הסוף לחגיגות גוגל ופייסבוק בישראל?

הצעת חוק חדשה מבקשת להטיל מסים על תאגידי דיגיטל בינלאומיים בישראל • השר קרא ל'כל הזמן': שמח שהאוצר מקדם את מדיניותי • פישל רוזנפלד מסכם שנתיים של מאבקים וכישלון חוצה יבשות של תאגידי הדיגיטל

פייסבוק
פייסבוק
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

נכון להיום, נהנים תאגידים בינלאומיים רבים הפועלים בישראל מאינספור הטבות, בראשם הפטור מתשלומי מסים בישראל. אלא שנראה כי תאגידי הדיגיטל, כדוגמת פייסבוק וגוגל, יפסיקו להנות מחגיגית ההטבות.

הצעת חוק חדשה, אותה יזמו חברי הכנסת משה גפני, מיקי רוזנטל ומיקי זוהר, בתמיכתו של שר התקשורת איוב קרא, מבקשת להטיל מסים על אותם התאגידים.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "כיום, קיימים תאגידים זרים שמקורם מחוץ לישראל ופעילותם העסקית מתנהלת במרחב הדיגיטלי הישראלי. תאגידים אלו מספקים שירותי תוכן, פרסום ומידע עבור הציבור הישראלי. מחד גיסא, התאגידים הזרים מרוויחים סכומי עתק משירות שניתן ללקוחות בישראל, ומחזיקים במאגרי מידע עצומים, ומאידך גיסא, הם אינם משלמים מסים עבור הכנסותיהם".

עוד נכתב בדברי ההסבר כי "בשנים האחרונות רשת האינטרנט מתפתחת במהירות והופכת להיות חלק בלתי נפרד מחייהם של אזרחי המדינה. בתחומי חיים שונים, כפי שאנו מכירים אותם, חלו תמורות ושינויים מהותיים בעקבות התפתחותה המואצת של הזירה הדיגיטלית. הציבור משתמש בשירותי האינטרנט באופן שוטף על מנת לבצע פעולות כגון ביצוע עסקאות, פעולות מסחר, חיפוש מידע ואף בידור בשעות הפנאי".

בהמשך, מסבירים יוזמי החוק את הנחיצות שבתיקון לחוק פקודת מס ההכנסה, מאחר ש"כפועל יוצא, נוצר מרחב דיגיטלי-כלכלי עצמאי שחורג מגבולותיה של המדינה ובמקרים רבים נשלט ומנוהל על ידי תאגידים זרים במישרין או בעקיפין באמצעות חברות וקבלני משנה או נציגיהם. עסקאות ושירותים ברשת האינטרנט מתבצעים היום בצורה שוטפת, אך התאגידים הזרים המספקים את השירותים אינם כפופים לדיני המס בישראל".

"תאגידים זרים הפועלים במרחב האינטרנטי והדיגיטלי של מדינת ישראל מנגישים ומייעדים את פעילותם העסקית לציבור הישראלי. הם מוכרים מוצרים ללקוחות בישראל, מייצרים תכנים עבור הציבור הישראלי, מקימים אתרי אינטרנט בשפה העברית, ומעניקים שירותים שונים עבור האזרח הישראלי והמשתמשים בשירותים הדיגיטליים מצויים על תקן "לקוח שבוי". כלומר, אין ביכולתם לבצע את עסקאותיהם במסגרת אחרת, ולכן הם נאלצים להשתמש בשירותים שניתנים על ידי התאגידים הזרים בלבד. על כן, התאגידים הזרים מגדילים את כוח השפעתם, יוצרים מונופול בתחום פעילותם ושולטים במאגרי מידע חשובים. פעילותם העסקית של התאגידים הזרים תקעה יתד בגבולות מדינת ישראל, וכן הם נהנים מהיעדר פיקוח החוק הישראלי".

את דברי ההסבר מסכמים יוזמי התיקון לחוק בטיעון כי "המצב בישראל אינו שונה מהמצב במדינות אחרות בעולם. בארה"ב, מקום מושבם של תאגידים רבים המספקים שירות במדיה הדיגיטלית המקוונת, מתחילים לגלות סימני התעוררות לגבי הצורך בהסדרת מיסוי התאגידים".

"לפיכך, מוצע לקבוע כי חבר בני אדם שהוא תושב חוץ שעוסק במתן שירות דיגיטלי בישראל, באמצעות מקום עסקים קבוע או באמצעות קיומו של סוכן תלוי – יראו את הכנסתו כאילו הופקה או נצמחה בישראל כאמור בסעיף 2 לפקודה. כמו כן, מוצע לקבוע הגדרות לתיבה "מקום עסקים קבוע" ולתיבה "סוכן תלוי" שמקשרות בין התאגיד הזר ובין שירותיו הדיגיטליים הניתנים באופן מקוון בישראל".

במענה לפניית 'כל הזמן' השיב שר התקשורת, איוב קרא, כי "משרד התקשורת והאוצר עובדים בשיתוף פעולה". קרא הוסיף וציין כי הוא "שמח כי האוצר מקדם את מדיניותו מהיום הראשון שנכנס לתפקידו ודואגת שגוגל ופייסבוק ישלמו מיסים כמו כל חברה מסחרית בישראל".

לא רק בישראל: הכישלון של תאגידי הדיגיטל

על אף שתאגידי הדיגיטל המדוברים, ובכללם גוגל ופייסבוק, חולשים למעשה על תחומים רבים במשק הישראלי, תמוה מדוע מתייחסת הצעת החוק אליהם בלבד – ולא את כלל התאגידים הבינלאומיים.

אלא שמסתבר כי מי ש'אשם' בדבר הם לא אחרים מאשר אותם תאגידים עצמם. התאגידים הגדולים, שבוחרים לפעול שוב ושוב באופן שיטתי כמי שמנהלים את העולם וקובעים את המדיניות וסדר היום הפוליטי, מאסו גם על ידי הציבור וגם על ידי הפוליטיקאים.

כך למשל, נקיטת הצד הפוליטי של פייסבוק בסכסוך הישראלי-ערבי, הסרת דפי ימין והשארת דפים התומכים בטרור נכד ישראלים, הכאיבה ללא מעט ישראלים ובכללם הפוליטיקאים.

גם נצחונו של טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב, על פי הדיווחים על מעורבות רוסית בבחירות, נעשתה בעיקר על ידי פייסבוק. מה שעצבן לא מעט בבית הנבחרים האמריקני – שם מבטיחים לחוקק חוקים דרקוניים נגד תאגידי הדיגיטל.

גם ההרגשה ביבשת האירופית לא שונה ומזה שנתיים לא עוצרת האיחוד האירופי מלחוקק חוקים נגד אותם התאגידים, שבצעד כמעט מובן מאליו, בחרו להוסיף סעיף לתנאי השימוש כי כל סכסוך הנוגע לשימוש באותן הרשתות החברתיות ידון בבית משפט במדינה ספציפית המאפשרת לעשות את כל העולה לרוחם בזירה הדיגיטלית.

כך למשל, בתאי השימוש של פייסבוק, שסביר להניח שרובכם לא עיינתם בהם כשנרשמתם לרשת החברתית, מוצהר כי כל סכסוך בין המשתמש לתאגיד פייסבוק ידון אך ורק על פי כללי השיפוט של מדינת קליפורניה.

על הסעיף הזה, נחלו השבוע ב'פייסבוק ישראל' כישלון חרוץ, עם פסיקת בית המשפט המחוזי כי עליהם להשיב לאלתר את עמוד הפייסבוק 'סטטוסים מצייצים' שהקים אבי לן והוסר ב2015.

כזכור, במהלך שנת 2015 הצליח העמוד, שהיה הגדול בארץ, להסעיר את המדינה עם הגילוי כי מזה חמש שנים הוא מוכר סטטוסים שיווקים – מה שמהווה הפרה של תנאי השימוש בפייסבוק. בתגובה, הסירה פייסבוק באופן מיידי את העמוד ואף חסמה את חשבונו הפרטי של המייסד והבעלים של 'סטטוסים מצייצים', אבי לן, לאחר שתקף את מנהלי 'פייסבוק ישראל'.

על אף שברור כי 'סטטוסים מצייצים' עברו על תנאי השימוש של פייסבוק, פסק השופט כי על פייסבוק להשיב את העמוד לאלתר. זאת, בנוסף לתשלום הוצאות משפט בסכום עצום של 225,000 ₪. כך למעשה, יצר בית המשפט תקדים חדש בנימוק של "הפרה יסודית" מהחוזה, מכיוון שלא ניתן ללן להשיב על הטענה והעמוד נמחק מיידית, מה שללא ספק נבע, בין היתר, מאופן הפעילות של פייסבוק ותדמיתה השלילי בארץ.

השארת תגובה