הכלבנים יצויידו ברחפני צילום טרמי

תיעוד וידיאו מטיסת המבחן הלילית: כלבנים, רחפנים ומצלמה טרמית יוצאים למשימות איתור מחבל בחשכה

לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

'יחידת הכלבנים לישראל' השיקה רשמית את הציוד הטכנולוגי החדשני שילווה את הכלבנים במשימות איתור מחבלים ומפגעים. זאת, לאחר טיסת מבחן ליילית שהתקיימה בסוף השבוע האחרון והוגדרה מוצלחת.

מדובר במערכת תצפית מתקדמת, המשפרת באופן דרמטי את יכולות האיתור מהאוויר והיא כוללת מצלמה טרמית, שיובאה לארץ במיוחד עבור יכ"ל, ומותאמת להתקנה על גבי הרחפן של היחידה.

"הציוד החדש משדרג את יכולותיה של היחידה לחשוף נסיונות חדירה לישובים, עוד לפני כניסת המחבלים לתחומם, או לאתרם בתוך תחומי הישוב לאחר חדירה", אומרים ביכ"ל. הם אף הוסיפו וציינו כי "הרחפן המאובזר משפר את היכולות בחיפושי נעדרים, בפרט בשעות הלילה".

לצורך טיסת המבחן נערך תרגיל לאיתור מחבל / נעדר. הרחפן המצוייד במצלמה הטרמית, הוטס בחושך מוחלט מהחפ"ק  למרחק קילומטר, למקום שהוגדר בתרגיל כ'קצה חוט' של המחבל או הנעדר, כש-100 מטר מתחתיו, על הקרקע, מצטרפים גם כלבן וכלב לחיפושים. "במציאות אמיתית, קצה חוט יכול להיות פירצה שאותרה בגדר, מיקום תנועה חשודה שנקלטה ע"י חיישן /מצלמה, פריט אישי של נעדר שנמצא בשטח, המקום האחרון בו הוא נצפה וכדו'", אומרים ביכ"ל ל'כל הזמן'. "בתרגיל זה, הסתתר מתנדב יכ"ל, שדימה את המחבל/נעדר, בשכיבה על הקרקע ליד עץ, במרחק של כ-200 מ' מנקודת קצה החוט".

באחד הסרטונים רואים בבירור דמויות לבנות על המסך בחפ"ק, כפי ששודרו מהמצלמה, הקולטת את חום הגוף שנפלט מהאנשים ובעלי החיים שבשטח: הכלב והכלבן נעים בשטח, והכלב מוביל את מפעילו היישר אל הדמות הלבנה המכורבלת.

עבודת חפ"ק מיטבית משלבת את כוחות האוויר והקרקע, ויכולה להכווין את הכלבן והכלב אל מושא החיפוש במהירות וביעילות, עפ"י התמונות הנקלטות מהרחפן, ולהציל חיים.

"מה התועלת במיגון יישובים בגדרות, חיישנים ואמצעים אחרים, העולים מליוני שקלים, בלי יכולת לאתר את המפגעים אחרי שהאמצעים משדרים לחמ"ל אודות החדירה?", תוהים ביכ"ל. לדבריהם, "ברוב המקרים האמצעים המשוכללים והיקרים שבידי רוב הישובים עובדים היטב. אך נוכחנו שאין די בכך, ופעמים רבות זה לא גרם לסיכול החדירה ולא נמנעה מהמחבלים יכולת להצליח במזימתם. הפעלת כלבים, בשילוב עם רחפן ומצלמה טרמית היא נוסחה מנצחת. עכשיו, במקרה של קריאה לסייע לישוב כלשהו לאתר מחבל שחדר לישוב וטרם נתפס, נוכל בנוסף להפעלת כלב גישוש גם להעלות רחפן עם מצלמה טרמית לאוויר בכדי לאתר את המחבל המסתתר במהירות האפשרית".

השארת תגובה