נאור: "בית המשפט שלנו הוא בית משפט שלא ניתן לאיים עליו ולא ניתן להפחיד אותו"

נשיאת העליון הפורשת מתייחסת לסערה בשאלת סמכויות בית המשפט העליון ומשיבה, "הכל שפיט אך לא הכל מצדיק התערבות"

בגצ בית המשפט העליון. צילום: בעריש פילמר
בגצ בית המשפט העליון. צילום: בעריש פילמר
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור מתייחסת בראיון פרישה שהעניקה לכתב העת של לשכת עורכי הדין, למתקפת הפוליטיקאים על בית המשפט העליון ופסיקותיו ולפגיעה באמון הציבור שבעקבותיו ומבהירה, כי "בית המשפט שלנו הוא בית משפט שלא ניתן לאיים עליו ולא ניתן להפחיד אותו".

בראיון נשאלה השופטת "כיצד היא מתמודדת עם הדעה הרווחת בקרב רבדים גדולים בציבור, כי בבית המשפט העליון יושבים רק שופטים אליטיסטים?"

על כך השיבה נאור, כי "הביטוי 'אליטיסטי' נשמע כמעט כמו עלבון, נשמע כאילו יושבים כאן אנשים במגדל השן שלהם ומנותקים מהעם ואנחנו ממש לא כאלו", אמרה.

"קח, למשל, את הנשיאה הבאה, השופטת חיות, ותראה איך היא הצליחה מילדות לא פשוטה להגיע לאן שהגיעה בזכות כוח הרצון, ההתמדה, הנחישות וכמובן, היכולת השיפוטית הנעלה שלה. אי לכך, אני לא חושבת שהביטוי הזה מתאים".

"בית המשפט העליון היה בית משפט חזק, הוא עדיין חזק והוא יהיה חזק – הוא בית משפט שלא ניתן לאיים עליו ולא ניתן להפחיד אותו".

על מתקפות הפוליטיקאים נגד בית המשפט השיבה הנשיאה, כי "נאמרו נגדנו המון דיבורים, כמו האמירה שירימו על בית המשפט העליון כף של טרקטור D-9 ואמירות נוספות שהן יותר מאשר אמירות לא מוצלחות, אבל להערכתי ולתפיסתי, לשופטים אין כל אופציה אחרת – הם חייבים להחליט את מה שנכון להחליט".

לדבריה, "הכל שפיט אבל לא כל דבר מצדיק התערבות. קח למשל את נושא ההתנתקות. פסק הדין עסק בשאלה האם לצאת מחבל עזה או לא. זו פעולה מדינית פר־אקסלנס. תאורטית אפשר היה להתערב בה, מעשית זה לא קרה. בית המשפט לא התערב בשאלה האם תהיה התנתקות או אם לאו אבל הוא כן התערב באספקטים כלכליים מסוימים של הפיצוי למתיישבים שנפגעו".

נאור נשאלה על המקריות של רצף הפסיקות האחרונות שעוררו זעם רב בציבור ונימקה זאת בפרישתו המתוכננת של השופט רובינשטיין כאשר לדבריה, "ריכוז פסקי הדין שניתנו לאחרונה ועוררו הד ציבורי נרחב נבע פשוט מהעובדה שהמשנה לנשיאה, כבוד השופט אליקים רובינשטיין, עמד לסיים את כהונתו והיו לא מעט תיקים בהרכבים מורחבים שהוא היה חלק מהם".

על יחסיה עם שרת המשפטים שקד אמרה, כי "מערכת היחסים האישית בנינו היא מצויינת – יש בינינו הידברות גם במהלך פגישות תכופות וגם באמצעות מסרונים שבמסגרתם אנו פותרות בעיות. בתום תקופה ראשונית, איך אגדיר זאת… שבה האחת בודקת את השניה ומתקיימת במהלכה הסתגלות הדדית, אני חושבת שפיתחנו מערכת של כבוד הדדי והערכה".

היא התייחסה למתיחות שהתגלעה לא אחת בין השניים ואמרה, כי "זה נכון שהיו מקרים שזכו לתהודה תקשורתית אבל צריך להביא בחשבון את העובדה שסוגיות נפיצות רבות נסגרו בהסכמה כאן בלשכתי או בשיחות טלפון. את זה הציבור לא יודע כלל. זה נכון שהיו כמה עניינים שנראו לציבור כצחצוחי חרבות אבל לכל אחת מאיתנו יש את תפקידה במערכת וכל אחת מאיתנו רוצה לשמור על המערכת. בסופו של דבר, למרות צחצוחי החרבות, הגענו להסכמות".

תגובה אחת
  1. בית המשפט לא שלכם הוא של העם

השארת תגובה