"קחו נשימה עמוקה" • בואו לשמוע על חידושים ברפואת ריאות

שישי בריא במרכז הרפואי שערי צדק • בכל שנה מתים בישראל מעישון ונזקיו למעלה מ-8000 אנשים, 800 מהם מעישון פאסיבי • בכנס יוצגו: שיטות מתקדמות להפסקת עישון. טיפולים פורצי דרך ומחקרים מתקדמים שנעשים במכון הריאות • "גיל המעשנים צונח ובאוכלוסייה החרדית והערבית אחוז הגברים המעשנים גבוה אף יותר" • פתוח לציבור הרחב ללא תשלום – 8.12.17

"בכל שנה מתים בישראל מנזקי העישון מעל 8000 אנשים, מהם 800 כתוצאה מעישון פאסיבי! העישון מקצר את חיי המעשנים ב-12 שנים, בממוצע, ולמרות זאת, ישראל היא בין המדינות המערבית הבודדות שהעישון בה מצוי במגמת עלייה. ב-2016 עלה מספר המעשנים בישראל ב-12% בהשוואה ל-2015. גיל המעשנים צונח ובאוכלוסייה החרדית והערבית אחוז הגברים המעשנים גבוה אף יותר", את הנתונים העגומים מציג פרופ' גבריאל איזביצקי, מנהל מכון הריאות במרכז הרפואי שערי צדק, שמיגור העישון ונזקיו בוערים בו, ויזם את הכנס.

ד"ר חוה אזולאי תייחד את הרצאתה לטיפולים פורצי דרך שמכון הריאות מציע: "רפואת ריאות היא תחום מגוון ורחב, שעובר בשנים האחרונות מהפכה של ממש. ביניהם: טיפול מהפכני להקטנת נפח הריאות, על ידי השתלת סלילים. טיפול המיועד לחולי נפחת ריאות קשה שעד כה לא היה אף טיפול שניתן היה להציע להם, פרט להשתלת ריאות. היחידה מציעה גם טיפולים חדשניים לחולים שאין להם מענה טיפולי".

"סיגריות מכילות כ-4,000 כימיקלים שונים, מהם כ-50 חומרים מסרטנים. אלמלא העישון סביר כי סרטן הריאות הקטלני היה נכחד. וכך גם מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD), הפוגעת בכשליש מהמעשנים ומצויה בין גורמי התחלואה והתמותה המובילים בישראל. אבל מלבד נזקים לריאות, עישון גורם לסרטן הלוע, סרטן צוואר הרחם וסרטן שלפוחית השתן. לאירועים מוחיים, התקפי לב, הזדקנות מואצת של העור, פגיעה בתפקודים ועוד", מסבירה דר' חן חן-שועלי. בכנס תסקור ד"ר שועלי את כל השיטות להפסקת עישון, שמציע מכון הריאות, ומחקרים מתקדמים שההשתתפות בהם אינה כרוכה בתשלום.

לדברי ד"ר אמיר ג'רג'ועי: "שתי מחלות עיקריות גורמות להפרעה ולחסימה של אוויר בדרכי נשימה – אסתמה ונפחת הריאות. בשתיהן יש חשיבות רבה לאבחון מוקדם ולמתן טיפול מתאים, על מנת לשפר את איכות חיי החולים, להפחית את תדירות ההתקפים של המחלה ולהפחית תחלואה ותמותה. במכון הריאות יחידת מחקר, המציעה טיפולים חדשניים פורצי דרך שעדיין אינם משווקים מסחרית".

"שיעול, עליו מתלוננים רוב מטופלי המכון, 'אחראי' ליותר מ-30 מיליון ביקורים במרפאות בארצות הברית. כדי לטפל היטב בשיעול נוהגים להבחין בין שיעול חריף או כרוני. שיעול חריף נמשך בדרך כלל עד 3 שבועות ושיעול כרוני מעל 8 שבועות. שיעול מאומץ מתמשך גורם בדרך כלל לכאבי ראש, לתחושת חנק, לאובדן הכרה, לכאבים בבית חזה ואפילו לשברים בצלעות", מסביר ד"ר ניסים אריש.

גם קוצר נשימה הוא אחד התסמינים השכיחים ביותר בקרב מטופלים. ד"ר אריאל רוקח, מנהל השרות הנשימתי בשערי צדק יקדיש את הרצאתו לנושא זה. לדבריו, "אחד האירועים הדרמטיים ביותר הוא שאיפת גוף זר שגורם לתחושת חנק והשתנקות פתאומית".

פרופ' איזביצקי: "צוות מכון הריאות בשערי צדק מאחל לכם חורף בריא. אנו מקווים ומייחלים שלא תהיו זקוקים לעזרתנו! אבל אם כן, אנו מטפלים בחולים מאושפזים ושאינם מאושפזים, הסובלים ממחלות ריאה. האבחנה והטיפול מבוצעים בהתאם לסטנדרטים בין-לאומיים, בדגש על מצוינות מחד, ועל יחס חם ואישי למטופלים ולמשפחותיהם מאידך".

  • לפרטים באתר ובטלפון – 02-5645555
  • יום שישי 8.12.17 – כניסה חופשית
  • מרכז הרפואי שערי צדק
השארת תגובה