האם על אברכי הכוללים לדאוג למלגה?

ספק אם ברשת הכוללים של הנגיד דן גרטלר, שהונו מוערך במיליארדי דולרים, הבינו השבוע על מה המהומה, אך מתברר שעסקיו הפורחים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו הביאו ל"סימון" אמריקאי וסנקציות הוטלו עליו

דן גרטלר, באדיבות אתר חב"ד COL
דן גרטלר, באדיבות אתר חב"ד COL
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בסוף השבוע האחרון פרסמו במשרד האוצר האמריקאי רשימה הכוללת 52 אישים וחברות שהממשל הטיל עליהם סנקציות בגין שחיתות והפרות זכויות אדם. אלא שלמרבה הפלא (או שלא), גילו הישראלים כי מי ששמו מתנוסס ברשימת ה"מושחתים" שהוטלו עליהם סנקציות הוא לא אחר מאשר המיליארדר החרדי, הנגיד דן גרטלר.

שמו של גרטלר מתנוסס לצד שמותיהם של נשיא גמביה לשעבר יחיא ג'מה, גולנרה קרימובה, בתו של מנהיג אוזבקיסטן לשעבר, והגנרל מונג מונג סואי ממיאנמר, שאחראי על רצח בני הרוהינגיה.

על פי ההודעה שפורסמה מטעם משרד האוצר האמריקאי, הסיבה להטלת הסנקציות על גרטלר נובעת מקשריו עם הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, כאשר לטענתם, הוא עשה את הונו דרך עסקות כריה ונפט מושחתות. בהודעה נכתב עוד, כי גרטלר הרויח מיליארדי דולרים תוך ניצול קשריו האישיים עם נשיא הרפובליקה ג'וזף קבילה. "כתוצאה מכך, בין 2010 ל-2012 הפסידה הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו יותר מ-1.36 מיליארד דולר בהכנסות בגלל תמחור נמוך מדי של נכסי כריה שנמכרו לחברות בחו"ל בעלות קשרים לגרטלר".

בהודעה צויין עוד כי "ארה"ב נוקטת עמדה נחושה נגד הפרות זכויות אדם ושחיתות בכל העולם באמצעות הרחקת השחקנים הרעים האלה מהמערכת הפיננסית האמריקאית", אמר שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין בהודעה. "משרד האוצר מקפיא את נכסיהם ומגנה באופן פומבי את המעשים המזעזעים שביצעו, ושולח מסר לפיו הם צריכים לשלם מחיר כבד על המעשים שלהם".

הסנקציות, יכללו בין היתר, החרמת עסקיו של גרטלר, איסור על אמריקאים לעשות איתו עסקאות והקפאת כל נכסים הנמצאים בתחום השיפוט של ארה"ב.

הראשונים לדאוג מההודעה הדרמטית היו כמובן אברכי רשת הכוללים של גרטלר, שהחלו לחשוש שמא ייתקלו בעיכובים ודיחויים במועד תשלום המילגה החודשית, הנחשבת למכובדת מאוד בהשוואה לכוללים אחרים. אלא שמהודעה שפורסמה מטעמו של יועץ התקשורת של גרטלר, רונן צור, נראה כי אין סיבה לדאגה וכי גרטלר משדר עסקים כרגיל.

בהודעה מטעמו של גרטלר נכתב כי "מצער לגלות כיצד שורבב שמו של דן גרטלר לסוגיה שאין לו דבר וחצי דבר אלא בדיוק ההיפך: הקרן של משפחת גרטלר משקיעה הון הנאמד במיליארדי דולרים בקונגו באופן אישי, משלמת מסים בהיקף של מאות מיליונים, ויצרה אלפי מקומות עבודה ושיקום תשתיות התחבורה, הכבישים, החינוך והבריאות למדינה שסבלה שנים מעוני קשה".

"דן גרטלר אישית פעל שנים ארוכות והביא משקיעים וטכנולוגיות מכל העולם לקונגו, ובזכות פעילות זו שופרה דרמטית רמת החיים, פותחו מקורות תעסוקה והטיפול הרפואי במדינה.

"יתרה מכך, פעילותו של דן גרטלר אף הוכרה על ידי הממשל האמריקאי ומוסדות האום כפעילות אשר תרמה באופן מכריע להפסקת שפיכות הדמים במדינה.

"לצערנו ישנם גורמים הפועלים ממניעים עסקיים אינטרסנטיים לפגיעה בשמו של מר גרטלר, ולשרבוב שמו כדי לשרת את צרכיהם. צמיחתה ושכשוגה של קונגו מפריעה להם, והברית החזקה וארוכת השנים בין העם הקונגולזי למר גרטלר לא תיפגע כתוצאה מפעילות זו.

"אנו בטוחים שבזמן הקרוב יתוקן העוול המיותר הכרוך בשרבוב שמו של מר גרטלר להודעה".

השארת תגובה