מענק שחרור • ליברמן וכחלון מתכתשים

שבוע בלבד לאחר דרישת שר הביטחון אביגדור ליברמן להעלאה של 4.8 מיליארד שקלים בתקציב הביטחון, מחריף המשבר בינו לבין שר האוצר משה כחלון – כאשר הפעם, המאבק מתנהל באמצעות התקשורת

אביגדור ליברמן בצאלים (צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון)
אביגדור ליברמן בצאלים (צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון)

מדי יום ראשון מתכנסת ועדת השרים לענייני חקיקה ודנה בהצעות החוק שעל סדר היום, כאשר לכל חבר בוועדה הזכות להטיל ווטו נגד חוק כלשהו ולמעשה רוב-רובן של הצעות החוק הפרטיות נבלמות.

מחר תדון ועדת השרים בהצעתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, לאפשר לחיילים משוחררים לפדות את דמי 'מענק שחרור' ללא הגדרת מטרה. השר כחלון הודיע כי יתנגד להצעת החוק למרות שלא מדובר בתוספת תקציבית.

בהודעה מטעמו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, שנשלחה לתקשורת עם צאת השבת, תקף ליברמן את החלטת השר כחלון להתנגד להצעתו לביטול המגבלה על מימוש הפיקדון הכספי לחיילים משוחררים, ולאפשר לכל חייל למשוך את הכסף לכל מטרה שהיא וללא כל מגבלה.

לדברי השר ליברמן, "הופתעתי. לא מדובר בתוספת תקציב אלא בכסף שכל כולו שייך לחיילים, על-פי חוק. אני מקווה ששר האוצר ינחה את פקידי משרדו לתמוך מחר בהצעת החוק בועדת השרים."

הצעת החוק של ליברמן באה לשנות את הנהוג כיום בחוק, לפיו יכול חייל משוחרר למשוך את כספי הפיקדון בחמש השנים הראשונות שלאחר שחרורו, לחמש מטרות בלבד: לימודים, הקמת עסק, רכישת דירה, נישואין ולימודי נהיגה.

כאמור, במכתב התנגדות לתיקון החוק, ששלח משרד האוצר בסוף השבוע, הודיע המשרד כי הוא "מתנגד בתוקף להצעת החוק". זאת בנימוק ש"אמנם אין בהצעת החוק עלות חדשה, אך שינוי תזרימי של 4 מיליארד ₪ הינו שינוי משמעותי ביותר בתקציב המדינה ויש למצוא לו מקור תקציבי לשנים הקרובות".

לפני כשבוע, עם פרסום דרישות משרד הביטחון להעלאה תקציבית בגובה 4.8 מיליארד שקלים הוחרפו היחסים בין השרים כחלון וליברמן. הפעם, כפי שזה נראה, המאבק בין השניים כבר מתנהל באמצעות התקשורת, כאשר עוד טרם התכנסות הוועדה מנסה ליברמן להפעיל מכבש לחצים על השר כחלון – באמצעות הדיווחים בכלי התקשורת השונים.

השארת תגובה