הפנים והשמות שמאחורי עוקץ הנדל"ן החרדי

כך עקצה חברת 'סוויט הום' עשרות אברכים • החברה החדשה 'קרן מגשימים' של אותו בעלים ובליווי אותו עורך דין שליווה אותו בסיבוב הראשון • תחקירן 'קו עיתונות' ניסה 'להשקיע' ותיעד את המפגשים

בית בדרטרויט
בית בדרטרויט
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

קרוב לשנתיים עברו מאז אותו בוקר סגרירי, עת חרגו מגדרם קבוצת משקיעים חרדים ופנו למשטרת ישראל, להתלונן נגד חברת "סוויט הום". בתלונה נטען כי הם נעקצו על ידי חברה שכביכול מוכרת נכסים להשקעה בדטרויט, מישיגן שבארצות הברית, תמורת תשואה גבוהה במיוחד, אך למעשה מדובר בעוקץ.

עד מהרה, הופתעו המתלוננים לגלות כי כל פניותיהם היו לשווא וכי עליהם להגיש תביעה אזרחית. "במשטרה טענו שהם לא מוצאים סיבה לפתוח תיק בעניין", מספר אחד המתלוננים ל'קו עיתונות'.

חשוב לציין, כי ההחלטה לפנות לרשויות החוק והמשטרה, התקבלה רק לאחר שנשוא התחקיר סירב להתייצב מספר פעמים לדיונים בבית הדין של חב"ד, ורבני חב"ד אישרו למשקיעים לפנות למשטרה, בניסיון אחרון להציל את כספם.

המשקיעים, הבינו כי מאומה לא תצא מהגשת תביעה אזרחית, מאחר וגם בעל החברה אזרח ארצות הברית וגם החברה עצמה רשומה בארצות הברית. בנוסף, בחוזה בין הצדדים, צוין כי "כל תביעה על פי הסכם זה תידון באזור השיפוט בו נמצא הנכס בלבד". תביעה שכזו הייתה מעבר להישג ידם.

אלא שלאחרונה זיהו אותם המשקיעים בעיתונות החרדית מודעות דומות, הקוראות לאברכים להשקיע בצורה דומה, כאשר התמונות מחלק מהנכסים דומות מאוד לאלו שהוצעו להם בעבר.

עם זאת, הפעם התנוססה על המודעה שם של חברה אחרת – "קרן מגשימים". מספר שיחות טלפון למוקד החברה, גילו כי מדובר בלא אחר מאשר מנהלה של חברת "סוויט הום" שנראה כי ביקש להקים מחדש את חברת ההשקעות-עוקץ הישנה.

בשיחה עם 'קו עיתונות' העלו גורמים בענף השערה כי לא בכדי בחרו בחברה בשם "קרן מגשימים", מכיוון שהוא מזכיר את שמה של חברת ההשקעות האמינה "קרן הגשמה", המוכרת כחברה אמינה ופועלת בעיקר במישור השקעות הנדל"ן בחו"ל.

המשקיעים, פנו לדסק התחקירים של 'קו עיתונות' כדי "להציל את אלה שטרם נעקצו". תחקירן 'קו עיתונות' שנכנס לעובי הקורה גילה כי הסיפור חוזר על עצמו אצל כל אחד מהם, בשינויים קלים.

החברה מציעה למשקיעים נכס להשקעה בדטרויט, דירה משופצת ומנוהלת לפחות לשנתיים. כל מה שעל המשקיע לעשות הוא להעביר את התשלום, לחתום על המסמכים אצל עו"ד מלווה ומרגע זה ואילך, כך על פי החברה, יזכה המשקיע כל רבעון בשיק, בהיקף של 12% תשואה לשנה 'מובטחת'

עם השלמת העסקה קיבל לידיו א', אחד ה'משקיעים', נסח טאבו המאשרר את הרכישה, בצירוף שמונה שיקים רבעוניים מראש כתשלום עבור הדירה, שעל פי מה שנמסר לו מהחברה, הושכרה לתושב מקומי. אלא שמהשיק השלישי, החלו השיקים חוזרים. א', שלא חשב לרגע כי הסתבך בעוקץ, ביטל את חששותיו, עד שגילה כי הנכס כלל אינו ברשותו.

מתברר כי על הנכס רבצו חובות עתק של מסים לרשות המקומית. סכום, העולה על שווי הנכס, שלמפרע התגלה כמאורת פשע, ולא' לא נותרה ברירה אלא להסכים, שהרשות המקומית תעקל את הנכס.

תוך שתחקירן 'קו עיתונות' חוקר את תלונות הנעקצים, מגיעה שיחת טלפון מפתיעה לא', על הקו נמצא לא אחר מאשר המתווך שסגר מולו את העסקה. "אנחנו נמצאים בערב ראש השנה ואני מרגיש חובה לשתף אותך במה שקרה, לפני שאני עומד לדין", פותח המתווך ומתריע: "אל תתעסק איתם ואל תנסה להתקשר אליהם. מדובר בעבריינים ממש. יש להם כיפה ופאות אבל הם עבריינים לכל דבר".

המתווך, שבינתיים פרש מכיוון ש"גילה כמה דברים חשודים בחברה", אף חשף באותה שיחה את העוקץ. בעוד החברה מוכרת את הנכס בסכום יקר יותר בעשרים אלף דולר משוויו, כשהיא טוענת לעלות השיפוץ, מתברר כי לטענת הלקוחות היא כלל לא משפצת אותו. "אמרתי ליוסי (בעל החברה) שאני לא יכול להציע כזה בית ללקוח, אז הוא ענה לי במילים האלה: תדאג לתמונות של בית אחר משופץ. אתה יכול לראות ששתי התמונות ששלחתי לך דומות אך לא תואמות כלל".

א', שפנה לא פעם לעורך הדין שליווה את העסקה, יונתן גולדברג, שלמעשה אמור לייצג את שני הצדדים, וכלל לא נענה, הופתע לשמוע מהמתווך: "לא סתם העורך דין לא ענה לך. כי מבחינת תקינות העסקה, מדובר בשיתוף פעולה עם הונאה".

נציין כי בחלק ממודעות החברה הם מתגאים בכך שהעסקאות נעשות "בליווי עו"ד יונתן גולדברג המתמחה במקרקעין בארץ ובחו"ל".

אזור פשע

דטרויט, בירת מישיגן-ארה"ב, הייתה עד לפני מספר שנים המדינה העשירה והמובטחת ביותר בכלכלת ארצות הברית. אלא שאז החלו חברות הפועלות בשטחה לפשוט רגל זו אחר זו, מאות אלפים איבדו את פרנסתם ומצבה הכלכלי התדרדר קשות. עד כדי כך שב-2013 הכריזה הרשות המקומית על פשיטת רגל.

העיר, שתמיד היוותה בית לפושעים, הפכה בין רגע לאחת הערים המסוכנות ביותר ביבשת כולה, עם רמת דירוג פשע מהגדולות שידעה אי-פעם ארצות הברית. שכונות רבות הוזנחו, וכשני שליש מהאוכלוסייה עזבו את העיר שהפכה לעיר רפאים. ממילא, הביקוש לנדל"ן בעיר שואף לאפס. בשנים האחרונות אמנם חל שיפור, בעיקר בשל התערבות הממשל והנשיא טראמפ, אך עדיין, מעבר לדאון-טאון שבמרכז העיר, מצב רוב העיר נותר כשהיה.

תחקירן 'קו עיתונות' ניסה לעלות על עקבות החברה. "הם מחליפים מעת לעת מספרי טלפון", טען אחד הנעקצים. עם זאת, לאחר כשבועיים נמצא מספר טלפון עדכני. התחקירן חייג וקבע פגישה מיידית לבוקר שלמחרת. לא חלפה יממה והוא נפגש עם שלושה מנציגי החברה בחצר מאפיית אנג'ל בירושלים. לא לפני שהצטייד במצלמה נסתרת.

נציגי החברה ביררו היכן שמע התחקירן אודותיהם. "ראיתי פרסומת בעיתון", השיב, תוך שהוא מציין כי ברשותו ארבע מאות אלף שקלים להשקעה, אך אינו יודע במה. "במה תשקיע אני כבר אגיד לך, כי אני המקצוען ואני יודע איך תעשה הכי הרבה כסף. מי שמגיע אליי בא להרוויח והוא אכן מרוויח. זאת לא שאלה בכלל", השיב נציג החברה בביטחון מלא. סוכני המכירות הציעו לנו תשואה דומה לזו של הנעקצים הקודמים. 15% תשואה נטו, לאחר קיזוז הוצאות ומסים.

נציג החברה, ג'ו עמית, שהבטיח בהתחייבות מלאה הכנסה חודשית, נשאל כיצד הוא מבטיח תשואה בוודאות, והשיב: "העסקה היא הכי בטוחה בעולם ותכף גם תראה את הערבויות. אין כאן בכלל אפשרות ליפול". אגב, הערבויות המדוברות, הן חוזה החברה…

תוך שהוא מנסה לשכנע, מוסיף ג'ו נתונים שגויים באשר לאוכלוסיית העיר ורמת הביקוש. "אין כזה דבר שלא מוצאים שוכר. אתה קונה את הדירה כשהשוכר כבר בפנים. הכסף נמצא כבר מרגע הרכישה, מראש לשנתיים, בחשבון נאמנות".

במהלך הפגישה שבים ומסבירים עובדי החברה כי "הנכס עובר שיפוץ מלא". מה שלדבריהם כרוך בהשקעה של לפחות עשרים אלף דולר, "ולכן, זה שאתה רואה באינטרנט שהמחיר של הדירה זה עשרים אלף דולר פחות, זה פשוט לפני השיפוץ". עם זאת, מבדיקת 'קו עיתונות' עולה כי הפער בין המחירים שהוצעו עבור הנכסים למחיר בשטח גדול בהרבה מעשרים אלף דולר.

בהמשך השיחה מציעים סוכני החברה ל'משקיע' לעבור להתגורר במקום לאחר הפנסיה. "מדובר באחלה מקום ובסופו של דבר זו הדירה שלך", אלא שמתחקיר 'קו עיתונות' עולה כי אין כל סיכוי לכך, מאחר וסביבת המגורים מסוכנת מדי לבעלי עור בהיר, בלשון המעטה.

בשלב זה מבקש התחקירן לראות נכסים מומלצים להשקעה וג'ו שולף מיד תמונה של נכס "על יד הנהר". "יש גם פארק באזור", הוא אומר. למפרע התברר, כי מרחק הנסיעה מהנכס לנהר הוא לפחות עשרים דקות וכי כל האזור מוצף בבלוקים של בתים, שחלקם מעוקלים, זאת בנוסף לדירוג הפשע הגבוה בשכונה. ו"הפארק הירוק" הוא שדה תעופה קטן.

כעת הוצע ל'משקיע' לשוחח עם יוסי ג'יקובס, בעלי החברה ומי ששמו הוזכר בכל העדויות של הנעקצים. "אני בדיוק בארץ, בין נסיעות לחו"ל, ואם תרצה נוכל להיפגש היום", אומר הקול בטלפון. מיהרנו לצאת למשרדי החברה בכפר חב"ד.

משרד חדש, נוכל ישן

עם הגעתנו למקום, מתגלה משרד חדש, שאפילו קו טלפון טרם חובר לו. "לאחרונה עברנו לכאן", מאשר ג'ייקובס ומחייג לאברך בשם אבא קלויזנר, במטרה לשכנע אותו כי זהו המקום הנכון להשקעה. "יש לי פה לקוח אבל הוא רוצה דיסקרטיות", אומר יוסי. "אני לא יודע מי זה ומה זה, אבל אני יכול להמליץ לו על זה שהוא הגיע למקום הנכון". כשנשאל לגבי הקשר של האחרון לחברה הוא משיב בגמגום כי בעבר הוא השקיע המון בנכסי החברה אך "היום מתעסק בדברים אחרים".

במהלך הפגישה מציג ג'ייקובס את קטלוג החברה אך נתקל במחסום של כשל טכני וממהר להצביע על תמונת מנכ"ל החברה, המוצג בפתח הקטלוג תחת השם ש. ט. (השם המלא שמור במערכת) "הוא כבר לא עובד אצלנו", ממהר ג'ייקובס לתקן. "הוא חשב שהוא יכול לעשות מה שבא לו, אז שחררתי אותו שיהיה עצמאי. זה לא שהוא עזב. הוא עשה כמה עקיצות בחברה אז…"

• מה זאת אומרת? הוא עקץ אנשים פה?

"הוא עקץ אותי".

• לא לקוחות?

"גם לקוחות".

• אתה יכול לתת לי דוגמה?

"ניסה למשוך כסף משיקים של לקוחות, לסגור עסקאות של החברה באופן עצמאי, לקח מקדמות ממני על חשבון עסקאות".

• אבל איך, הרי הכסף בחשבון נאמנות?

"לא כל עסקה זה בחשבון נאמנות. יש כמה סוגי עסקאות, עוד נגיע לזה".

• ואיך אני יודע שזה לא יקרה איתי?

"אגיד לך בדיוק. זה היה לקוח ספציפי. הוא עשה כמה דברים לכמה לקוחות. אבל מספיק שהוא עושה לי לאחד, אז אני חייב להעיף אותו. אבל אל תדאג, את הכל תיקנתי".

• אז הלקוחות לא נעקצו?

"לא. הלקוחות לא נעקצו, אבל העקיצה נפלה עליי. אל תפרסם את זה…"

כעת ג'ייקובס עובר לפרטי העסקה ואף מציג הצעות לשלושה נכסים פוטנציאליים ומפרט את יתרונותיהם. אלא שאנו מגלים כי ג'ייקובס מציג תמונות שהוצגו קודם לכן על ידי סוכני החברה, אלא שהפעם הוצגו התמונות כ"דירה משופצת" אחרת. בתגובה השיב ג'ייקובס כי הסוכן 'התבלבל'. אגב, כשביקשנו לראות תמונות מלפני השיפוץ סורבנו. "אני לא מחזיק בתמונות כאלה", טען ג'ייקובס.

בעל החברה מציע בשלב זה להיפגש תוך שעה עם עורך הדין המלווה, יונתן גולדברג, עליו התלוננו קורבנות החברה כי "הוא חלק מהעוקץ" – ללא כל התחייבות לסגירת עסקה או לפחות מקדמה כהוכחת רצינות, כפי שנדרש ממשקיעים אחרים.

כחלק מהתחקיר, נשכרו גם שירותיה של חברת חקירות פרטיות, על מנת לבצע חקירה כלכלית אודות ג'ייקובס. על פי תוצאות החקירה, לא אותרו על שמו זכויות בנכסי מקרקעין ואף על הנכס שבבעלות הוריו רובצת משכנתא. כתובת הידועה ככתובת המגורים שלו בעבר בירושלים, אף היא לא רשומה על שמו.

לא נמצאו ברשותו כלי רכב, מלבד אחד המשועבד לליסינג. הוא לא רשום כבעל מניה או חברה ברשם החברות ולא אותר מקום עבודה ממנו הוא מקבל שכר, או מועסק. בנוסף, גם אין ברשותו אישור ניהול ספרים בתוקף במס הכנסה ואין ברשותו אישור פעילות במע"מ.

מתוצאות החקירה עולות חשדות גם לגבי העלמת מסים והלבנת הון, לכאורה.

"נגיע לבית הדין"

שעה לאחר מכן הגענו למשרדו של גולדברג, שחיכה לנו במסעדה סמוכה ושאלנו: האם ניתן לסמוך על החברה. גולדברג משיב: "אני מציע לך לבדוק את החברה".

• אבל אתה עורך הדין שמלווה אותה, לכן אני שואל אותך.

"אגיד לך. כל בן אדם שאני מלווה, אני לא מלווה את החברה, אלא את המקרה הספציפי הזה. היה בנאדם ששאל שאלות כמוך ושלח אי-מיילים וכאלו… אבל אם אתה באמת רוצה לדעת, אני יכול להראות לך הכל ולהסביר את הכל. אבל אם אתה סתם רוצה לקחת מידע…"

• אני ישבתי כל הבוקר איתם…

"יש כמה דרכים. יש אנשים שרק מעבירים זכויות מהקונה למוכר. אם הוא רוצה לקבל יותר, כדוגמת Title Agency, אז צריך לשלם עוד תוספת כסף…"

• אני שואל באופן כללי, האם אני יכול לסמוך על החברה הזאת?

"בטח שאתה יכול לסמוך עלי. זו חברה מצוינת. אבל אני מציע לך לנסוע בעצמך לדטרויט ולבדוק את הנכס כי אין משהו יותר טוב מהעיניים".

• אתה מכיר מישהו בשם א'?

"זה מה שחשבתי, שזה מה שאתה רוצה".

• הבן שלו הקליט אותך אומר שהחברה אמינה וכל זה שנה אחרי שאביו נעקץ בעסקה שלוותה על ידך.

"הכל תלוי לגופו של אדם ועניין. אתה לא יכול לבוא עם משהו כללי".

• כבר חודשיים שאני עובד על התחקיר הזה, שוחחתי עם קורבנות רבים והגעתי למסקנה שאין מצב שלא ידעת מזה, ואתה טוען שהחברה אמינה.

"הבן אדם אמין".

כעת גולדברג מתקשר להזהיר את ג'ייקובס: "יוסי, הבחור הזה עיתונאי. הוא רוצה להקליט אותי ולפרסם את כל הסיפור עם א'. הוא רוצה להשמיץ את השם שלכם".

• נעבור לעד ב'. הוא נעקץ על ידי החברה, הגיע אליך שתעזור לו, שילם 4,000 $ עבור Title Agency ואז נעלמת לו.

"בדברים כאלו אתה צריך לפנות לחברה. הם אלו שמאחורי הטענות. אני מכיר אותו (ג'ייקובס) כבן אדם ישר ואני עדיין עומד על כך".

• אבל אתה מכיר לקוחות שטוענים שנעקצו…

"רק שמעתי מזה. לא ראיתי. אבל אני גם מכיר אותו. שיבואו לבית דין וינהלו הליך מסודר. זה נמצא בדיון בבית דין רבני. אני מוכן להגיע לבית הדין ואדאג שהוא גם יגיע".

למרות שפנינו שוב ושוב לעורך הדין גולדברג, עד לשעת סגירת הגיליון הוא בחר שלא להגיב.

ממר ג'ייקובס נמסר באמצעות עורך דינו איתמר בן גביר: "לצערנו העיתון עושה עוול נורא למרשי ונוטל חלק במסע הגובל בסחיטה באיומים כלפי מר ג'ייקובס גם על ידי גורמים בעיתון שביקשו כסף תמורת אי פרסום התחקיר. לא סתם המשטרה לא פתחה בחקירה נגד מרשי ונאמר לפונים שאין כלום, לא לחינם לא הוגשו נגדו תביעות אזרחיות בארצות הברית ובארץ ולא לחינם הגורמים המרואיינים לכתבה "נזכרו" לזעוק 4 ו 5  שנים לאחר האירועים המפורטים. בכל מקרה הטענות בכתבה כוללות שלל שקרים נגד מרשי ובמידה והכתבה תפורסם תוגש תביעה נגד העיתון ונגד הגורמים שהתראיינו לכתבה בעידודו של גורם עסקי שמתחרה במר ג'ייקובס ורוצה ברעתו".

11 תגובות
 1. שני המצולמים אחד חולה נפש עם תעודה מוכרת, השני גוש קקה שעוקץ כבר עשור,

 2. לא הבנתי, אתם טוענים שהוא עוקץ, אבל אין לו שום נכסים, איפה ההגיון?

 3. אם אתם אתר רציני תנו דברים הגינוי לכתוב על אנשים שעובדים בחברה שמספרים סיםורים סתם הכול בא מקינא

 4. זה כמה חרדים נוכלים והוא בן אדם שבחיים לא היה לו שקל שילך לבית סוהר גו עמית וכל החברים שהיו מסתובבים איתו ומלקקים לו אפשר לראות בפייס שלו

 5. וכל הרבנים למינהם שנהנו מהכסף הגנוב הזה שלא ישחקו אותה מפגרים עדיף שיחקרו שם תגלו עוד הרבה דברים כל מינה עמותות של חרא שיש להם מליונים של תרומות שנעלמות ורק כמה רבנים כבדים לוקחים את הכסף לעצמם ולמשפחה שלהם

 6. ג'ו הורשע לאחרונה בעבירות סמים

 7. אם זה החשיפה שלכם המצב של האתר שלכם קשה מאוד. אנשים טובים שעושים רק טוב גם ג׳ו וגם יוסי אנשים זהב

 8. חבל שאתם כותבים על סוכן אחד מתוך עשרות
  וחבל שאתם לא מביאים את תגובתו

  אל לנו לשכוח שיכול להיות שאותו סוכן עובד ומוכר לפי הוראוצ של הבוס של החברה וכך הוא מציג את זה
  ואם החברה נוכלת זה לא אומר שהסוכן נוכל
  כי לפעמים הסוכנים עובדים על אחוזים
  ומעבירים מידע לפי מה שמוסרים להם
  וכאן נפלתם חזק על אחד מתוך 20 סוכנים שעובדים במטה החברה בכפר חבד
  ואם זה נכון שיש לכם אינטרס לדפוק את החברה בגלל המתחרים שלה
  למה אתם נופלים על קורבן הקל הסוכן

  יש לציין שהתחקיר מעלה הרבה שאלות אבל זה סגנון של כל ההשקעות ביול שאנשים לא נוסעים לראות במו עיניהם
  וכואב למתחרים לראות חבה שמצליחים למכור מבלי להטיס אותם לחול

 9. אם הם מבצעים נוכלויות שקשורות איכשהו בארה"ב אני ממליץ מאוד לפנות ל FBI. הם ימחקו להם ולכל החבורה שלהם את החיוך מהפנים ואת החשק לחיות…

 10. הסיפור אמיתי לחלוטין, האנשים האלה השאירו אברכים חסרי כל ללא טיפת מצפון, וזה עוד הסיפורים הקלים עליהם.

 11. לא להתייחס לכל התגובות המצדיקות זה הם בעצמם שרושמים מדובר בנוכל שעוקץ אנשים שנים על גבי שנים בכל מיני צורות שונות ולגבי גודל החברה זה קשקוש מי שכתב עשרים עובדים בזמנים הכי יפים שלהם הם היו 4 והיום נותרו שתיים ג'ו וג'ייקובס ושום חברה לא מתחרה בהם כי הם לא נקראים חברה אין להם לא קלסרים ולא ביטוחים ולא חשבוניות הם רק מעשנים שם ושותים וויסקי

השארת תגובה