התחקיר: עוקץ הנדל"ן החרדי ו'קרן מגשימים'

דירות נטולות ערך באזורי פשע, צ'קים חוזרים, חילופי האשמות ועוד – חברת השקעות בנדל"ן החרדית עקצה עשרות אברכים ואז חזרה בשם 'קרן מגשימים' • ניסינו 'להשקיע' ותיעדנו

יוסי גייקובס, צולם במצלמה נסתרת
יוסי גייקובס, צולם במצלמה נסתרת
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

קרוב לשנתיים עברו מאז אותו בוקר סגרירי, עת חרגו מגדרם קבוצת משקיעים חרדים ופנו למשטרת ישראל, להתלונן נגד חברת "סוויט הום". בתלונה נטען כי הם נעקצו על ידי חברה שכביכול מוכרת נכסים להשקעה בדטרויט, מישיגן שבארצות הברית, תמורת תשואה גבוהה במיוחד, אך למעשה מדובר בעוקץ.

התחקיר המלא מחר ברשת 'קו עיתונות'

עד מהרה, הופתעו המתלוננים לגלות כי כל פניותיהם היו לשווא וכי עליהם להגיש תביעה אזרחית. "במשטרה טענו שהם לא מוצאים סיבה לפתוח תיק בעניין", מספר אחד המתלוננים ל'קו עיתונות'.

חשוב לציין, כי ההחלטה לפנות לרשויות החוק והמשטרה, התקבלה רק לאחר שנשוא התחקיר סירב להתייצב מספר פעמים לדיונים בבית הדין של חב"ד, ורבני חב"ד אישרו למשקיעים לפנות למשטרה, בניסיון אחרון להציל את כספם.

המשקיעים, הבינו כי מאומה לא תצא מהגשת תביעה אזרחית, מאחר וגם בעל החברה אזרח ארצות הברית וגם החברה עצמה רשומה בארצות הברית. בנוסף, בחוזה בין הצדדים, צוין כי "כל תביעה על פי הסכם זה תידון באזור השיפוט בו נמצא הנכס בלבד". תביעה שכזו הייתה מעבר להישג ידם.

אלא שלאחרונה זיהו אותם המשקיעים בעיתונות החרדית מודעות דומות, הקוראות לאברכים להשקיע בצורה דומה, כאשר התמונות מחלק מהנכסים דומות מאוד לאלו שהוצעו להם בעבר.

עם זאת, הפעם התנוססה על המודעה שם של חברה אחרת – "קרן מגשימים". מספר שיחות טלפון למוקד החברה, גילו כי מדובר בלא אחר מאשר מנהלה של חברת "סוויט הום" שנראה כי ביקש להקים מחדש את חברת ההשקעות-עוקץ הישנה.

בשיחה עם 'קו עיתונות' העלו גורמים בענף השערה כי לא בכדי בחרו בחברה בשם "קרן מגשימים", מכיוון שהוא מזכיר את שמה של חברת ההשקעות האמינה "קרן הגשמה", המוכרת כחברה אמינה ופועלת בעיקר במישור השקעות הנדל"ן בחו"ל.

המשקיעים, פנו לדסק התחקירים של 'קו עיתונות' כדי "להציל את אלה שטרם נעקצו". תחקירן 'קו עיתונות' שנכנס לעובי הקורה גילה כי הסיפור חוזר על עצמו אצל כל אחד מהם, בשינויים קלים.

החברה מציעה למשקיעים נכס להשקעה בדטרויט, דירה משופצת ומנוהלת לפחות לשנתיים. כל מה שעל המשקיע לעשות הוא להעביר את התשלום, לחתום על המסמכים אצל עו"ד מלווה ומרגע זה ואילך, כך על פי החברה, יזכה המשקיע כל רבעון בשיק, בהיקף של 12% תשואה לשנה 'מובטחת'.

עם השלמת העסקה קיבל לידיו א', אחד ה'משקיעים', נסח טאבו המאשרר את הרכישה, בצירוף שמונה שיקים רבעוניים מראש כתשלום עבור הדירה, שעל פי מה שנמסר לו מהחברה, הושכרה לתושב מקומי. אלא שמהשיק השלישי, החלו השיקים חוזרים. א', שלא חשב לרגע כי הסתבך בעוקץ, ביטל את חששותיו, עד שגילה כי הנכס כלל אינו ברשותו.

מתברר כי על הנכס רבצו חובות עתק של מסים לרשות המקומית. סכום, העולה על שווי הנכס, שלמפרע התגלה כמאורת פשע, ולא' לא נותרה ברירה אלא להסכים, שהרשות המקומית תעקל את הנכס.

תוך שתחקירן 'קו עיתונות' חוקר את תלונות הנעקצים, מגיעה שיחת טלפון מפתיעה לא', על הקו נמצא לא אחר מאשר המתווך שסגר מולו את העסקה. "אנחנו נמצאים בערב ראש השנה ואני מרגיש חובה לשתף אותך במה שקרה, לפני שאני עומד לדין", פותח המתווך ומתריע: "אל תתעסק איתם ואל תנסה להתקשר אליהם. מדובר בעבריינים ממש. יש להם כיפה ופאות אבל הם עבריינים לכל דבר".

תגובה אחת
  1. בגואטמלה?

השארת תגובה