רפורמת טראמפ: "פגיעה בייצוא הישראלי"

לכאורה, הרפורמה האמריקנית עשויה להשליך על הכלכלה האמריקנית ותו לא. אלא שסעיף שהוכנס לרפורמה מאיים על הכלכלה הישראלית • האם תביעה של סין והאיחוד האירופי תציל את המצב? | ראיון

הכניסה לבניין ארגון הסחר העולמי
הכניסה לבניין ארגון הסחר העולמי
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הכריז בשבוע האחרון על רפורמת המס שהבטיח במהלך הבחירות לנשיאות. הרפורמה, שהיא הגדולה ביותר מאז היבחרו לנשיאות, נאמדת ב-1.46 טריליון דולר ל-8 השנים הקרובות, מהם טריליון דולר שמקורם בקיצוץ הצפוי בהכנסה ממיסוי תאגידים במעצמה החזקה בעולם.

במסגרת הרפורמה, יעמוד מס החברות בארה"ב, החל משנת 2018, על 21% בלבד. זאת, בשונה מהמס עד כה שהוטל בשיעור משתנה על פי הכנסות החברה. המס הנמוך ביותר היה בגובה 15% אך הוא יכול היה להגיע לרמה של 35% לחברות בעלות הכנסה שנתית של 10 מיליון דולר ומעלה.

בנוסף, על מנת לעודד ייצור מקומי, כמו גם לבצע עסקאות-פנים בארה"ב. בשונה מהמצב הנוכחי, יזכו החברות לניכוי מס על מוצרים שיירכשו בארה"ב. למשל, חברה אמריקנית שרוכשת היום מוצר ישראלי ב-10 שקלים, מכיוון שהאמריקני עולה לו 11 שקלים, 10% יותר. בפועל, היא תשלם יותר כשתרכוש את הישראלי, שכן ברכישת המוצר האמריקני, היקר יותר, היא תזכה לניכוי מס בגובה העולה על ההפרש במחיר.

בראיון ל'קו עיתונות' אומר פרופ' אריה רייך, מומחה למשפט מסחרי בינלאומי ומחזיק קתדרה בנושא משפט מוסדות האיחוד האירופי, כי בסעיף הזה, עובר טראמפ, לכאורה, על אמנת הסחר הבינלאומי, עליה חתומה ארצות הברית. "סעיף 3 באמנת הסחר הבינלאומי אומר כי אסור להטיל מיסוי פנימי מועדף לתוצר המקומי ביחס לתוצר זר", מזכיר רייך, שהוא עצמו שימש לא פעם כשופט במסגרת תביעות סחר בין ארה"ב למדינות אחרות. "לכאורה, רפורמת המס של טראמפ מפירה סעיף זה, שכן הוא נותן יחס מועדף למוצר מתוצר מקומי".

"בנוסף", אומר פרופ' רייך ל'קו עיתונות', כי "לכאורה מפירה הרפורמה גם את הסכם הסובסידיות של אמנת הסחר הבינלאומי", שכן הרפורמה החדשה מעודדת ייצוא באמצעות סובסידיה מיוחדת. על פי הרפורמה החדשה יוטלו מסים בצורה חדשנית, לא בחישוב ההכנסות בלבד, אלא בחישוב המחזור כולו, ללא ניכוי התקבולים. "זה לכשעצמו, מצויין", אומר פרופ' רייך, "אלא שסעיף נוסף ברפורמה, המעודדת ייצוא באמצעות ניכוי התקבולים שהתקבלו מייצוא למדינות אחרות, מפירה לכאורה את הסכם הסובסידיות".

"אם יש פה באמת העדפת מס שגורמת להעדפה על מוצרים אמריקאים על חשבון מוצרים מיובאים אז הייצוא של ישראל לארה"ב ייפגע משמעותית", אומר פרפ' רייך ל'קו עיתונות'.

מנגנון יישוב הסכסוכים בארגון הסחר הבינלאומי מפותח מאוד והוא כולל מספר שלבים, האורכים כשלושה שנים עד אשר מתקבלת ההחלטה הסופית אם מדובר בהפרה. אם אכן הוחלט כי מדובר בהפרה אזי יוטלו סנקציות כלכליות על ארה"ב, מה שטראמפ כמובן לא מעוניין בו.

לדברי פרופ' רייך, "לישראל יהיה קשה מאוד לחוקק הטבות מכסים בשביל למנוע את הפגיעה. גם סובסידיה אפורה קשה יהיה לחוקק מבלי להפר את אמנת הסחר הבינלאומי. יכול להיות שבישראל ימתינו שנתיים שלוש, במהלכם תיתבע ארה"ב על ידי המעצמות הגדולות ותפסיד בתביעה".

השארת תגובה