הכירו: ארגוני הטרור העשירים בעולם

פורבס ישראל מדרג: חיזבאללה בראש, חמאס במקום השלישי • כמה כסף מכניסים בשנה לג'יאהד האיסלאמי? וכמה כסף יש בקופת דעא"ש

חיזבאללה
חיזבאללה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ארגון טרור, כמו כל ארגון אחר, צריך כסף כדי להתקיים. כסף למימון הפעילות, משכורות לפעילים, מחנות אימונים, רכישת כלי נשק, חומרי חבלה, אמצעי שינוע וציוד ותחזוקה השוטפת.

לדרוג המלא באתר פורבס ישראל

בחלק גדול מאוד מהמקרים גיוס הכספים נעשה כמו בארגוני פשע:  סחר בחומרים ממכירם מסוכנים, סחר בנשק, סחר בטבק או בבני אדם, שוד בנקים וגביית דמי חסות ("פרוטקשן") לצד חטיפות וקבלת דמי כופר.

לצד כל אלו ישנן עמותות וארגוני צדקה, חברות עסקיות וגופים פיננסיים, כמו גם אנשי עסקים עמידים, ממשלות ומדינות בעלות אמצעים ובראשן איראן, שמגייסות גם הן הון רב לארגוני הטרור.

איראן היא המממנת הראשית והרוח הגבית החזקה של ארגוני הטרור.

הטענה הרווחת היא כי הדבר מתאפשר בשל החתימה על הסכם הגרעין והסרת הסנקציות שהורידו את האיראנים מחבל התלייה שהיה כרוך על צווארם. בראיון לפורבס ישראל, אמר אלוף במילואים עמוס גלעד: "האמריקאים למעשה הצילו אותם מחנק כלכלי".

תוצאה ישירה מהסכם הגרעין ניתן לראות בשיפור גדול במצבם הכלכלי של הארגונים הנתמכים בידי איראן ובראשם חיזבאללה, שהפך לארגון הטרור העשיר בעולם עם הכנסות של כ-1.1 מיליארד דולר בשנה. גם חמאס שב לקבל מימון שמן של מאות מיליוני דולרים בשנה מטהראן ואילו הג'יהאד האיסלאמי, שהיה על סף קריסה כלכלית (ולא נכנס לדירוג הקודם ב-2014), התפייס לאחרונה עם איראן לאחר נתק – ושב לקבל מימון של כ-70 מיליון דולר בשנה (75% מתקציבו).

לעומתם דאע"ש, שבדירוג הקודם ב-2014 היה במקום הראשון עם מחזור שנתי של כ-2 מיליארד דולר. הידרדר בדירוג הנוכחי אל המקום החמישי עם הכנסות שנתיות של 200 מיליון דולר בלבד, שמקורן בעיקר בתרומות ובכספי כופר עבור חטיפות.

הדירוג המלא

חיזבאללה: הכנסות שנתיות של 1.1 מיליארד דולר

טאליבן: הכנסות שנתיות של כ-800 מיליון דולר

חמאס: הכנסות שנתיות של כ-700 מיליון דולר

אל-קאעידה ושלוחותיו: הכנסות שנתיות של כ-300 מיליון דולר

דאע"ש: הכנסות שנתיות של כ-200 מיליון דולר

PKK: הכנסות שנתיות של כ-180 מיליון דולר

כתאא'ב חיזבאללה: הכנסות שנתיות של 150 מיליון דולר

הג'יהאד האיסלאמי: הכנסות שנתיות של כ-100 מיליון דולר

לשקאר א-טייבה: הכנסות שנתיות של כ-75 מיליון דולר

REAL IRA: הכנסות שנתיות של כ-50 מיליון דולר

לכתבה המלאה באתר פורבס ישראל

השארת תגובה