פרסום ראשון: אחרי שמונה חודשים, חוק המואזין חוזר

שמונה חודשים אחרי שעבר בקריאה טרומית ונקבר בוועדת הפנים – חוק המואזין עולה שוב לשולחנה של הכנסת לקראת אישור סופי

מואזין
מואזין
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

שמונה חודשים מאז אישרה הכנסת בקריאה טרומית את חוק המואזין, הקובע כי תוחמר הענישה למי שישמיע רעש שבמקורו בא מהמואזין בקנס של לפחות 5,000 ₪ ולא תותר השמעת מואזין בין השעות 23:00 בלילה עד 05:00 בבוקר, הוא חוזר לדיונים בועדות ולהליכי חקיקה.

הצעת החוק הסעירה את הקואליציה בעיקר בשל התנגדות הסיעות החרדיות יהדות התורה וש״ס, שחששו שהחוק יפגע בצופרי השבת ובעצרות התפילה (סליחות וכדו׳). לאחר שהדבר הגיע לשולחנו של ראש הממשלה ובהסכמה עם יוזמי החוק בסיעת הבית היהודי, סוכם להוסיף סעיף שיתיר את צופרי השבת.

אלא שאחרי דיון סוער, שבסופו אישרה הכנסת את החוק בקריאה טרומית, מה שהביא למחאה חריפה מצד חברי הכנסת הערבים מהרשימה המשותפת – נקבר החוק בוועדת הפנים, זאת לאחר שיו״ר הוועדה הצהיר בראיון ל׳קו עיתונות׳ כי ״חוק המואזין לא רציני. לא רואה ניידות נכנסות למסגדים ושוטרים עוקרים רמקולים. ניתן לאכוף את המפגע הזה כיום גם ללא החוק המיותר הזה״.

עם פתיחת מושב החורף סיכמו יוזמי החוק בראשם חה״כ מוטי יוגב (הבית היהודי) יחד עם יו״ר הקואליציה ויו״ר ועדת החוקה ניסן סלומיאנסקי, כי יעבירו את ההצעה לוועדת החוקה ובשבועות הקרובים תקיים הועדה דיונים מרתונים במטרה להעביר את החוק, שזכה גם לתמיכתו של ראש הממשלה שהצהיר בכמה הזדמנויות כי יזרז את ההליך לאישורה ובקואליציה מקווים כי ״החוק יעבור סופית (בשלוש קריאות) עד לסוף מושב החורף".

עם זאת, עדיין לא ברור האם במפלגות החרדיות יסכימו לתמוך בחוק, למרות התיקון, משתי סיבות: הראשונה הוא החשש שהדבר מהווה התגרות באומות, והשנייה מאחר שישנו הסכם לא כתוב בין הסיעות החרדיות לחברי הכנסת מהרשימה המשותפת, שלא משתתפים בהצבעות בנושאי דת ולא אחת הדבר מציל את חברי הכנסת החרדים שמעבירים חוקים שלא זוכים לתמיכה גורפת בקואליציה והימנעות הערבים מסייעת להעברתם. לכן ישנו חשש במפלגות החרדיות שהערבים יכעסו על כך אם החרדים יתמכו בחוק המואזין, שיפגע בראש ובראשונה במצביעיהם.

השארת תגובה