חוק הגיוס: מחלוקות פנימיות במפלגות החרדיות

ח"כ דוד ביטן טוען כי מלבד כולנו גם ישראל ביתנו והחרדים עצמם מקשים על תיקון החוק, אבל משוכנע שבסופו של דבר יימצא נוסח מוסכם • מחלוקת פנימית ב׳יהדות התורה׳ האם להתעקש על פסקת ההתגברות מול בג"ץ

דוד ביטן
דוד ביטן

חקיקת חוק הגיוס המתוקן ממשיכה להתקדם, חודשיים לאחר שהחוק הקודם נפסל על ידי בג"ץ. הוועדה המקורית שזומנה לשם כך לא מתכנסת, אך חברי הכנסת החרדים עסוקים בעניין במרבית סדר יומם, הם נפגשים עם כלל הגורמים הרלוונטיים בכדי להגיע לבסיס של הסכמות, כדי להכין נוסח חוק אותו יוכלו להעביר תוך חודש לקריאה ראשונה ומשם לוועדת חוץ וביטחון בדרך לקריאה שניה ושלישית.

אלא שבדרך אל הניסוח המוסכם, מתקשים חברי הכנסת להגיע להסכמות, היועצים המשפטיים חלוקים כיצד לסכם את פסקת בג״ץ המורכבת, בשל חילוקי הדעות שהיו בתוך הרכב השופטים בהחלטה שניתנה בנושא, ובכך מתקשים להציג מסמך מסודר שימנע שוב מבג"ץ לפסול את החוק.

אך הבעיה העיקרית היא התלבטות בתוך יהדות התורה, האם ליישם את פסקת ההתגברות בחוק הגיוס. למרות שבהסכם הקואליציוני מחויב שר האוצר ויו"ר 'כולנו' משה כחלון לתמוך בסעיף, הוא עומד על שלו ומתנגד, כך הודיע השבוע לחברי הכנסת גפני וליצמן שפגשו אותו ביום שני בנושא החוק.

גורם בסביבת כחלון אומר ל'כל הזמן' כי ״אנו חושבים שנכון לתקן את החוק באופן מידתי, אבל זה רק בתנאי שיש לכך הבנה ורצון בקואליציה״.

מלבד זאת, גם בתוך הסיעות החרדיות ישנה התלבטות בעניין זה. בדגל התורה מבהירים כי סעיף ההתגברות לא מוכרח בתיקון חוק הגיוס ולטענתם ניתן לפתור את הבעיות שהציב בג״ץ בדרכים פשוטות יותר מבחינה קואליציונית.

כך למשל מסביר גורם בכיר בדגל כי ״לטענת השופטים כי ישנה אפליה – נעביר החלטת ממשלה כי לימוד תורה הוא ערך עליון ואז לא יוכלו לטעון על אפליה בניגוד להחלטת ממשלה, ולדברי הנשיאה נאור כי לשר הביטחון יש כוח רב מידי להעניק פטור ללומדי תורה לפי שיקולו – ניתן להעביר סמכות זו לכנסת כולה״, אך מנגד יש מי שטוען כי פסקת ההתגברות היא הכרחית ״כדי לשמר את מעמד בני הישיבות״, כך טוען גורם ב'שלומי אמונים' שמספר בשיחה עם ׳כל הזמן׳ כי סגן השר מאיר פרוש מתעקש בעניין, כדי לפתור את הסוגיה המורכבת אחת ולתמיד.

במקביל, יו״ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן, חושף בשיחה עם ׳כל הזמן׳ כי ״בחוק הגיוס יש בעיות עם כל המפלגות, כולל עם ישראל ביתנו וכולל עם כחלון והחרדים עצמם״. במענה לשאלה האם יש חשש ממשי לשלמות הקואליציה בעקבות חילוקי הדעות אומר ביטן ל׳כל הזמן׳ ״יש מחלוקות, אבל אני לא חושש, מקווה שיגיעו להסכמות״.

• מה קורה עם חוק השבת שהשבוע נדחה שוב?

"יש עוד כמה דברים שצריך לעבד, וזה ייקח עוד שבוע שבועיים. יש כמה חוקים בנושא המרכולים אבל החוק הרטרואקטיבי של גפני אין סיכוי שיעבור".

השארת תגובה