אידיאולוגיה או כיסאולוגיה? קינג וברקת בחילופי האשמות הדדיות

בעוד חבר מועצת העיר אריה קינג מאגף את ברקת מימין, מספסלי האופוזיציה, בלשכת ראש העיר משיבים אש ומאשימים אותו ב"כיסאולוגיה" • אלא שמבדיקת 'כל הזמן' עולה כי תגובת העירייה היא זו שדווקא תומכת בגרסתו של קינג

ברקת צילום: אהרן ברוך לייבוביץ'
ברקת צילום: אהרן ברוך לייבוביץ'

אין זה סוד כי חבר מועצת העיר אריה קינג הוא האוייב מספר אחת של ראש העיר ברקת. קינג אינו בוחל מלתקוף את ראש העיר על מהלכיו ועל התנהלותו על כס ראשות העיר, ובעיקר, מאגף אותו מימין שוב ושוב. מה שכמובן מכאיב מאוד לראש העיר ברקת, שבדרך לא דרך מצמיח דמות של איש שמאל המעוניין בחלוקת העיר ודאגה לערבים.

את מאבקו מנהל קינג בראש חוצות, משמעת קואליציונית לא ממש עומדת בראש סדר עדיפויותיו וכך למעשה הוא מצא את מקומו על ספסלי האופוזיציה כבר במחציתה הראשונה של הקדנציה. במסגרת מאבקו מרבה קינג להאשים את ברקת ברשתות החברתיות, תוך התמקדות בפורומים של חברי הליכוד, שם הוא מזהיר מפני מה שהוא מגדיר "הפרצוף האמיתי של ברקת", שלפי טענותיו, כלל אינו קרוב להיות איש ליכוד. "הוא איש ליכוד מבחוץ ואיש קדימה מבפנים", אומר קינג בשיחה עם 'כל הזמן'.

בשבוע האחרון, עם הודעת ראש העיר כי בכוונתו לקדם תכנית-אב לבניית כ- 4,100 יחידות דיור לערבים בשכונות צור באהר וסביבותיו, חידש קינג את מאבקו נגד ברקת ותוקף אותו מכל החזיתות.

לדברי קינג, "כל המטרה בתכנית של ברקת הינה חלוקת העיר". לדבריו, אדריכל התכנית מצהיר במפורש כי בכוונתם לחבר את מזרח העיר ליישובים שמחוץ לעיר, כדוגמת אבו דיס ולמעשה ליצור דה-פקטו עיר לערבים שיהווה לדבריו "עילה לחלוקת העיר, מחשש לשינוי המאזן הדמוגרפי".

בנוסף, תוהה קינג "כיצד מאשר להם ראש העיר ברקת עוד ועוד תכניות בניה, בעוד גל הבניות הבלתי חוקיות במזרח העיר מגיע לשיאים חדשים – ללא אכיפה".  לטענתו, ראש העיר משקיע כל העת בקידום, שיפוץ והקמת תשתיות בשכונות הערביות – בעוד השכונות האחרות זוכות לתקצוב מזערי יחסית.

בשיחה עם 'כל הזמן' מעלה קינג גם את עניין מחירי הדירות, שלמעשה מזמינות את הערבים להתגורר במקום "וליישם את שאיפותיו שח ברקת לחלוקת העיר על בסיס הטענות מחשש לשינוי המאזן הדמוגרפי". לדבריו, עצם אישור תכניות אב בסדר גודל כזה לתושבי מזרח העיר הערבים, בעוד במרכז ובמערב העיר כמעט ולא בונים, מוריד את רמת הביקוש והמחיר אצל הערבים, בעוד בשכונות היהודיות הביקוש רק עולה והמחיר ממשיך לעלות. "אם מאשרים לבנות במזרח העיר, מדוע רק בנייה ערבית, בעוד הבנייה היהודית בהקפאה?", תהה.

בתגובה, מסרו בעיריית ירושלים ל'כל הזמן' כי "כתמיד מפיץ קינג חצי אמיתות ובדיות מאז שלא נענתה דרישתו להתמנות לסגן ראש עיר בשכר. אין כאן אידאולוגיה אלא כיסאולוגיה וניסיון לנגח מטעמים אישיים ופוליטיים".

לטענת העירייה, "לא סתם בחר קינג להסתיר מהציבור כי ראש העיר הביא לפני שבוע בלבד לאישור את הכפלתה של שכונת נוף ציון, 13 בניינים חדשים ו-176 יחידות דיור נוספות, מה שיהפוך אותה להתיישבות היהודיות הגדולה במזרח ירושלים מאז איחוד העיר. השבוע מביא ברקת לאישור 500 יחידות דיור ברמת שלמה ו-200 יחידות דיור ברמות", נכתב. 

בהמשך, מתייחסים בעירייה לתכנית-אב לשכונת צור באהר ושכונות דרום מזרח העיר, אותו מקדם ברקת, וטוענים כי "בניגוד לדברי קינג, תכנית האב תמנע השתלטות על שטחים חדשים והתרחבות של השכונות באופן לא חוקי תוך פגיעה בשלטון החוק ובריבונות בירושלים. כמו כן היא תאפשר לתושבים להגיש תכנית לבניה בהתאם לחוק ולתכנון העירוני ותסדיר את הפיקוח והאכיפה שימנעו בניה לא חוקית והשלטות על שטחי העיר". 

בעירייה הוסיפו וציינו כי "התכנית לשכונות אלו מחזקת את ריבונותה של עיריית ירושלים בשטח, מהדקת את אפשרויות הפיקוח על עבירות בניה ומחזקת את מדיניותה הברורה של עיריית ירושלים לחזק את הכוחות המתונים ולפעול ביד קשה כנגד הקיצונים. בשנת ה-50 לאיחוד העיר אנחנו מחזקים את ירושלים ושומרים על אחדותה". 

 אלא שמבדיקת 'כל הזמן' עולה כי תגובת העירייה רחוקה בהרבה מלהתחבר למה שקורה בשטח. 

כך למשל, בעוד בעירייה מגיבים לטענותיו של קינג כי כן מאשרים בנייה יהודית במזרח העיר ואף מביאים ראיה משכונת נוף ציון. מבדיקת 'כל הזמן' עולה כי התכניות לשכונת נוף ציון אושרו זה מכבר וכעת הפרוייקט רק קיבל אישור בנייה. אישור, שהגיע לבקשת קבלן ויזם פרטי, ולא ביוזמת ראש העיר או גורם אחר בעירייה.

באשר לאישורי הבניה ברמת שלמה שצויינו בתגובת העירייה. מבדיקת 'כל הזמן' עולה כי גם שם מדובר ביזם פרטי. לא זאת בלבד, אלא שאותן 500 יחידות דיור הינן למעשה דירות גדולות עם ממוצע של 140 מטרים רבועים. היזם וחברי הועדה המקומית לתכנון ובניה ביקשו לאשר 640 יחידות דיור, בגדלים שונים, נתקלו בהתנגדות בצורה של הנהלת העיר, מה שהביא להעברת התכניות לאישור בועדה המחוזית בתקופה הקרובה.

"רק מאתיים הדירות ברמות הן נכונות", אומר בכיר בהנהלת העיר ל'כל הזמן' בכאב. "זה בלתי מתקבל על הדעת שמצוקת הדיור החרדית הולכת וגוברת וראש העיר לא עושה כלום בנידון", הוסיף בזעם.  

השארת תגובה