אחרי הערבים והאתיופים: משרות לחרדים בלבד

אפליה מתקנת בשירות הציבורי מגיעה אל הממשלה ובקרוב ייועדו משרות "לחרדים בלבד" • למרבה האירוניה, מי שאמור להכריז על "המשרות לחרדים בלבד" מתנגד להצעה – לנתניהו הפתרונים

חרדים עובדים
חרדים עובדים

הממשלה צפויה לאשר היום תיקון לחוק שירות המדינה, שכותרתו אפליה מתקנת לחרדים, על פיו ייועדו תוך שלוש שנים 7% מכלל המשרות החדשות בשירות המדינה לחרדים בלבד. מדובר בסכום של מאה ושלושים משרות חדשות לחרדים בחודש, מתוכן מאה ועשר משרות בשנה לחרדים בעלי רקע אקדמי.

התיקון לחוק בא לאחר לא מעט דיונים סביב נושא אפליית החרדים בשירות הציבורי ולאחר שמגזרי "מיעוטים" אחרים כבר זכו לחקיקה דומה, המייעדת להם משרות בשירות הציבורי לבני אותם המגזרים בלבד, כדוגמת המגזר הערבי והאתיופי. מי שיחליט אילו משרות ייועדו לחרדים בלבד הוא נציב שירות המדינה.

התיקון לחוק יאפשר לחרדים להתמודד גם על משרות ומינויים שאינם מיועדים לחרדים בלבד, במסגרת ההליך הרגיל בה יכול כל אזרח העומד בקריטריונים להגיש את מועמדותו.

בהצעת החוק צוינו גם נימוקים באשר לתועלת התיקון לחוק, בנוסף לתיקון אפליית החרדים במגזר הציבורי, בין היתר, כי מדובר בעידוד היציאה ללימודים אקדמאים, מאחר ורוב המשרות מיועדות לבעלי השכלה הקדמית. בנוסף, על פי ההצעה, הציבור החרדי בגיל העבודה עומד על תשעה אחוזים ועל כן שיעור החרדים שייכפה על נציבות שירות המדינה לגייס מקרב האוכלוסיה החרדית עדיין יהיה נמוך ממשקלה באוכלוסיה.

מי שמתנגד להצעה הוא אודי פרוור, ממלאה מקום נציב המדינה, שהצהיר בפוביות בכנסת: "אני לא אוהב ייעוד משרות – זה צעד קיצוני. אני לא חושב שזה מתאים למגזר החרדי". על אף שפרוור הוא זה למעשה אמור להכריז על המשרות המיועדות לחרדים בלבד, הנציגים החרדים כלל לא מודאגים, שכן רק לאחרונה הודיע נתניהו כי יכריז בקרוב על מינוי נציבה קבועה לשירות המדינה. "ההחלטה נוסחה כעת לאחר התייעצות עם השר דרעי", נמסר מטעמו של יו"ר ש"ס.

השארת תגובה