הכנסת, על רקע המאבק לתקציב ירושלים | צילום: פישל רוזנפלד

נזכיר כי מדי שנה, עם הגעת מועד אישור התקציב לרשויות המקומיות, חוזר על עצמו המאבק העיקש בין שר האוצר משה כחלון לראש עיריית ירושלים ניר ברקת. קרב, שמסתיים תמיד בשביתה כללית כואבת שמשתקת את בירת ישראל. רק לאחר מו"מ ארוך בצל השביתה שמלווה בהפגנות מצד ראש העיר ואנשיו, מגיעים הצדדים להסכמות.

כחלון, שללא כל קשר לעניין התקציב נמצא ביחסים רעועים עם ראש העיר ברקת, בלשון המעטה, טוען כי ברקת מבזבז תקציבי עתק לענייני מותרות וכי אם כספי העירייה היו מתנהלים בצורה נכונה היה האחרון אף מצליח להגיע למצב של עודפי תקציב לקופת העיר.

לעומת זאת, ברקת ואנשיו טוענים כי כחלון אינו מאשר את התקציב המוגדל והמענק המיוחד לבירת ישראל אך ורק מטעמים אישיים ופוליטיים.

כך למשל, מנמקים בסביבת ברקת את הנחיצות שבמענק ירושלים הייחודי בשלל נסיבות והוצאות הקיימות אך ורק בעיר הבירה, כמו התיירות, מבני ציבור ונכסים רבים הפטורים מארנונה, ההוצאה הממוצעת לנפש שפחותה בהרבה מערים גדולות אחרות, המגזרים השונים החיים בה ועוד שלל נימוקים שונים.

מנגד, בסביבת כחלון טוענים כי ברקת פועל באופן עקבי להגדיל מדי שנה עוד ועוד את גובה המענק המיוחד ואין לדבר סוף.

כך למעשה, מוצאים עצמם תושבי העיר מדי שנה בשנים האחרונות בשביתה כללית, כאשר המאבק בין הצדדים מרים ראש ולפעמים אף מתנהל באמצעות העברת מסרים של הצדדים, אחד לשני, באמצעות התקשורת.

השארת תגובה