במשרד הכלכלה מכינים חבילת סיוע לטבע

אחרי הניסוי שהוגדר כהצלחה ב'אינטל', רוקחים במשרד הכלכלה חבילת סיוע גם ל'טבע' ומקווים להציל לפחות את חלק מהמפוטרים • האם הטבה החדשה תהווה תחליף למיליארדים שזרמו בעבר מהמדינה לקופת החברה?

יור ועד העובדים בטבע במסיבת העיתונאים | צילום פישל רוזנפלד
יור ועד העובדים בטבע במסיבת העיתונאים | צילום פישל רוזנפלד
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בעוד רוב המשק שובת הבוקר כאות הזדהות עם עובדי 'טבע' העומדים לקראת פיטורים המוניים, נראה כי מתחת לפני השטח מנסים במשרד הכלכלה לבנות תכנית סיוע כלכלי ייחודי ל'טבע', על מנת למנוע, לפחות חלקית, את הפיטורים ההמוניים בענקית התרופות הישראלית. כך מדווח הבוקר 'דה מרקר'.

על פי הדיווח, נפסלו שתי אפשרויות לתכנית הסיוע הכלכלי, האחת, מסלול של מפעלים במצוקה, המיועד למפעלים שנקלעו למשבר ושיש ביכולתם לצמוח אם יעברו אותו, והשניה, מסלול תעסוקה שכולל תמיכה חלקית בשכר עובדים. שתי הצעות הסיוע ל'טבע' ירדו מהשולחן בעקבות היותה חברה רב-לאומית שאיינה עסק קטן או בינוני.

לאור זאת, מנסים במשרד הכלכלה לבנות מסלול סיוע ייחודי ל'טבע', בדומה למה שרקחו במקרה של אינטל ישראל. בדיווח מצוטט גורם באוצר שמאשר את הדברים, אך מסרב להתייחס אליהם. לדבריו, "כשיהיו דברים קונקרטיים נוכל לעדכן".

חשוב לציין כי טבע נהנתה במהלך העשור האחרון מהטבות מס בהיקפים עצומים, כשהסכום הכולל הוא למעלה מעשרים מיליארד שקלים. עם זאת, תיקון חקיקה שאושר בשנת 2014 הפחית בהרבה את המענק המדובר. במילים אחרות, החברה שהפסיקה להנות מקשרי ההון-שלטון שלה הסתמכה עליהן וכעת היא נמצאת בקשיים עצומים.

השארת תגובה