החרדים תובעים מבית המטבחיים: 244 מליוני ש"ח – מכר בשר לא כשר

עובד בבית מטבחיים מהגדולים במדינה בו שוחטים מיטב הבד"צים, תיעד במשך חצי שנה שורה של בעיות קשות • כעת תובע עו"ד שלמה בן חיים: 244 מליוני ש"ח עבור צרכנים שומרי כשרות

תביעה בית מטבחיים
תביעה בית מטבחיים
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

תחקיר שערכה עמותת 'קירות שקופים' חשף בערוץ 2 לשעבר, ימים אחדים בטרם פיצולו. הציג תיעוד של 12 דקות מבית מטבחים בחיפה הנחשב לשלישי בגודלו במדינה. התחקיר זכה לכינוי 'התחקיר שמרעיד את המדינה'.

מדובר בית מטבחיים בו שוחטים תחת מותגי הכשרות של הרב מוצפי, הרב רובין, אשפר, 'ירושלים מהדרין' ועטרה בית יוסף.

מדובר בצילומים שתועדו במשך חודישם ארוכים על ידי עובד בית המטבחיים. מצפיה בעשרות שעות תיעוד עלו שאלות קשות בגין עבירות על החוק הישראלי בכל הקשור לצער בעלי חיים, כמו תיעודים של התעללות חסרת פשר שנועדה לחסוך זמן וכסף לבית המטבחיים.

בין השאר עלו גם טענות בדבר כשרות הבשר ותהליך השחיטה במקום, כשבתיעוד נראה כי ההלכה לא נאכפת בכל אורך תהליך הפיכת בעלי החיים לבשר מאכל. כמו שחיטת בעל חיים בפני חברו, בדיקת מקום השחיטה ו'צער בעלי חיים'.

מדובר בתחקיר שהתפרסם ימים ספורים לאחר שבערוץ 'כאן 11' נחשף תיעוד מבית מטבחיים אחר בו לא נשמרה הפרדה כנדרש בין בשר טרף לבשר כשר.

עורכי הדין שלמה בן חיים ונתן כהן, הגישו לבית המשפט במאצעות עורך הדין גלעד הלר ומשרד עורכי הדין חיים צדוק ושות' בקשה לאישור תובענה ייצוגית על סך של 244 מליוני ש"ח.

בשיחה עם 'כל הזמן' אומר עו"ד שלמה בן חיים כי כצרכן שומר כשרות, נדהם לגלות כי הבשר אותו רוכש הציבור לאורך שנים בידיעה כי מדובר בבשר כשר למהדרין ואפילו 'גלאט' – מתגלה כבשר שאינו עומד בדרישות סף של הלכות כשרות בסיסיות.

לדבריו סכום התביעה הינו על פי הערכה מינימליסטית מאחר והבשר נמכר בעשרות שקלים לכל קילוגרם, הנזק לצרכנים בשל אחיזת העיניים הינו פי כמה וכמה.

בתביעה נטען כי: "האופן השערורייתי שבו מתנהג בית המטבחיים לבעלי החיים עובר על חוקי המדינה ונהלי השירותים הווטרינרים וגם כי במקום התגלו שורה של ליקויים קשים מאוד בכשרות כך שלמעשה הבשר המשווק ככשר אינו כשר!"

לכתב התביעה צורפו חוות דעת מומחה של ד"ר משה רפלוביץ' לשעבר יושב ראש איגוד הוטרינרים הרשותיים והוטרינר הראשי של איגוד ערים ושירותים וטרינרים גוש דן, של הרב אבי זרקי ופרופסור ברוך מבורך, נשיא מכון מחקר מאגר מוחות."

20 תגובות
 1. למה לא מציינים שאת התחקיר עשו "קירות שקופים" ?

  ערוץ 2 ציינתם ולא את אלו שעשו את כל המאמץ לעשות את התחקיר עצמו ? קצת הגינות מצדכם

  דווקא ערוץ 2 השמאלני לציין ולא את קירות שקופים – בבקשה תערכו את הכתבה ותוסיפו לגבי קירות שקופים

 2. הם צריכים לשבת בכלא על הפשעים שלהם כנגד בעלי חיים והאנושות.

 3. בקצב המסחרר של שחיטה, אין שום אפשרות שהבשר יהיה כשר. מי שחושב כך הוא או תמים או טומן ראשו בחול. שום משחטה לא כשרה. סוף סוף האמת מתגלה

 4. 1. העבירה החמורה ביותר שמתחוללת בבית המטבחים הזה היא האכלת עם ישראל באיברים שנקצצו מן החי. עבירה האסורה בתורה גם על יתר הגויים – אחת משבע מצוות בני נח.
  2. למה לא תובעים את הבד"צים שאיפשרו את הטריפה והזוועה הזו. הרי יש שם משגיחים קבועים שמקבלים שכר לפרנסתם.

 5. זה קורה בכל בתי המטבחיים בישראל…בכל רפת ולול 15000 אפרוחים נגרסים ביום. הגיע הזמן שהציבור הדתי ידע שהכל לא כשר

 6. היה צריך את הטבעונים בשביל זה
  תעשו מאמץ ותפסיקי בכלל עם הבשר
  זו אכזריות לשמה

 7. כל בר דעת שיצפה בתחקיר הזה (שכולל בתוכו כמובן רק חלק מזערי מכל החומר שתועד) יבין מיד את מידת העבירות על 'צער בעלי חיים' ועד כמה אין שם ולו צל צילה של כשרות.
  המחריד הוא שהנוהל והנוהג האלה אינם נחלת המקום הנורא הזה בלבד, אלא של כל התעשייה הזוועתית הזו.
  ראו בעצמכם:
  youtu.be/C1mLDQsiNio

 8. רק 244 מיליון? שומרי הכשרות, ובראשם הדתיים, מוכרים עצמם בזול לפי הסכום הזה….

  ולידיעת השומרים, אין שחיטה כשרה בארץ, אולי מעט ובאופן נדיר…. כך או כך, אין דרך תעשייתית כשרה לשחוט… מוזמנים לחפש צמחונות ביהדות בפייסבוק

 9. צאו לנו מהצלחת, תנו כבר לאכול יא חלאות. בא לנו לאכול בשר וטוסו לנו מהעיניים. מה זה משנה כשר או לא כשר? זה טעים לי ורק זה מה שחשוב.

 10. כנראה שבמשחטה בכרמיאל של דאבאח הכי כשר.כל מה שבספק נמכר לעכו"ם

 11. אדם שרושם " טעים לי ורק זה מה שחשוב" הוא שורש כל הרוע בעולם הזה. בגלל אנשים כאלה יש סבל ומלחמות בעולם כי קשה להם להוציא את הראש מהתחת של עצמם ולראות עוד משהו חוץ מאת עצמם. איזו בושה. אבל העולם מתקן את עצמו וכל אדם יקבל את גמולו.
  נשמח לצאת לכם מהצלחת , תוציאו משם את בעלי החיים קודם.

 12. איך לא תובעים את המשגיחים והבד"צים למיניהם על המרמה הנוראה? יש להם רק תפקיד אחד ובו רימו את כולם.

 13. מה הקשר בין תביעה בגין התעללות לנסיון הסחיטה של החרדים?

 14. לתשומת לבכם מזה שנתיים לא קיימת שחיטה של הרב דוב לנדאו.
  וכנראה כל התביעה שוה באמיתותה
  בנוסף לכך באם לא תפרסמו טעותכם והתנצלותכם בנושא של הרב דוב לנדאו עלולים אתם להסתכן בתביעת הוצאת דיבה

 15. ואם קבלו כסף,הבשר יהיה כשר? המטבחים יחזרו לחיים? צמחונות טבעונות חמלה

 16. אני הפסקתי עם בשר. זה שיקבעו אותם זה טוב אבל ידוע שזה לא ישנה כלום. הם ימשיכו לשחוט בקצב מסחרר ובלי להקפיד על נהלי כשרות

 17. ואיפה היו כל אותם משגיחים שמקבלים אלפי שקלים משכורת? אם יש תעודות כשרות של בדצים שונים, היכן נמצאים המשגיחים שלהם???

 18. יודע יודע,מעניין מה יקרה איתם בבית דין של מעלה?

 19. Stop

 20. עובדי בית-המטבחיים צריכים לשבת בכלא, על התעללות ועל טבח בלתי פוסקים ביצורים שלא יכולים להגן על עצמם.

השארת תגובה