20 שנה לרבי שׁוֹלֶם • פרויקט מקיף

מתי רצה ר' שׁוֹלֶם שבדרון זצ"ל לגזור על עצמו נידוי, כיצד הפסיק לעשן, מדוע לא הביט בנכדתו, מי הטיל ווטו על סידור קידושין בחתונתו, ומתי התראיין ל"הארץ"?

רבי שלום שבדרון
רבי שלום שבדרון
הצטרפו עכשיו – וקבלו את העיתון היומי לתיבת המייל שלכם

השבוע יחול יום היארצייט ה-20 לפטירתו של המגיד הירושלמי האגדי הגר"ש שבדרון זצ"ל. בעקבות כך, שוחח כתב 'קו עיתונות' עם נכדיו ושמע סיפורים מופלאים שלא פורסמו עד כה, בכתבה נרחבת שתפורסם במוסף שבת של 'כל ישראל' בסוף השבוע.

בין השאר, אחיינו יו"ר החינו"ע הרב אברהם יוסף לייזרזון, שהיה יד ימינו ונאמן ביתו, אומר בראיון ל'קו עיתונות': "היה פעם שטענו עליו שבדרשות שלו יש קצת ליצנות, והוא מאוד חשש מזה, הלך לחזון איש ושאל מה דעתו, החזון איש ביקש ממנו שיעצום את העיניים ויחשוב שהוא ב'זכרון משה' וימסור נאום בפניו, ואכן ר' שולם עצם עיניים ופתח בדרשה מול חזון איש, כאשר הוא סיים החזון איש אמר לו 'ר' שלום, אתה יכול להמשיך לדרוש'".

הרב יונתן שטנצל מראשי מפעל "המשנה היומית" חושף ל'קו עיתונות' צרור מכתבים בכתב ידו של המגיד הירושלמי, המגלה כיצד פעל לארגן את הדרשות בתל אביב בימים שהציבור עוד לא זכה להכיר את ר' שולם.

נכדו הר"מ שבדרון אומר ל'קו עיתונות': "בתשי"ח עיתונאי של 'הארץ' שאינני זוכר את שמו שאל את סבא מהו סוד הצלחתו, והשיב שהוא מוכן לשאת דרשה בפניו וכך יתרשם, והעיתונאי ישב מרותק וביקש לשמוע עוד ועוד והקליט ורשם הכל. הדרשה נכנסה לעיתון 'הארץ' בצירוף כתבה על מה שהם הגדירו 'מטיף שלא על מנת לקבל פרס', בכתבה העיתונאי כתב שסבא התיר לו לכתוב בעיתון חילוני וסבא הצטער שדיבר אתו כי הוא סילף את דבריו. 'הארץ' ניסה להבין האם סבא מקבל כסף על הדרשות, והתפעלו לשמוע שאפילו הוצאות על הנסיעות הוא לא מקבל. פעם אחת דיבר באיזה מקום, ואבא שלי ראה שהשיק שקיבל על סך 1,500 ש"ח קרוע. והוא הסביר 'אני לא לוקח כסף על דרשות, אפילו לא שקל'".

השארת תגובה