"אסור להפסיק את המבצע"

האלוף במיל. ישראל זיו מסביר בראיון ל"כל הזמן" מדוע במובנים מסוימים, החמאס אויב מתקדם יותר מחיזבאללה

צה"ל תוקף באש את המנהרות ואת יעדי המחבלים
צה"ל תוקף באש את המנהרות ואת יעדי המחבלים
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

אלוף במיל. ישראל זיו, ראש אגף המבצעים בצה"ל, הוא אחד האנשים העסוקים ביותר בימים אלו. בשל תפקידו הבכיר, הוא משמש כפרשן במספר כלי תקשורת מהמובילים בישראל. בעיצומו של מבצע 'צוק איתן', תפסנו אותו לראיון המספק מבט שונה על האירועים.

זיו, נולד בירושלים בשנת 57 כישראל זילברשטיין. הוא בעל קריירה צבאית מרשימה: בין היתר שימש כמפקד כוח הסיירת במבצע צלצל בלבנון, מפקד סיירת הצנחנים במלחמת לבנון הראשונה, מפקד החטיבה הצפונית באוגדת עזה, מפקד חטיבת הצנחנים, קצין חיל רגלים וצנחנים ראשי ומפקד אוגדת עזה.

את רצועת עזה הוא מכיר היטב. בהתנתקות, כראש אגף המצבעים במטכ"ל, הוא היה בין מתכנני ביצוע תכנית ההתנתקות, אך הדגיש כי מדובר במשימה הקשה ביותר שעבר בצבא, שהוא אינו גאה בה ושתכליתה הפוליטית והמדינית לא ברורה לו.

כיום עומד ישראל זיו בראש חברת "גלובל סי-אס-טי", המספקת ייעוץ ביטחוני ואימונים צבאיים לכוחות ביטחון במדינות באמריקה הלטינית ובאפריקה. ללא ספק רקורד עשיר.

– שבוע חלף מאז תחילת התמרון הקרקעי, ולמרבה הצער יש עשרות הרוגים לכוחותינו. האם יש גם הישגים?

"בהחלט", אמר, אך ביקש לתאר קודם כל את ההתמודדות של צה"ל מול ארגון הטרור חמאס: "אפשר לתאר את המערכת החמאסית, לפחות כפי שזה מתגלה לנו היום ומתבהר מרגע לרגע  כמערכת צבאית מאוד מושקעת, די מאורגנת – הרבה יותר משמעותית מאשר הקונוטציה של ארגון טרור שיש לו כמה חוליות פה ושם. זה אפילו לא ארגון גרילה, אלא צבא לכל דבר.

למרות זאת, ממידע שאני מקבל מבכירים בצבא, ברגע שצה"ל התיישב שם הוא כותש בלי הפסקה. האפקטיביות של המבצע הצבאי התגברה מאוד לאחר תחילת התמרון הקרקעי. קשה להראות מידי יום את ההישג, כי יש ציפייה מהאזרחים לראות התפתחות ממשית יום-יום, שעה-שעה, אבל צריכים להבין שנדרשת סבלנות, כדי להרוס תשתית שנבנתה במשך מספר שנים, עם השקעות כספיות מאוד גדולות".

– חמאס כיום הוא אויב מר כמו חיזבאללה?

"כמו חיזבאללה, ואפילו הייתי אומר במידה מסוימת יותר מתקדמת, ואני אסביר: בחמאס נערכו ללחימה הזו בשלושה מישורים: ראשית כל המישור התשתיתי שלגביה ארחיב מיד; שנית – בכל מה שקשור ביכולות ההתקפיות שלהם, יכולות הנשענות בחלקן על טכנולוגיות כמו הרקטות שפותחו ברצועה; והשלישית – יכולות התקפיים מאוד מיומנים שבהם הושקעה עבודה רבה. בין היכולות הללו ניתן לציין את לוחמי 'הקומנדו הימי' של חמאס, שניסו להגיע בשחייה מהחוף ואלו שיוצאים מהמנהרות – כפי שראינו".

ובחזרה למישור התשתיתי: "בחמאס לקחו את כל השכונות הסמוכות לגדר המערכת ובנו אותן – מעל הקרקע ומתחתיה – כמערך הגנה, כאשר מתחת למראה החיצוני של שכונה רגילה עם אנשים וחיים אזרחיים, נבנתה מערכת מוצבים צבאית לחלוטין היכולה לייצר גם פעילות הגנתית וגם פעילות התקפית בשטח עצמו".

 

מנהרה שנתפסה. צילום: דובר צה"ל

"נגד כיבוש הרצועה"

 

– המודיעין כשל?

"צה"ל בגדול הכיר את החמאס קודם לכן, אבל מה שלא הכרנו, זו את העוצמה: כאשר נכנסו פנימה גילו שכל המערכת התת-קרקעית היא דוקטורינה שלמה, נוסח וייטנאם. הפעילות הקרקעית של צה"ל, שהחלה בחדירה לתוך השטח בסוף השבוע שעבר, הביאה לכמות גדולה של נפגעים, אבל תמיד זה כך: כשאתה נכנס לתוך השטח יש לכך מחיר, ובנוסף, ההתפלשות בתוך ה'בוץ' שם תובעת מחיר כבד".

"אני לא אוהב את ההתבטאות ולפיה 'צה"ל הופתע', לא רק כי אני מגונן על צה"ל, אלא כי כאיש צבא במשך 35 שנה וכמי שעוסק בתחום של בטחון לאומי גם היום, אני יודע שאין מלחמה שאתה יכול לחזות אותה מלכתחילה ולכן זו לא חוכמה לומר 'הפתעה'. נכון, לא הערכנו את העוצמה שלהם כפי שהיא נמצאת בשטח, אבל כך קרה גם במלחמת לבנון השנייה: ידענו בגדול שיש מערך, אבל לא ידענו מה ההיקף עד שנכנסו פנימה.

"סיפור דומה היה גם בבופור במלחמת לבנון הראשונה. תבין, אתה בא מלכתחילה למלחמה כשאתה יודע שאתה לא יודע הכול מראש".

ראש אגף המבצעים לשעבר שב ומדגיש: "המודיעין לא נכשל; אם לא היינו יודעים דבר זה היה כישלון, אבל עובדה שממשלת ישראל ציפתה שיצאו ממנהרות כי ידעו על קיומן".

– מהיכן המימון למנהרות?

"רק קטאר, בשנה שעברה, שילמה לחמאס באופן ישיר 160 מיליון דולר והעבירה עוד 260 מיליון לחאלד משעל. אין בעזה בתי חולים חדשים, כבישים או בתי ספר שבהם הושקע הכסף. למעט תשלום משכורות, כל הכסף הלך למטרות לחימה. לדעתי, אגב, קטאר ידעה היכן משקיעים את הכסף", הוא מפתיע – בהתחשב בעובדה שלמדינה הערבית יש קשר דיפלומטי לא רשמי עם ישראל.

"בנוסף לקאטרים, יש לחמאס גם מקורות נוספים מגורמים סעודים, אם כי לא ממשפחת המלוכה, וכן מגורמים מתימן. בנוסף לכך, איראן מספקת תמיכה, אימונים ועוד. את מאות מיליוני הדולרים הם השקיעו במנהור".

– אתה חושב שכשהמבצע יסתיים, איום המנהרות הוסר?

"אני חושב שאנחנו נצליח להשמיד את רוב המנהרות, אולי את כולן. אך אי-אפשר לקבוע זאת ברמה של מאה אחוז, אבל הכי קרוב לכך. אני גם מעדיף לא לפרט את ההסבר", אמר – אבל הסביר 'אוף דה רקורד' מה עומד מאחורי המשפט הזה. "בכל מקרה, לומר שבוודאות לא תיווצר אופציה פתוחה איני יכול לומר, וכך אני מבין גם מהקברניטים. צה"ל גם מבין את זה ונערך בהתאם כדי לא להיות מופתע".

– על ישראל לכבוש את הרצועה?

"אני נגד המהלך הזה, כי אני לא חושב שהמהלך הזה נכון. זה יגרום רק לכאב ראש גדול, כי נצטרך להחזיר את מלוא האחריות על עזה לידינו שזה ממש לא מה שאנחנו רוצים.

השאלה הגדולה היא, לדעתו, לאיזה הסדרים תצליח ישראל להגיע עם סיום המבצע. "בעת הזו מתרחשים תנאים אסטרטגיים אזוריים שיאפשרו לעקוב אחר מה שמתרחש ברצועה. אני חסיד גדול של הדרך הסוברת כי הדרך להילחם בעזה תחתית היא באמצעות ייצור תנאים יותר אנושיים בעזה עלית.

"אי אפשר להשאיר מיליון ו-800,000 בני אדם רק לחסדי החמאס. אין להם מה לאכול ולכן לא סביר לחכות שישבו בחיבוק ידיים. אלא שאין לי אמון בחמאס שיטיב עם האזרחים ולכן על מצרים ואירופה לדאוג שהכספים הזורמים לרצועה ישפרו את חיי האוכלוסייה במקום להשתמש בהם לייצור טילים. צריכה לקום בנושא ועדת פיקוח הדוקה של המצרים יחד עם הרשות, ומהיכרותי את הגורמים השונים, אני סומך על המצרים יותר מכל האחרים.

"לדעתי, צריך לבנות תהליך מדורג שבו ישראל תאפשר את פתיחת המעברים, אך תחת פיקוח הדוק ביותר. אסור להשאיר לאנשים המסוכנים הללו, לחמאסניקים, את זכות ההחלטה על הכסף.

– לא כדאי לנסות למוטט את שלטון החמאס?

"ומי יבוא לשם במקומם? אבו מאזן? הוא עף משם לפני שבע שנים ואם יבוא לשם בעקבות המבצע של ישראל יהרגו אותו. אני סובר שעדיף לירושלים להתעסק עם הנבלות שהיא מכירה מאשר עם נבלות אחרים".

– ומה לגבי פגיעה במנהיגים? צריכים להפציץ את בית-החולים שיפא שמתחתיו הם מתחבאים?

"עלינו להיות ריאליים. לא נצליח לפגוע בהם. ישראל לא תוכל לשחק לציניות שלהם. בחמאס מחכים להראות אזרחים מתים ואנחנו שונים מהם בקטע הזה".

– ישראל צריכה להיענות להפסקת האש?

"לישראל אסור להפסיק כרגע עם המבצע. חד משמעית. עלינו לעשות כל מה שניתן כדי לפגוע בהם. לנצל את הגיבוי הבינלאומי וליצור הרתעה לטווח ארוך".

השארת תגובה