צאצאי הקנטוניסטים שבו לבית המדרש כרבנים

עשרות רבני קהילות מאנגליה שוודיה שוויץ גרמניה פינלנד רוסיה אוקראינה ובלארוס השתתפו בכינוס מקצועי של 'ועידת רבני אירופה' ו'חולי"א' ללימוד הדרכים להתמודדות עם האתגרים באירופה

"האתגרים העומדים היום בפני רבני הקהילות בפרט וארגוני הקרוב בכלל בעולם כולו ובאירופה במיוחד הם רבים וההתמודדות חייבת שתהי' על ידי הכלים המתאימים לתנאי הסביבה של ימינו. אחוזי ההתבוללות לצערנו גבוהים מאוד, רבני הקהילות הם חוד החנית והציר המרכזי של ארגוני הקרוב העומדים כחומה בצורה להגן לחזק ולהרחיב את הקהילה היהודית שברובה, לצערנו, אינה שומרת תורה ומצוות. עלינו לתת לרבנים את הכלים והמיומנות הנדרשת של ימינו כדי לחזקם ולהבטיח את מעמדם בקהילה, ללא תלות, כדי שיוכלו לפעול בעוז רוחני ועוצמה פיננסית להעביר את מסר היהדות האותנטית השורשית ללא פשרות ויחד עם זאת להנעימה על הצעירים – כך אמר נשיא 'ועידת רבני אירופה' רב ואב"ד מוסקבה הגאון רבי פנחס גולדשמידט שליט"א בכנס ייחודי ומפגן אחדות של רבני קהילות מכל רחבי אירופה וראשי ארגוני קרוב שנערך ע"י 'ועידת רבני אירופה' וארגון 'חוליה' שע"י 'קרן מתנאל' מלוקסמבורג ונציגם, בני משפחת אפללו הי"ו.

הגר"פ גולדשמידט הוסיף כי אחד האתגרים הבולטים בתקופה הם התנועה הרפורמית; 'הם מצויידים במשאבים אדירים. הם ייצרו יהדות 'לייט' הנעימה לאוזנם של הצעירים ומהווה כר נרחב להתבוללות ולאובדן חלק נכבד מאוד מהעם היהודי ועלינו לדעת כיצד לפעול בחוכמה ובנחישות נגד הפעילות הממארת הזו'.

עשרות רבני קהילות מרחבי אירופה ובהם; מאנגליה שוודיה שוויץ גרמניה פינלנד רוסיה אוקראינה ובלארוס התכנסו במרכז הקהילתי בהלסינקי שבפינלנד כדי לשמוע על הדרכים להתמודדות עם אתגרי הרב בקהילתו וארגוני הקרוב. המיקום השקט והאויר הצלול היוו את הפלטפורמה המתאימה לדיונים הפוריים במהלך שלושה ימים בנושאים הקרדיאליים המגוונים העומדים כיום לפתחם של הרבנים וארגוני הקרוב באירופה. מרבית הרבנים הצעירים המכהנים הם בוגרי ישיבת 'תורת חיים' במוסקבה ומכון עמיאל להכשרת רבנים לגולה.

בכינוס נשאו דברים; הגר"פ גולדשמידט שליט"א המנהל הרבני של הועידה ראש ישיבת 'תורת חיים' במוסקבה, רבי משה לבל שליט"א. הרב ראובן לויכטר יו"ר 'נר לאלף' מיסודה של משפחת וולפסון שאף ניהלו את המושב המרכזי בענייני קרוב והשיבו לשאלות חשובות בהלכה בענייני קירוב. נציגי קרן 'מתנאל', בני משפחת אפללו הי"ו. מנהל בית מדרש לרבנים 'עמיאל' ורבה של טורינו שבאיטליה הרב אליהו בירנבוים. רבנים מחנכים ואנשי מקצוע בתחומים רבים ומגוונים ובהם: דרכים חדשות להגשת לימוד תורה והלכה יומי, הקמת מסגרות תורניות לילדי רבנים בקהילות קטנות, התקשורת, הפיננסים, הכשרה מקצועית ופעילות עם סטודנטים, מחשבים, עבודה סוציאלית, גיוס כספים, ארגון וניהול. אסטרטגיה שיווקית ופוליטית. תקשורת כתובה ואלקטרונית. פיתוח מערכות המחשה, בניית מותג ולוחמה פסיכולוגית.

הגר"מ לבל אמר כי 'קהילת הלסינקי נוסדה כידוע לפני כ 100 שנה ע"י קהילת הקנטוניסטים. בביהכ"נ שבו אנו מתכנסים שהוקם ע"י הקנטוניסטים ניתן גם כיום לזהות סמלים עתיקים מהתקופה הזו. מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן שליט"א אמר שלמיטב הכרתו רבים מבעלי התשובה בני התורה יוצאי רוסיה הם צאצאים של הקנטוניסטים שחלקם מסרו נפשם לשמירת מצוות. והנה חלק גדול מהרבנים הצעירים המשתתפים כאן ובמקומות אחרים שבהם הם מכהנים כרבנים הם בוגרי ישיבת 'תורת חיים' במוסקבה שבנשיאות מרן הגראי"ל שטיינמן שליט"א, אחד הרבנים אף זיהה כתובת של סבא רבא שלו קנטוניסט על גבי שלט הנצחה בביהכ"נ ואף פקד את קברו בביה"ע בהלסינקי. הנה כי כן; בבחינת תורה מחזרת על אכסניה שלה…

כדי להמחיש את חובתו של הרב המכהן בקהילה אירופאית ואת תפקידו, הקריא הגר"מ לבל את מכתבו של מרן ראש הישיבה שליט"א למשתתפי כינוס הרבנים וארגוני הקרוב שנערך בשנת תשע"ג בצרפת. במכתב המיוחד מאז קרא מרן ראש הישיבה שליט"א לרבנים "למנוע את השפעתם של אותם כיתות מזייפי הדת – הרפורמים ודומיהם אשר כבר גרמו לחורבן רוחני בכרם בית ישראל במדינות אלו, וכפי ששמעתי מנסים כעת להוסיף ולהניח ידם בכמה מקומות על ידי השתלטות על הנהגת הקהילות" עוד הדגיש מרן שליט"א כי "לעת כזאת יש לחזק את העומדים על משמר הרבנות בהנהגת הקהילות על פי השקפת התורה וברוח ישראל סבא ואת המושיטים יד ופותחים לאלו שאינם יודעים לשאול וכל אחד יפעל להביא לכל אתר ואתר תלמידי חכמים שיקימו שיעורים קבועים וירביצו תורה לתושבי המקום על מנת להצילם ולהחזירם אל חיק היהדות הנאמנה".

את הכינוס חתמו הרבנים בטקס מרשים של חנוכת מקווה טהרה מהודר ומפואר שנבנה ע"י ארגון 'חולי"א' והקהילה המקומית.

השארת תגובה