בעל העסק סירב להשיב את 'המקדמה'

עו"ד נועם קוריס משיב לשאלות הקוראים – והפעם: כשבעל עסק מסרב להשיב 'מקדמה' במקרה של ביטול עסקה. מס רכישה על דירה שניה וגם: נחקרתי באזהרה ואיני יודע מה

נועם קוריס
נועם קוריס

שאלה: ברשותי דירה יחידה בבאר שבע שקניתי לפני חצי שנה ב700 אלף שקל ולא שילמתי עליה מס. ברצוני לקנות דירה נוספת בסך 350,000 שקל, האם אשלם מס רכישה וכמה? והאם כשאמכור את שתי הדירות אשלם מיסים וכמה?

תשובה: מאחר והדירה הבאה שתרכוש תהיה כבר דירה שניה, אתה צפוי לשומת מס בשווי 8 % מהדירה החדשה, סך של 28,000 ₪ במקרה זה.

שאלה: הזמנו ריצוף בחנות ושילמנו 1000 ש"ח מקדמה ולאחר חודש ביטלנו את ההזמנה כיון שהקבלן החליט לקנות במקום אחר. כמובן שעדיין לא אספנו את הסחורה ובעל החנות לא מסכים להחזיר את המקדמה בטענה ששילם עבור משאית שהובילה את הסחורה מהצפון למרכז. האם על פי חוק מגיע לנו את הכסף בחזרה?

תשובה: נראה שבנסיבות העניין שילמתם 'דמי רצינות', על מנת שיזמינו עבורכם ריצוף וביטלתם את ההזמנה ללא קשר לאיכות הריצוף או התנהלות כלשהי שקשורה בחנות, ואף לאחר יותר מ-14 יום, ולכן נראה שבדין עמד בעל העסק על הותרת המקדמה בידיו.

שאלה: נחקרתי במשטרה לפני כמה שנים תחת אזהרה, מאז לא פנו אלי כלל ואני רוצה לדעת מה עלה בגורל אותה חקירה והאם היא כבר נסגרה, איך ניתן לבדוק זאת?

תשובה: ניתן לפנות עם תעודת זהות לכל תחנת משטרה (לאו דווקא התחנה בה נחקרת) ולבקש תדפיס רישום פלילי. בתדפיס הרישום הפלילי ניתן לראות את החקירות שעדיין נותרו פתוחות, וכן חקירות שנגנזו שלא בהעדר אשמה ובחמש השנים האחרונות לפחות.

השארת תגובה