בועה או השקעת השנה? הכירו: ביטקוין

הזינוק החד, המייסד האנונימי שנכנס לרשימת 50 העשירים בעולם, הגימיק השיווקי, העקיפה של מערכות הבנקים והסטופר של הבורסה והרשות לניירות ערך • הכותרות המדוברות בקהיליית הביטקוין הישראלי

ביטקוין (5)
ביטקוין (5)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

שוק הביטקוין, המטבע הווירטואלי המבוסס על טכנולוגיית בלוקצ'יין, מסכם שבוע סוער במיוחד עם זינוק דרמטי בערך המטבע הדיגיטלי – המתקרב לשווי של עשרים אלף דולר (נכון לשעת כתיבת השורות, שכן המטבע מתאפיינת בתנודתיות קיצונית).

יו"ר הרשות לניירות ערך הפורש, פרופ' שמואל האוזר, יוצא בכל תוקף נגד המטבע וטוען כי מדובר בבועה ותו לא. האוזר אף פנה לבורסה בבקשה כי "מניית הביטקוין" לא תיסחר במדדים עד לחקיקה מחודשת בנושא – וזו אכן יישרה קו עם הבקשה.

"התנודתיות החריגה בפרק זמן קצר מאוד הציפה חשש מפני פגיעה במשקיעים במדדי הבורסה והעלתה את הצורך לנקוט משנה זהירות בעת צירופה של המניה למדדי הבורסה ולמאגרים", נימקו בבורסה את ההחלטה.

עוד נכתב בהודעה, כי "רשות ניירות ערך גילתה את דעתה, שעל-פיה, בהיעדר הסדרה רגולטורית של התחום, אין לכלול חברות שערכן מבוסס על מטבעות קריפטוגרפים, במדדי הבורסה. הרשות בוחנת את התחום ולא ברור מה תהיינה תוצאות הבחינה ומוטב להמתין להן לפני הכללת מניות אלה במדדי הבורסה. מצב בו נכנסות מניות למדדי הבורסה ונגרעות מהם לאחר תקופה קצרה אינו רצוי וזאת, בין היתר בשל החשש לפגיעה במשקיעים".

בתוך כך, נכנס לראשונה מייסד הביטקוין האנונימי, המכונה סאטושי נאקאמוטו, למקום ה-44 ברשימת 50 האנשים העשירים בעולם של המגזין העולמי היוקרתי 'פורבס'. זאת, בשל ההערכה כי הוא מחזיק ב-980 אלף מטבעות ביטקוין, בשווי הון של 19.4 מיליארד דולר

בבנקים הישראלים חוסמים את הפעילות בביטקוין, בטענה כי הוא משמש להלבנות הון. "אי אפשר לדרוש לקחת את הסיכון הזה עלינו. גם הלקוחות האמריקאים אמרו לנו: 'מה זה עניינכם מהצהרות המס שלנו?' הסכמנו להתעלם ושילמנו כבר מספיק. זה לקח ששכר הלימוד שלו היה מספיק גבוה", אומרים מקורות בבנקים.

עם זאת, טוענים פעילים בקהילת הביטקוין כי ניתן לעקוף את חסימת הבנקים. "הבנקים חושבים שהם יכולים לנצח אותנו במשחקי חתול ועכבר, אבל אני חושב שעל כל שירות שהם יחסמו יהיה אפשר למצוא אחד אחר. ניסיתי כמה שירותים לקנייה עם כרטיס אשראי, בכוונה עם כרטיס של לאומי קארד. רובם חסומים ללקוחות לאומי, אבל יש שניים שלא", נכתב ברשת החברתית, שכוונו לשירותי האשראי Xapo ו–Lykke.

הביטקוין אף הפך לגימיק שיווקי, כאשר השבוע הודיעה חברת נדלן ציבורית בישראל כי תאפשר לרכוש דירות באמצעות ביטקוין. על פי הדיווח, מאפשרת מוכנה החברה הציבורית שבשליטת חנן מור לקבל, באמצעות ברוקר מוסכם, עד 10 מטבעות ביטקוין כחלק מהתשלום הכולל על דירות בפרויקט חדש בנתניה. עם זאת, המכירה בשיטה זו תתאפשר רק בעשרה דירות מתוך הפרויקט ובתנאי שמטבעון הביטקוין לא יעלו על רבע משווי העסקה. "אנו בוחנים קבלת ביטקוין בקבוצה והמרה על ידינו בעתיד – בהתאם להחלטות הרגולטור", מסרו בחברה.

תגובה אחת
  1. כתבה שמעודדת לקנות ולסכן את כספו של האדם…המטבע הבלתי נראה ירד מ-20 אלף $ ל-13 אלף $ ביום אחד…פושעי המחשב גנבו מטבעות שהפילו חברה בדרום קוריאה…אדם שמשקיע בדבר שלא נראה ולא מצלצל…שלא יתפלא שכספו יעלם במערכת הוירטואלית.

השארת תגובה