השר כץ: תהיה תחבורה ציבורית בשבת

שר התחבורה ישראל כץ הציג את ה'מהפכה' בתחבורה הציבורית: כבר בשנה יופעלו אלפי מוניות שירות שיתחברו למערכת 'רב קו' • המוניות יוכלו לעבוד בשבת, ללא מימון ממשלתי

שר התחבורה בחנוכת מקטע בכביש בגין עם ראש עיריית ירושלים ניר ברקת
שר התחבורה בחנוכת מקטע בכביש בגין עם ראש עיריית ירושלים ניר ברקת
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

שר התחבורה כינס הבוקר מסיבת עיתונאים בה הציג את ה'מהפכה בתחבורה הציבורית'.

השר כץ הדגיש בפתח דבריו כי מדובר בתהליך עליו החל לעבוד עוד לפני הבחירות בשנת 2014, בכך ביקש להפריך טענות ושמועות כי מדובר בצעד של 'שנת בחירות'. בבדיחות הוסיף השר כשהוא מצטט אחרים: יוצרי הכותרות, הנמצאים בחדר, שלא יבהלו מאותן כותרות עצמן.

מהפכת התחבורה הציבורית אותה הציג השר עוסקת במוניות השירות. מאז הוחל השימוש ב'רב קבו' המאפשר לנוסע לעבור מאוטובוס אחד לאחר, הורע מצבן של מוניות השירות. המצב הפך קשה יותר עת הוזלו מחירי התחבורה הציבורית.

תוכנית משרד התחבורה היא להפעיל כבר בשנה הקרובה, אלפי מוניות שירות ב-120 קווים שירוכזו ב-24 'אשכולות', כיום פועלים בישראל כמה מאות מוניות שירות. השר הדגיש כי התהליך כולו, מכרזים, זכייה במכרז רכישת הציוד וההתחברות על המערכת עד הפעלת הקווים אמור להסתיים בתוך שנה. "כבר ב2018 יוכלו הנוסעים לעבור מאוטובוס למונית שירות ולתקף את ה'רב קו'", הבהיר השר.

"אני מניח את הדברים על השולחן" אמר השר, כשהוא מפליא באוזני העיתונאים. "מוניות השירות כיום פועלות בשבת, ואני לא מתכוון לגעת בזה בחקיקה, אני לא מתכוון לשנות את הדברים".

כשהוצגה התוכנית המורחבת, הובהר כי הרב קו ישמש את הנוסעים בלכ אמצעי התחבורה הציבורית: רכבת, רכבת קלה, אוטובוסים, מוניות שירות ורכבל.

הסיבסוד למוניות השירות יהיה בהתחשבנות שונה מזו של חברות האוטובוסים, המוניות יקלבו סיבסוד שיהיה בהתחשבנות על פי מספר ה'תיקופים' שיהיו לכרטיסי הרב קו. שר התחבורה הבהיר: בדרך זו, הסיבסוד הוא לנוסע, לא לנהג המונית ולא לחברה.

כשהגיע שלב שאלות העיתונאים, השאלה השניה שעלתה עסקה בנסיעות השבת. "אז יהיה אפשר לתקף את הרב קו בסוף השבוע במונית השירות?"

השר כץ, חזר על דבריו כי אין בכוונתו לשנות מההתנהלות הנוכחית של מוניות השירות שפועלות בשבת. אך הבהיר כי יש חוק במדינת ישראל ואין בכוונתו לשנות זאת, כך שמכשירי ה'רב קו' במוניות השירות לא יפעלו בשבת.

כעת עלתה השאלה מהכוון ההפוך: "במטרונית אפשר לתקף בשבת, ובמונית שירות לא?" אז הגיעה התשובה: רק בימי שישי.

לא הובהר עד איזו שעה בימי שישי, ניתן יהיה לתקף את מכשירי הרב קו.

4 תגובות
  1. היו מוניות שרות שפעילות בסופש גם קודם לכן

  2. באיזה ספר בתנך ובאיזה פרק ופסוק כתוב שלא תסע רכבת בשבת.ובכלל איפה כתוב על תחבורה בשבת ועל הרבנות שמנכסת את עבודת האלילים עם הבגדים השחורים

  3. לא הבנתי… אז נוכל להשתמש ברב קו בשבת ויהיו רכבות בשבת? או לא?

  4. ומה בערים שאין בהן מוניות שירות למשל כפר סבא

השארת תגובה